Krajinám, z ktorých pochádzajú nelegálni migranti a nie sú ochotné ich vziať naspäť z členských štátov Európskej únie (EÚ), by malo byť pozastavené alebo obmedzené poskytovanie medzinárodnej a rozvojovej pomoci. Uviedol to vo štvrtok predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) na spoločnom stretnutí premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) a Rakúska v Prahe.
Migranti by sa mali vrátiť do svojich krajín
Premiéri Peter Pellegrini, Andrej Babiš, Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki a rakúsky kancelár Sebastian Kurz diskutovali o energetike, ochrane životného prostredia a budúcnosti únie.
V krajinách EÚ sa podľa Pellegriniho stále nachádzajú desaťtisíce migrantov, ktorí by sa podľa platných predpisov mali vrátiť naspäť do krajín ich pôvodu.
Na Slovensku už nie sú žiadne chránené osoby, reaguje premiér Pellegrini na zadržanie Trnku
„Na to potrebujeme súčinnosť týchto krajín a pokiaľ ju nevieme vymôcť dohodami, mali by sme si pomôcť opatreniami a reštrikciami v oblasti medzinárodnej a rozvojovej pomoci,“ dodal premiér a ocenil jednotný postoj piatich premiérov v otázke migrácie.
Zamotali sa do vlastnej sebaregulácie
Premiéri V4 a rakúsky kancelár diskutovali aj o energetike a ochrane životného prostredia. Slovensky predseda vlády uviedol, že rešpektuje pozíciu Rakúska k používaniu atómovej energie, ale Slovenská republika bude pokračovať v dobudovávaní jadrovej elektrárne Mochovce, „pretože Slovensko si chce splniť záväzok do roku 2050 mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku“. Pellegrini zároveň uistil Kurza, že dostavba elektrárne prebieha v zmysle všetkých medzinárodných prepisov.
Bugár, Fico, Sulík, Danko, Hlina. Ktorý z nich prežije rok 2020?
Predsedovia vlád spoločne riešili aj budúcnosť a zabezpečenie konkurencieschopnosti únie. Podľa slovenského premiéra je potreba výraznejšej deregulácie EÚ, aby sa nestalo, že sa zastaví vo svojom rozvoji na polceste.
„Únia prestala byť akcieschopná a zamotala sa do vlastnej samoregulácie,“ dodal Pellegrini. Ten zároveň privítal návrh maďarského premiéra Viktora Orbána, aby sa na konferencii o budúcnosti EÚ zúčastnili aj krajiny západného Balkánu.