Petíciu za zrušenie Mečiarových amnestií podpísalo už vyše 75 500 ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA  20. marca (WebNoviny.sk) – Organizácia VIA IURIS v pondelok pred rokovaním rozšíreného poslaneckého grémia Národnej rady (NR) SR poslala predsedom všetkých parlamentných politických strán a hnutí, ako aj predsedom poslaneckých klubov informáciu o stave online podpisovej akcie www.somza.to na podporu zrušenia Mečiarových amnestií, agentúru SITA o tom informoval Juraj Rizman z VIA IURIS.

VIA IURUS vyzvala na hľadanie zhody

Akciu za 14 dní od jej spustenia, od 6. marca, podporilo vyše 75 500 občanov SR. VIA IURIS tiež opätovne vyzvala politických lídrov, aby hľadali zhodu na spôsobe zrušenia Mečiarových amnestií. Parlament sa bude zaoberať rušením amnestií od utorka.

„Slovensko nikdy nebolo tak blízko historickej šance zrušiť Mečiarove amnestie. Nikdy doteraz tu nebola taká široká zhoda medzi politickými stranami, odbornou a laickou verejnosťou na potrebe vysporiadania sa s touto nespravodlivosťou z minulosti. Preto sme vyzvali politikov, aby našli širšiu dohodu na spôsobe zrušenia amnestií. Verejnosť dala svoj názor jasne najavo, teraz majú konať politici,“ cituje tlačová správa advokátku a programovú riaditeľku VIA IURIS Zuzanu Čaputovú.

VIA IURIS tiež politikom pripomenula, že zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona podporuje 63 percent občanov SR a toto riešenie má väčšinovú podporu u voličov všetkých parlamentných politických strán. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1512 respondentov uskutočnila v dňoch 6. až 18. februára agentúra Focus.

Koalícia navrhuje meniť ústavu

Parlament sa bude zaoberať rušením amnestií od utorka. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.

Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. Po tom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča.

Poslanci v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj RizmanVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické SlovenskoMost-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SDSNS Slovenská národná stranaVia IurisVláda SR