Vládna koalícia chce meniť ústavu a potom rušiť Mečiarove amnestie

Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Vláda odsúhlasila návrh na novelu ústavy a návrh ústavného zákona na zrušenie Mečiarových amnestií, na ktorých sa dnes dohodla koalícia. Návrhy tak posúvajú do parlamentu, rokovať by sa o nich malo v skrátenom legislatívnom konaní.

Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.

Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. Potom, ako táto novela nadobudne účinnosť, tak bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča.

Danko bude hľadať podporu

Predseda parlamentu Andrej Danko potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie. Podľa neho predložené riešenie je historickým kompromisom. Potešenie nad návrhom vyjadril aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý zdôraznil, že koaliční partneri mali vôľu a ochotu hľadať riešenie.

Predseda parlamentu Andrej Danko uviedol, že slovenský právny poriadok nemá mimoriadny opravný prostriedok v prípade individuálneho zlyhania prezidenta, systém ako zrušiť amnestie alebo milosť. Týmto koaličným návrhom sa zavádza nový inštitút a zároveň sa ním nepopiera nezávislosť zákonodarnej, súdnej a výkonnej moci, zdôraznil.

V konečnom dôsledku bude tento mimoriadny opravný prostriedok preskúmavať ústavný súd, dodal. Danko na tlačovej besede apeloval na všetkých, ktorí ponúkajú len čiastkové riešenia, aby podporili predložený návrh. Budeme potrebovať pomoc tak opozície, ako aj prezidentskej kancelárie, dodal.

Žitňanská hovorí neštandardnej situácii

Premiér Fico zároveň vysvetlil, že keď ústavný súd odobrí rozhodnutie o zrušení amnestie, zrušia sa všetky rozhodnutia prijaté na jej základe. Orgány činné v trestnom konaní budú mať potom zelenú a ako ďaleko sa dostanú, to nie je moja kompetencia, dodal. Ak toto riešenie získa podporu 90 poslancov v parlamente, malo by byť možné došetriť prípad zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny z 31. augusta 1995.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská po rokovaní vlády v súvislosti s navrhovaným riešením uviedla, že „sme v neštandardnej situácii, pretože Mečiarove amnestie spôsobili neštandardnú situáciu, na ktorú môžeme reagovať len neštandardným riešením“. Zároveň zdôraznila, že považuje dnešný návrh za prejav vôle zrušiť amnestie a akékoľvek riešenie, ktoré získa podporu 90 hlasov, bude považovať za najlepšie.

Ministerka spravodlivosti ďalej konštatovala, že Ústavný súd SR môže rozhodnúť akokoľvek, ale v každom prípade by mal rozhodovať v súlade s ústavou a princípmi právneho štátu. Žitňanská si nevie predstaviť, že by sa otázka amnestií v akomkoľvek štádiu nakoniec nedostala pred ústavný súd.

Podľa šéfky rezortu spravodlivosti v tejto krajine asi nikto neverí tomu, že by Mečiar nevedel o únose Michala Kováča. Na otázku o jeho trestnoprávnej zodpovednosti uviedla, že to nie je otázka pre politika, ale pre orgány činné v trestnom konaní, ak budú mať rozviazané ruky. Verím, že môžem povedať, že politická zodpovednosť bola vyvodená tým, že Mečiar nie je súčasťou politiky a ja verím, že ani jeho dedičstvo nebude, dodala.

Dôvodová správa k návrhu zákona

Ako sa uvádza v dôvodovej správe k návrhu ústavného zákona, v spoločnosti panuje všeobecný konsenzus o nemorálnosti Mečiarových amnestií, ktoré neumožňujú vyšetriť závažné podozrenia zo zneužitia štátnych orgánov na spáchanie závažných trestných činov.

Vláda po zvážení názorov odbornej verejnosti, súčasnej verejnej diskusie, ako aj doterajšej diskusie v parlamente dospela k presvedčeniu, že ak sa má umožniť zrušiť amnestiu alebo individuálnu milosť, mala by byť táto právomoc zverená Národnej rade Slovenskej republiky ako jedinému ústavodarnému a zákonodarnému orgánu v Slovenskej republike, zdôrazňuje sa v materiáli.

Súčasne sa navrhuje, aby mohla byť amnestia alebo individuálna milosť zrušená uznesením Národnej rady SR prijatým ústavnou väčšinou a aby sa zverila Ústavného súdu Slovenskej republiky, ako nezávislému súdnemu orgánu ochrany ústavnosti, právomoc preskúmať ústavnosť tak zrušenia amnestie alebo individuálnej milosti Národnou radou Slovenskej republiky, ako aj ústavnosť samotnej udelenej amnestie alebo individuálnej milosti, vysvetľuje sa v dôvodovej správe.

Téma amnestií sa opakovane otvára

Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča.

Spolupracovník exprezidenta Kováča Pavol Demeš vtedy vyhlásil, že zrušiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou. „Slovensko by malo vykopať zo zeme sud s jedom, čo otravuje takmer 20 rokov našu zem,“ vyhlásil minulý rok v októbri Demeš.

Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona sa vyslovilo vo februárovom prieskume agentúry Focus 63 percent respondentov.

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárLucia ŽitňanskáPavol DemešRobert FicoVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické SlovenskoVláda SR