KYJEV 26. mája (WEBNOVINY) – Prozápadný miliardár Petro Porošenko sa stal oficiálne víťazom prezidentských volieb na Ukrajine. Potvrdila to v pondelok volebná komisia.
Porošenko si podľa jej údajov v prvom kole v nedeľu zabezpečil viac než polovicu hlasov a druhé kolo sa tak už konať nemusí. Po spočítaní viac než 90 percent hlasov komisia uviedla, že „Čokoládový kráľ“ presvedčil 54,33 percenta voličov. Jeho hlavná rivalka, expremiérka Julija Tymošenková získala 13 percent hlasov.
Ukrajinský miliardár Petro Porošenko sa už v nedeľu vyhlásil za novú hlavu štátu po tom, ako podľa výsledkov ankiet medzi účastníkmi prezidentských volieb získal absolútnu väčšinu hlasov už v prvom kole.
Budúci ukrajinský prezident chce nastoliť stabilitu
Budúci ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok vyjadril vieru v júnové stretnutie s lídrami Ruska v záujme nastolenie stability na nepokojnom východe Ukrajiny. Podľa jeho slov bude zapojenie Moskvy do celého procesu kľúčové.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov krátko predtým vyjadril vôľu stretnúť sa s nástupcom zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča. Podmienkou podľa neho je zastavenie ozbrojených zásahov voči povstalcom na východe a začatie dialógu medzi vládou a jej odporcami.
Podľa Porošenka je to však možné iba s tými, ktorí zložili zbrane, a nie s „teroristami“, ktorí ohrozujú bezpečnosť štátu. Budúci líder postsovietskej krajiny taktiež potvrdil záujem využiť všetky zákonné prostriedky s cieľom prinavrátiť Ukrajine polostrov Krym, ktorý sa v marci pričlenil k Rusku. Lavrov na margo budúcich rokovaní s Porošenkom dodal, že nie je potrebné žiadne sprostredkovanie zo strany Západu.
Porošenko chce predať svoj majetok
Petro Porošenko v pondelok potvrdil, že plánuje predať väčšinu svojho majetku. Porošenko zbohatol v 90. rokoch na predaji kakaových bôbov a neskôr sa mu podarilo prevziať viacero firiem na výrobu sladkostí. Vlastní veľkú cukrárenskú firmu Roshen a často ho prezývajú aj „Čokoládový kráľ“. Vlastní tiež televíznu stanicu Kanál 5, tú však predať zatiaľ nemieni. Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov Porošenko vo voľbách zvíťazil už v prvom kole, keď získal vyše 53 percent hlasov.
—-> TU.
„Mala by tu vzniknúť takáto nová tradícia. Keď človeka zvolia na vysoký post, mal by predať svoj biznis a sústrediť sa na verejnú službu,“ povedal v pondelok Porošenko novinárom. Predaj svojho majetku už podľa vlastných slov pripravuje a konzultuje s poradcami. Porošenko tiež povedal, že v kresle prezidenta sa sústredí na európsku integráciu Ukrajiny, čo bude jeho prioritou. Veľkú pozornosť bude venovať aj boju proti korupcii a rozvoju ekonomiky.
Voľby boli podľa OBSE v súlade s medzinárodným právom
Medzinárodní pozorovatelia na čele s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ocenili v pondelok priebeh prezidentských volieb na Ukrajine. Hlasovanie podľa nich vo veľkej väčšine prebehlo v súlade s medzinárodnými pravidlami a základnými slobodami napriek tomu, že voľbám na východe krajiny bránili ozbrojení separatisti.
„Napriek pokračujúcim nepokojom na východe volebné úrady vyvinuli značnú snahu, aby hlasovanie prebehlo v celej krajine,“ konštatuje sa vo vyhlásení monitorovacej misie. Pozorovatelia však kritizovali násilné uzavretie niektorých volebných miestností ozbrojenými skupinami, únosy, hrozby smrťou ako aj krádeže volebného zariadenia a materiálov.
Voľby na Ukrajine vyhral čokoládový kráľ, tvrdia exit polly
Kyjev si volil starostu, šéfom radnice môže byť aj Kličko
„Kvalitné usporiadanie volieb dáva novému prezidentovi Ukrajiny silnú legitimitu na to, aby okamžite odštartoval dialóg s občanmi východných regiónov a aby obnovil dôveru v spoločnosti,“ povedal Andreas Gross, šéf delegácie Rady Európy, ktorá bola súčasťou pozorovateľskej misie OBSE. Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov vo voľbách už v prvom kole zvíťazil miliardár Petro Porošenko, ktorý získal vyše 53 percent hlasov.
Štyridsaťosemročný Porošenko pochádza z Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny. Vyštudovaný ekonóm začal podnikať už krátko po rozpade Sovietskeho zväzu, od ktorého sa Ukrajina oddelila v roku 1990. V 90. rokoch zbohatol na predaji kakaových bôbov a neskôr sa mu podarilo prevziať viacero firiem na výrobu sladkostí. Aj dodnes ho preto často prezývajú „Čokoládový kráľ“.
Je spoluzakladateľom strany Solidarita
Podnikateľ prvýkrát vstúpil do politiky v roku 1998, keď ho zvolili za poslanca parlamentu za Jednotnú sociálnodemokratickú stranu Ukrajiny lojálnu vtedajšiemu kontroverznému prezidentovi Leonidovi Kučmovi.
Porošenko však o dva roky hnutie opustil a spoluzaložil stranu Solidarita. Blízke vzťahy s Kučmom neskôr prerušil a stal sa šéfom volebnej kampane strany Naša Ukrajina neskoršieho prezidenta Viktora Juščenka. Ten je takisto krstným otcom Porošenkových dcér.
Porošenko bol istú dobu aj ministrom zahraničných vecí
Podnikateľa dodnes považujú za jedného z hlavných finančných sponzorov takzvanej Oranžovej revolúcie, ktorá v roku 2004 viedla k víťazstvu Juščenka v prezidentských voľbách. Premiérkou sa zase stala Julija Tymošenková.
Porošenko zastával aj viaceré exekutívne posty vrátane šéfa ukrajinskej národnej banky a v rokoch 2009 až 2010 bol ministrom zahraničných vecí.
Vo vláde dnes už zosadeného premiéra Mykolu Azarova, respektíve prezidenta Viktora Janukovyča, zastával aj post ministra pre obchod a hospodársky rozvoj.
V kampani Porošenko prisľúbil priblíženie Ukrajiny k Európskej únii. Chce však udržiavať aj korektné vzťahy s Ruskom.