Odporúčame:
Reakcia AGEMSOFT na nepravdivé výroky o Planéte vedomostí
Nad Planétou vedomostí sa zaťahujú mraky
Elektronický vzdelávací systém je na Slovensku žiadaný
JURZYCA: Ešte sa nevie, koľko bude stáť Planéta vedomostí
„Po niekoľkomesačnom rokovaní, obozretnom a podľa nášho názoru aj transparentnom postupe konštatujeme, že nedošlo k dohode o kúpe produktu Planéta vedomostí,“ povedal novinárom na dnešnom brífingu Jurzyca.
O svojom rozhodnutí informoval firmu Agemsoft dnes popoludní. Digitálne učivo malo slúžiť základným a stredným školám na predmetoch matematika, fyzika, chémia, biológia a prírodoveda.
V posledných týždňoch upozornili denník SME aj týždenník .týždeň na viaceré faktografické chyby, ktoré projekt obsahoval. „Pomer kvalita a cena, na tej sme sa nakoniec nedohodli. Podľa nás ten produkt má chyby, ale má aj prínosy,“ poznamenal Jurzyca. Peniaze určené na Planétu vedomostí chce rezort použiť predovšetkým na nákup učebníc.
Planéta vedomostí sa podobá na starý produkt
Týždenník .týždeň pred časom upozornil, že sa Planéta vedomostí podobá na osem rokov starý produkt Vedomosti v hrsti 1, ktorý už školy majú. Označil za zarážajúce, že na podobnosť softvérov neupozornili predstaviteľov ministerstva školstva bývalí vedúci pracovníci Infoveku, ktorí stále pracujú pre ministerstvo – Katarína Kalašová je riaditeľkou Štátneho pedagogického ústavu a Roman Baranovič je riaditeľom Ústavu informácií a prognóz v školstve.
Minister Jurzyca nevylúčil, že za túto skutočnosť vyvodí personálnu zodpovednosť. „To, čo bolo na ministerstve, respektíve na priamo riadených organizáciách urobené, zatiaľ študujeme. V tejto chvíli nie je nič vylúčené,“ vyhlásil Jurzyca. Podľa hovorkyne rezortu Miriam Žiakovej nahlásili školy k 3. októbru 128 chýb v systéme, ktoré Agemsoft priebežne odstraňoval.
SME a .týždeň tiež upozornili, že anglická verzia Planéty vedomostí je určená pre deti od 11 rokov, no na Slovensku ju Agemsoft ponúkal už pre prvý stupeň základnej školy.
Ministerstvo sa odvoláva na schvaľovacie doložky
Ministerstvo sa pri posudzovaní Planéty vedomostí odvoláva na schvaľovacie doložky, ktoré k projektu vydal Štátny pedagogický ústav ešte za bývalého vedenia na čele s Jánom Mikolajom (SNS). Hovorkyňa Žiaková naznačila, že Jurzyca zrejme nemal k dispozícii všetky posudky, ktoré vypracovalo bývalé vedenie.
„Možno v minulosti existovali materiály, ktoré sa k súčasnému vedeniu nedostali,“ konštatovala Žiaková. Rezort teraz zisťuje, ktoré dokumenty to boli. Exminister Mikolaj tieto tvrdenia priamo nekomentoval.
„Súčasný minister chcel bez verejnej súťaže nakupovať licenciu, nie učebnú pomôcku ako my, a to je rozdiel, preto sa to nedá porovnávať,“ povedal agentúre SITA Mikolaj. Podľa neho mal Jurzyca vypísať novú riadnu verejnú súťaž a nezadávať zákazku priamo.
Planétu vedomostí testovali na školách
Planétu vedomostí testoval rezort od februára do júna 2011 vo viac ako 300 školách na celom Slovensku. Rokovania s dodávateľskou firmou Agemsoft najprv pre pochybnosti o okolnostiach súťaže prerušil Úrad pre verejné obstarávanie, neskôr viazli na výhradách ministerstva k faktografickým chybám i vysokej cene.
Rezort už prijal viacero iných opatrení, ktoré sprístupnia školám učivo v digitálnej podobe. Pri výbere nových učebníc už zabezpečuje právo zverejniť text učebnice na internete. Pripravuje tiež národný projekt, ktorý prinesie digitálne učebné materiály do škôl a okrem toho zo štrukturálnych fondov podporuje vznik nových digitálnych učebných materiálov, ktoré si pripravujú jednotlivé školy.
Agemsoft zvažuje právne kroky
Firma Agemsoft v reakcii na rozhodnutie ministra Jurzycu označila postup ministerstva školstva za nekorektný a zvažuje právne kroky. „V priebehu posledných mesiacov sme boli obeťou hrubej manipulácie, ktorá nás zásadným spôsobom poškodila,“ uviedol Agemsoft.
Podľa spoločnosti sa postoj ministerstva k rokovaniam zmenil začiatkom roka 2011, keď „navštívila ministerstvo školstva osoba, ktorá otvorene a preukázateľne informovala vysokého štátneho úradníka ministerstva školstva, že Planétu vedomostí zničí“. Firma tvrdí, že táto osoba mala na ministerstve školstva mesiace otvorené dvere a chodila priamo za ministrom školstva so zástupcami konkurencie Agemsoftu.
Kampaň proti Planéte vedomostí
Tvrdenia časopisu .týždeň označil Agemsoft za koordinovanú kampaň konkurencie proti Planéte vedomostí.
„Paradoxne niekoľko dní pred nakrútením tohto videa dal štát v rámci oficiálnej rokovacej skupiny ponuku konzorciu Siemens IT Solutions and Services – AGEMSOFT na viac ako sedem miliónov eur, ktorú konzorcium akceptovalo a v podstate došlo ku komplexnej dohode. Súčasťou dohody bol aj mechanizmus odstraňovania chýb, vrátane zádržného,“ tvrdí Agemsoft.
Podľa firmy ministerstvo školstva od okamihu, keď verejne oznámilo, že mieni Planétu vedomostí zaviesť celoplošne, nespravilo obsahovú analýzu projektu a ani oficiálne nepožiadalo Agemsoft o odstránenie akýchkoľvek nedostatkov. „Spoločnosť Agemsoft je presvedčená, že skupina ľudí na ministerstve školstva marila verejné obstarávanie, zavádzala učiteľov a verejnosť a podieľala sa na štvavej kampani proti spoločnosti Agemsoft,“ dodala spoločnosť.