BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Prvýkrát v histórii Slovenska sa podarilo „pretaviť“ občiansku petíciu do legislatívnych zmien. Zhodli sa dnes na tom účastníci tlačovej besedy, ktorí stáli za petíciou Stop uránu na Slovensku. Tú iniciovala environmentálna organizácia Greenpeace Slovensko. Iniciatíva ochranárov spojila poslancov všetkých parlamentných strán a zmenila geologický a banský zákon. Samosprávy a občania sa vďaka novelám zákonov budú môcť aktívne zúčastniť na procese schvaľovania ťažobných zámerov banských spoločností.
„Navrhovateľ prieskumného územia bude musieť priložiť k svojmu návrhu aj stanoviská obcí a miest a na základe toho ministerstvo životného prostredia určí, ktorá aktivita je významnejšia,“ uviedol právnik petičného výboru Jozef Šuchta. Rozhodovať sa teda bude medzi ťažbou a inými investičnými aktivitami. Obce sa po novom budú môcť stať aj účastníkmi konania s možnosťou podať aj odvolanie proti rozhodnutiam po schválení prieskumného územia. Zároveň dotknuté obce a vyššie územné celky budú môcť dať návrh na zrušenie prieskumného územia, doteraz tak mohlo robiť len ministerstvo životného prostredia alebo navrhovateľ prieskumu. Podľa Šuchtu je najvýznamnejšou zmenou v banskom zákone to, že ťažobná spoločnosť musí ešte pred vznikom banského práva, ktoré vzniká určením dobývacieho priestoru, predstaviť technológiu ťažby, ktorá sa bude posudzovať v procese EIA (posudzovania vplyvov na životné prostredie – pozn.). Obce budú účastníkmi rozhodovania nielen o ťažbe, ale aj o umiestnení rádioaktívneho odpadu.
Petíciu odovzdali do parlamentu 23. septembra zástupcovia Greenpeace spolu s organizáciou Priatelia Zeme – SPZ, Občianskym združením Sosna a Občianskym združením Brečtan. Podpisy aktivisti pod ňu zbierali dva a pol roka. Okrem podpisov vyše 113 000 občanov Slovenska získala petícia aj podporu 41 dotknutých samospráv obcí a miest, širokého spektra občianskych organizácií a opakovane aj predstaviteľov Košického a Trenčianskeho VÚC. „Vďaka tomu, že ľudia podporili petíciu, sa nám podarilo nastoliť na rokovanie Národnej rady SR nejakú environmentálnu tému. (…) Môžme povedať, že podpísať petíciu má pre obyčajného človeka zmysel,“ povedal riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Podľa neho je historickým momentom to, že po prvýkrát sa podarilo environmentálnemu hnutiu zozbierať také množstvo podpisov. „Ukazuje to aj dôležitosť tej témy,“ dodal. Novely schválili poslanci na marcovej schôdzi. Právo vyjadriť sa k ťažobným zámerom budú mať občania od budúceho roka.
Nebola to jednoduchá cesta, na stretnutiach s občanmi bolo treba vniesť medzi nich osvetu, uviedol o kampani, ktorá sprevádzala petíciu, prednosta Okresného úradu Nové mesto nad Váhom Ján Kišš. Práve lokalita, v ktorej úraduje, bola zahraničnými ťažobnými spoločnostiami vytypovaná ako miesto, kde by sa po prieskume uránových rúd mohlo začať ťažiť. „Podarilo sa to, bola to veľmi namáhavá trojročná robota robiť osvetu medzi ľuďmi,“ povedal Kišš. Kišš, ktorý do úradu nastúpil za stranu Smer-SD, uviedol, že pomocou vhodnej osvety sa dá dosiahnuť v tomto štáte aj zmena zákona. Podľa neho, kým zahraničné ťažobné spoločnosti plánovali ťažiť v lokalite Kálnica – Selec, z regiónu odišlo niekoľko investorov, ktorí mali záujem rozbehnúť podnikateľské projekty. Spomínaná lokalita má vodné zdroje a samospráva chce využiť región hlavne na turizmus a rekreáciu.
SITA