BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Pondelkový deň Zeme, ktorý oslavuje celý svet, prinesie množstvo zaujímavých podujatí pre všetky vekové kategórie.
Dnešný deň si pripomína aj vyhľadávač Google, ktorý nahradil svoje logo krajinou. Po spustení animácie sa premietne deň od východu po západ slnka.
V átriu ministerstva životného prostredia v Bratislave bude vernisáž výstavy diel, ktoré pochádzajú z výtvarnej súťaže pre základné školy, agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu životného prostredia.
Súťaž vyhlásila Vodohospodárska výstavba pri príležitosti Svetového dňa vody a jej témou bola harmónia vody a zeme.
„Hlavnou myšlienkou súťaže bolo prepojiť v mysliach detí tieto dva nenahraditeľné elementy,“ uviedlo ministerstvo. Aj z tohto dôvodu je vyvrcholenie súťaže naplánované na dnes. Ocenení budú autori najlepších prác a tiež škola, ktorej žiak získa v súťaži prvé miesto.
Čistenie okolia
História Dňa Zeme
Deň Zeme pripadajúci na 22. apríl je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari.
Začiatok jeho histórie ako environmentálne významného dňa sa začal v roku 1970 v USA, keď sa z podnetu senátora Gaylorda Nelsona uskutočnili po celých USA rozmanité podujatia podporujúce environmentálne hnutie.
Neskôr sa táto iniciatíva rozšírila po celom svete, pripája sa k nej stále viac ľudí a Deň zeme nadobudol celosvetový rozmer.
Deň Zeme sa začal oslavovať po tom, ako vedci a ekológovia v USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali k spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.
Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Svetovým sa stal od roku 1990. V tomto roku sa aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSFR.
Pridalo sa k nej aj Komunitné centrum Sásová, Mestské lesy Banská Bystrica, združenie Envirofuture, ako aj školy na území mesta.
Komunitné centrum Sásová v spolupráci so základnou školou na Sitnianskej ulici zorganizujú čistenie vybraných lokalít na sídlisku Sásová, Základná škola Jozefa Gregora Tajovského vyčistí okolie svojej školy a blízkeho sídliska v mestskej časti Podlavice.
V spolupráci s Mestskými lesmi Banská Bystrica a občianskym združením Envirofuture sa uskutoční čistenie Laskomera a Urpína – lokalít, kde Banskobystričania radi trávia svoj voľný čas. K výzve SAŽP urobiť niečo pre svoje okolie sa pripája aj klaster Horehronie a Oblastná organizácia cestovného ruchu Nízke Tatry Juh jarným upratovaním prírody.
V Deň Zeme sa začne v priestoroch Slovenskej agentúry životného prostredia aj úvodná časť školenia Ekologická stopa – výchova k trvalo udržateľnému rozvoju pre učiteľov materských škôl, základných a stredných škôl. Školenie je súčasťou kontinuálneho vzdelávania pedagógov a koordinátorov environmentálnej výchovy. Pre žiakov základných a stredných škôl je pripravený interaktívny workshop s tematikou Aká je vaša ekologická stopa?.
Zem je len jedna
Špeciálne pre deti v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici je zasa určený program Zem je len jedna, ktorý zábavnou formou upozorňuje na aktuálne problémy ochrany životného prostredia. Workshopy tematicky zamerané na Svetový deň Zeme sa uskutočnia aj v Krupine.
Spolu s Fakultou prírodných vied Univerzity Mateja Bela organizuje SAŽP prezentáciu „zelených aktivít“ realizovaných na Katedre životného prostredia. Vyvrcholením programu bude otvorenie výstavy Dušana Beňu s názvom Portréty hmyzej ríše.
Za účasti zástupcu SAŽP sa v Bardejove uskutoční v rámci Dní zeme vyhodnotenie spojené s prezentáciou prác výtvarnej a literárnej súťaže s názvom Odkazy Zemi.
Pondelkový Deň Zeme je vhodnou príležitosťou na to, ako podnietiť verejnosť k aktivite a vzbudiť v nej záujem o globálne problémy našej planéty. Informuje o tom stránka enviroportal.sk. Zem je len jedna, a to pre nás všetkých, ktorí na nej žijeme. „Preto nás jej osud, ktorý závisí od nás, musí zaujímať a všetci by sme mali prispieť svojou troškou k tomu, aby sa jej krásy a bohatstvo zachovali aj pre nasledovné generácie,“ píše sa na portáli.
Do Dňa zelených škôl sa zapojí viac ako 14 tisíc účastníkov
Do pondelkového Dňa zelených škôl sa zapojí viac ako 14-tisíc účastníkov z 85 škôl po celom Slovensku. Svoje okolie chcú k ochrane životného prostredia inšpirovať a zaktivizovať napríklad vyučovaním v lesoparku, žabím taxi, dňami dobrovoľnej skromnosti či recepciou z biopotravín, agentúru SITA o tom informovala Miroslava Piláriková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Školy zapojené do tohto programu oslávia Deň Zeme množstvom praktických aktivít. „Osobným príkladom a zaujímavými činnosťami priblížia verejnosti možnosti ochrany prírody, ktoré môžu robiť každý deň,“ priblížila.
Celoslovenský Deň zelených škôl odštartoval v pondelok o 9:00 v galérii Národnej rady SR na Bratislavskom hrade. Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica sa spojilo s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením, Centrom environmentálnych aktivít Trenčín a Zelenou hliadkou, aby vytvorili zaujímavý program.
Návštevníci z bratislavských škôl tak môžu zažiť výučbové enviroprogramy, exkurzie na trase Devínska Kobyla – Devín, tvorivé dielne a ekodivadielká. Aktivity Zelených škôl na celom Slovensku predstavia infostánky a plagáty. Záštitu nad akciou prevzal predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláš Huba.
Keď dáme žiakom možnosť svoje nápady a aktivity uskutočniť, často nás čaká milé prekvapenie. Ich nadšenie je totiž nákazlivé a často ovplyvní aj personál, rodičov a okolie školy. „Pre lepšiu prezentáciu ich činností a zapojenie verejnosti organizujeme dnes celoslovenský Deň zelených škôl. Pozývame naň všetkých, ktorí by sa chceli inšpirovať ich činmi, či pomôcť škole vo svojom okolí,“ vyzýva manažérka programu Piláriková. Pomôcť napríklad pri budovaní bylinkovej špirály, kompostoviska či pri úprave okolia, ochutnať biopotraviny alebo sa dozvedieť viac o úsporách energie môžu všetci. „Školu vo vašom okolí a jej aktivity v priebehu tohto týždňa môžete vyhľadať na www.zelenaskola.sk.“
Zelená škola je najväčší vzdelávací ekoprogram na svete. Zapojených je doň viac ako 40-tisíc škôl z 53 krajín sveta. Od roku 2004 pomáha aj slovenským školám environmentálne vychovávať, čo je spojené s praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. Na Slovensku je v programe aktuálne zapojených 250 škôl. Školy, ktoré by sa chceli do programu prihlásiť, tak môžu urobiť do 15. septembra na stránke www.zelenaskola.sk. Program Zelená škola koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom je sieť Špirála.