Povinným testovaním na COVID-19 robí štát z pendlerov občanov druhej kategórie. Okrem toho im vyťahuje z peňaženiek dosť peňazí. Podľa europoslankyne Miriam Lexmann (EĽS/KDH) tento krok znevýhodňuje občanov, ktorí na Slovensku platia tie isté dane ako iní občania.
„Týždne starý test navyše nezaručuje jeho aktuálnosť,“ zdôraznila vo vyhlásení.
Testovanie majú od mája raz mesačne na vlastné náklady absolvovať všetci Slováci žijúci v prihraničných územiach, ktorí denne dochádzajú za prácou či školou cez hranice.
Dobrý úmysel, negatívne dopady
Tento krok má podľa europoslankyne síce dobrý úmysel, no negatívne dopady. Lexmann vypočítala, že pre štvorčlennú rodinu znamená mesačne 280 eur navyše.
„Keď štát testuje zdarma komunity občanov, prečo si títo občania, ktorí tiež platia dane na Slovensku, majú hradiť testy sami?“ upozornila Lexmann na tento dvojitý meter. Otázkou sú podľa nej aj voľné testovacie kapacity na Slovensku.
Sú pendleri rizikovejší?
Spochybnila tiež či sú Slováci, ktorí žijú 30 kilometrov okolo hraníc viac rizikoví, ako obyvatelia, ktorí rovnako denne dochádzajú za prácou, nákupmi či lekármi desiatky kilometrov v rámci krajiny.
„Dnes potrebujeme prijať systémové riešenie namiesto povinného testu, ktorý i tak nič nezaručuje,“ navrhuje Lexmann.
Proti povinnosti absolvovať test na COVID-19 bez úhrady výdavkov zo strany štátu a bez zaručenia jeho dostupnosti protestujú desaťtisíce pendlerov.