Perly Pacifiku: Prvý golfový turnaj roka na Maui

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Večer pred cestou do najsevernejšieho cípu ostrova Maui som bol mimoriadne nedočkavý. Čakal nás totiž rezort, kde sa niekoľkokrát do roka stretáva absolútna špička svetového ženského i mužského golfu.

Golf na konci sveta

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Počasie výborné, iba mierny vetrík, modrá obloha. Pred hotelom nás čaká kabriolet z požičovne. Ako stvorený na jazdu po bájnom ostrove. Smerujeme na jeho severozápadný cíp. Ostrov je pomerne hornatý, väčšina ciest sa tiahne po pobreží. Míňame staré historické mesto Lahaina, prekonávame úzku šiju, najužšie miesto ostrova, aby sme sa priblížili k rezortu, ktorý patrí k tomu najlepšiemu a najexkluzívnejšiemu, čo na Maui existuje. Z Lahainy je to asi pätnásť kilometrov, ale naše napätie rastie. Až do tej miery, že sme do rezortu Kapalua zabudli odbočiť a pred nami sa zrazu objavila značka stop. Koniec cesty! Otáčame kabrio a smejeme sa z našej nepozornosti. Golf na konci sveta. Doslova.

Trošku histórie nikoho nezabije

Pôvodne boli na týchto miestach, kde sa rozprestiera rezort Kapalua, ananásové plantáže. Uprostred nekonečných polí bola usadlosť pre robotníkov, ktorí na nich po celý rok pracovali. Až v roku 1975 vytvoril prezident spoločnosti Maui Land & Pineapple, Inc. akúsi víziu rezortu, ktorý v maximálnej miere zachová tunajšie prírodné danosti. A tak sa aj stalo. Kapalua Resort od svojho vzniku žije v príkladnej symbióze s okolitou prírodou. Napokon – doslova symbolickým výrazom tohto spolužitia je logo rezortu, ktoré vytvoril pred viac ako tridsiatimi rokmi vynikajúci havajský umelec Bruce Hopper. Jeho tmavo bordový motýľ s telom v tvare ananásu je hádam najznámejšie logo golfového rezortu na svete. Plastový motýlik s našim menom ostal aj nám na pamiatku. Po hre nám ho osobne odovzdal tunajší Head Pro.

Dve majstrovské ihriská

Bez názvu
Foto: SITA/AP

The Plantation je každoročne na začiatku sezóny hostiteľom Mercedes-Benz Championship, otváracieho turnaja zo série PGA Tour. Už počas prípravy na hru sme v útrobách klubového domu, ktorý bol pre piatimi rokmi rekonštruovaný, registrovali výraznú majstrovskú atmosféru. Neklamným znakom výnimočnosti boli menovky víťazov na skrinkách v šatni. Čo meno, to paráda. Od Tigera Woodsa až po Ernieho Elsa. Linksové ihrisko dizajnovali Ben Crenshaw a Bill Coore. Má par 73 a dĺžku 6 776 metrov. Hádam nikde na svete som nevidel také dramatické jamky ako práve na ihrisku The Plantation. Dráhy totiž vedú údoliami i pozdĺž pobrežia. Často prudko padajú skalnatými zrázmi až k morskej hladine. Okolo nás ananásové plantáže. No nezabudnuteľné sú najmä výhľady na Pacifik. Máme šťastie, oceán je relatívne pokojný a vďaka dobrej viditeľnosti sa na obzore črtá ostrov Molokai. A medzi ním a našim pobrežím sa sem-tam vystrčí nad hladinu obrovská veľryba hrbatá. Úžasné, nevídané divadlo prírody…

Na ihrisku The Bay, par 72 a dĺžka 6 035 metrov, sa zasa hráva zvyčajne ostatný turnaj golfovej sezóny na Havaji zo ženskej série Kapalua LPGA Classic. Postavili ho podľa projektu Arnolda Palmera a Francisa Duaneho. Ihrisko prešlo rekonštrukciou v rokoch 2007 a 2008. Kopíruje pobrežie, kľukatí sa v blízkosti jeho nežne bielych pláží, aby ste patovali v neuveriteľne malej vzdialenosti od mora. Niekedy dokonca máte dojem, akoby ste vydareným odpalom dostrelili na ostrov Molokai. Skrátka, nádhera. Teda, nehovorím o hre. Chválim ihriská, lebo napriek obrovskej snahe zahrať čo možno najlepšie, hlava bola vzrušená i dojatá a tomu zodpovedal aj výkon. Dnes to nebolo o hre, ale predovšetkým o zážitkoch. A to sme sa ešte dozvedeli, že súčasťou ihriska The Bay je aj trojjamkové ihrisko Village Walking Course. Pravdaže, nemôžem zabudnúť ani na Kapalua Golf Acadeny so špičkovým technických zázemím a tréningovými možnosťami, na ktorých pracuje viac ako dvadsať profesionálnych trénerov.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

A ešte čosi

V rezorte nájdete ubytovanie na najvyššej úrovni. Stačí hádam, ak spomeniem meno hotela – The Ritz-Carlton. Okrem špičkových hotelov tu môžete bývať aj v luxusných vilách v okolí golfových ihrísk s výhľadom buď na oceán, alebo na ananásové plantáže. Kto hľadá ďalšie športové vyžitie, môže zájsť do Tennis Garden, ktorá patrí podľa odborníkov do TOP 50 tenisových škôl v Spojených štátoch. Dve z tunajších troch pláží sa svojou kvalitou radia medzi najlepšie v Amerike. Nezabudnite, že ste na Havaji a že vodné športy sú tou najprirodzenejšou aktivitou na ostrovoch. A tak je celkom prirodzené, že rok čo rok sem prichádzajú desaťtisíce turistov z celého sveta, aby tu hrali golf, obdivovali čarokrásnu prírodu, surfovali na vlnách otvoreného oceánu, prípadne leňošili na nekonečných piesočnatých plážach. Inak – ostrovy sú kolískou surfovania a na havajských plážach nájdete tisíce amatérov a profesionálov čakajúcich na tú pravú vlnu. Tento šport na ostrovy priniesli Polynézania pred 200 rokmi a najviac ho na ostrovoch rozšíril najslávnejší surfista Duke Kahanamoku. Dnes je surfovanie národným športom a hovorí sa, že keď sú dobré vlny, do práce nepríde až polovica ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať