LONDÝN 15. októbra (WEBNOVINY) – Americkí vojaci a iracká polícia utrpeli zranenia počas toho, ako sa dostali do styku s opustenými chemickými zbraňami v rokoch 2004 -2011. O sérii incidentov Pentagon mlčal, uvádzajú noviny New York Times.
Zdrojom sú tajné dokumenty a výpovede
Podľa ich údajov zbrane vyrobili počas režimu Saddáma Husajna počas iránsko-irackej vojny v 80. rokoch. Vojaci a policajti objavili okolo 5 000 hlavíc, striel alebo bômb. Správa New York Times vychádza z desiatok strán tajných dokumentov a rozhovorov s vojakmi. Noviny vystopovali 17 amerických vojakov a sedem irackých policajtov, ktorí tvrdia, že utrpeli zranenia počas najmenej šiestich rôznych incidentov.
Niektoré zbrane boli údajne navrhnuté v USA a vyrobené v Európe. Naplnené boli chemickými látkami vyrobenými v Iraku z ingrediencií nakúpenými v niektorých prípadoch v USA. Chemické zbrane boli určené proti iránskym silám. Saddám ich použil aj proti kurdskej populácii na východe Iraku.
Zbrane ničili aj svojpomocne
Väčšina Husajnovho chemického arzenálu bola zničená počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Tisíce striel však tajne zakopali alebo ukryli, až kým na ne nenarazili Američania po roku 2003. Niektoré z nálezov boli slabo zdokumentované. V niektorých prípadoch ich vojaci zničili sami bez toho, aby si zavolali na pomoc špeciálne tímy. Pentagon tieto informácie podľa New York Times zatajil.
Mnohé staré sklady chemických zbraní objavili v ruinách štátneho podniku v provincii Muthanna, údajnom centre výroby chemických zbraní v 80. rokoch. Od júna má komplex v rukách militantná skupina Islamský štát.
Informácie priniesla spravodajská stanica BBC.