Plagát s 84 víťazmi pripomína históriu Oscarov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spomienkový plagát k 85. ročníku Oscarov
Časť plagátu zobrazujúca víťazné filmy z rokov 1979 až 2012 Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Americká Akadémia filmových umení a vied zverejnila pri príležitosti blížiaceho sa 85. udeľovania Oscarov, ktoré sa uskutoční 24. februára, najnovší prírastok do svojej kolekcie plagátov.

Schindlerov zoznam (1993)
Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss
Mlčanie jahniat (1991)
Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss

Špeciálny spomienkový plagát navrhol anglický umelec, grafický dizajnér a ilustrátor Olly Moss v spolupráci s Gallery1988.

Na čiernom pozadí je zobrazených 85 (prevažne) zlatých sošiek, ktoré reprezentujú 84 víťazov kategórie Najlepší film od roku 1927 do roku 2012, pričom 85. soška je neupravená.

Fanúšikovia a fanúšičky najprestížnejších filmových cien si môžu celý plagát aj jednotlivé sošky pozrieť na oficiálnej stránke Akadémie, kde si môžu zároveň otestovať svoje znalosti oscarových filmov, a tiež v našej fotogalérii.

Oscar ako hobit i Big Ben

Svetoznáma soška dostala na plagáte 84 rôznych podôb, vyskúšala si rôzne oblečenie a doplnky, zmenila sa na ženy, deti, hobita a dokonca i budovu.

Každá tak už na prvý pohľad pripomína konkrétny film, ktorý získal Oscara v najprestížnejšej kategórii.

Dvadsaťšesťročný Moss, ktorý je absolventom University of Birmingham, je známy najmä plagátom hereckého obsadenia dobrodružného fantasy Thor (2011) pre spoločnosť Marvel Entertainment, obalom videohry Resistance 3 alebo knihou Silhouettes from Popular Culture.

Olly Moss je jedným z najvyhľadávanejších umelcov používajúcich sieťotlač. Vytvoril viaceré ilustrácie pre The New York Times a The Guardian, a má zmluvu s magazínom Empire, aby pre nich každý mesiac vytvoril nový ilustrovaný filmový plagát.

Originál plagátu vystavia 14. februára v Los Angeles v rámci výstavy For Your Consideration, ktorú filmová akadémia organizuje spolu s Gallery1988.

Obrazom: 84 oscarových filmov podľa Ollyho Mossa

Spomienkový plagát k 85. ročníku Oscarov
Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss

Spomienkový plagát k 85. ročníku Oscarov
Časť plagátu zobrazujúca víťazné filmy z rokov 1979 až 2012 Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss
The Artist (2011)
Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss
Kráľova reč (2010)
Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss
Smrť čaká všade (2009)
Foto: A.M.P.A.S./Gallery1988, Olly Moss

Jediná skutočná hollywoodska stálica

Zlatá soška, ktorú svet pozná pod menom Oscar, je jedinou skutočnou hollywoodskou stálicou. Hovorí sa jej aj Cena Akadémie, Zlatá soška, Zlatá cena alebo Cena za zásluhy. Cena Akadémie za zásluhy vznikla v roku 1928.

Oscar_soška
Foto: SITA/AP Photo/Peter Kramer

Za jej dnešnú podobu je zodpovedný umelecký riaditeľ štúdia Metro Goldwyn Mayer Cedric Gibbons. Práve on je autorom dnes už svetoznámej zlatej sošky rytiera stojaceho na filmovom kotúči, ktorý v rukách pevne zviera meč.

Každá soška váži takmer 3,9 kilogramu a meria 34,3 centimetra. Vyrobené sú z pozlátenej zliatiny kovov. Počítať ich začali v roku 1949, pričom začali číslom 501. Odvtedy má každý Oscar svoje sériové číslo – vrátane 84. ročníka a Governors Awards udelených 1. decembra 2012 už odovzdali 2 856 sošiek.

V súčasnosti ich vyrábajú v Chicagu, kde každoročne vznikne asi 50 sošiek. Tie, ktoré nespĺňajú prísne štandardy kvality, okamžite rozrežú na polovicu a roztavia. Akadémia nikdy nevie, koľko sošiek budú v slávnostný večer potrebovať. Počet kategórií je síce známy vopred, ale až do otvorenia obálok nie je jasné, koľko sošiek bude skutočne treba.

Nikto nevie, kto ho pokrstil

Odpoveď na otázku, prečo cenu Akadémie nazvali Oscar, patrí medzi najväčšie záhady Hollywoodu.

Najznámejšia legenda hovorí, že sa soška podobala na strýka vtedajšej knihovníčky Akadémie Margaret Herrick, tak ju pomenovali podľa neho. Podľa iných sošku pomenovala Bette Davis po svojom manželovi.

Meno Oscar sa po prvý raz objavilo v článku hollywoodskeho novinára Sidneyho Skolskyho z roku 1934. Písal v ňom o Katharine Hepburn, ktorá získala v tom čase cenu pre najlepšiu herečku. Samotná Akadémia začala túto prezývku používať až v roku 1939.

Oscar príležitostne menil svoju tvár – bruchovravec Edgar Bergen dostal v roku 1937 špeciálnu cenu za mimoriadne komediálne dielo – prevzal si drevenú sošku s pohyblivými ústami. Walt Disney dostal v roku 1938 jednu veľkú sošku a sedem malých kópií, ktoré mali pripomínať jeho výnimočné animátorské dielo Snehulienka a sedem trpaslíkov.

Lincoln
Foto: Bontonfilm.sk

Nomináciám vládne Lincoln

Zoznamu kandidátov v 85. ročníku udeľovania Oscarov vládne historická dráma Lincoln v réžii Stevena Spielberga s dvanástimi nomináciami. Druhou najúspešnejšou v počte nominácií je snímka Pí a jeho život režiséra Anga Leeho, ktorá môže získať 11 Oscarov.

Nasledujú Bedári a Terapia láskou s ôsmimi nomináciami a Argo so siedmimi. Zero Dark Thirty, Divoký Django, Skyfall a Láska majú po päť nominácií a Divoké bytosti južných krajín štyri. Všetky spomínané snímky okrem Skyfall si môžu odniesť Oscara v najprestížnejšej kategórii Najlepší film.

Ceremoniál, ktorý bude moderovať herec, režisér, scenárista a producent Seth MacFarlane, sa uskutoční 24. februára v hollywoodskom Dolby Theatre.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.oscars.org a oscar.com a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Seth MacFarlaneWalt Disney
Firmy a inštitúcie AMPAS Akadémia filmových umení a vied