Slnečnou sústavou pred 70-tisíc rokmi preletela dvojhviezda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hviezda
Scholzovu hviezdu tvorí červený a hnedý trpaslík. Foto: astronomynow.com

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodný tím astronómov na čele s Ericom Mamajekom z University of Rochester zistil, že pred približne 70-tisíc rokmi preletela cez okraj Slnečnej sústavy cudzia hviezda. Išlo o objekt známy ako Scholzova hviezda, ktorú tvorí červený a hnedý trpaslík.

Scholzovu hviezdu, ktorej oficiálny názov je WISE J072003.20-084651.2, objavil v novembri 2013 Ralf-Dieter Scholz. Táto dvojhviezda sa momentálne nachádza približne 20 svetelných rokov od Slnka, no Mamajek s kolegami na základe pozorovaní jej trajektórie vypočítali, že pred 70-tisíc rokmi bola od Slnka vzdialená iba 0,8 svetelného roka, čo predstavuje vonkajšiu časť takzvaného Oortovho oblaku.

Video: Slnečnou sústavou pred 70-tisíc rokmi preletela Scholzova hviezda

V súčasnosti je najbližšou hviezdou Proxima Centauri nachádzajúca sa približne 4,2 svetelného roka od Slnka, pričom Scholzova hviezda sa od Slnka naďalej vzďaľuje. V čase preletu cez spomínaný Oortov oblak mohla spôsobiť zmenu trajektórie niektorých komét, ktoré sa v ňom nachádzajú, podľa Mamajeka však bol vplyv tejto hviezdy na Slnečnú sústavu minimálny.

„V Oortovom oblaku sú bilióny komét a trajektórie niektorých z nich sa pravdepodobne pod vplyvom Schulzovej hviezdy zmenili. Ale nepredpokladáme, že táto hviezda spôsobila výraznejšie zmeny v pohybe komét,“ uviedol Mamajek, podľa ktorého dôjde k preletu inej hviezdy cez Oortov oblak približne raz 100-tisíc rokov. V takej blízkosti, ako sa to stalo v prípade Scholzovej hviezdy, sa to však podľa výpočtov astronómov udeje v priemere raz za deväť miliónov rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať