Predseda strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini očakáva vo volebnej kampani špinavosti, na kampaň si strana berie dvojmiliónový úver a o spolupráci rokuje s odvolanou rektorkou Akadémie Policajného zboru Luciou Kurilovskou. O koalícii s Republikou v Hlase-SD neuvažujú a na „obrusovanie hrán“ s Robertom Ficom nevidí dôvod. Viac sa dočítate v rozhovore.
Pred časom ste predstavili celospoločenskú dohodu Spájame sa s ľuďmi, ku ktorej sa prihlásili aj predstavitelia samospráv. Zároveň sa posilou strany stal Michal Kaliňák, ktorý roky pôsobil v ZMOS-e. Stane sa rozvoj regiónov hlavnou témou volebného programu Hlasu? S akými ďalšími témami ešte pôjdete do kampane?
Myslím, že prišiel čas, aby sme si veľmi jasne povedali, že Slovensko patrí ešte stále ku krajinám s obrovskými vnútornými regionálnymi rozdielmi a je v tom dokonca na špičke spomedzi vyspelých krajín.
Preto by som bol rád, keby nová vláda pod taktovou Hlasu mohla predstaviť veľký ambiciózny plán definitívneho odstránenia týchto regionálnych rozdielov. Samozrejme, nie na jedno volebné obdobie, ale možno dve alebo tri. Musí platiť, že človek nemôže byť potrestaný tým, že sa nenarodil v hlavnom meste alebo v nejakom veľkom krajskom meste.
Priznám sa, že neočakávam žiadne obvinenie od orgánov činných v trestnom konaní a ak by také niečo prišlo, tak to bude niečo čisto vyfabulované.
Mojou víziou je, aby sme o pár rokov mohli skonštatovať, že každý človek, bez ohľadu na to, v ktorej časti Slovenska sa narodil, dostane rovnakú kvalitnú službu, budeme mať rovnako kvalitné cesty druhej, tretej triedy, miestne komunikácie, rovnakú športovú infraštruktúru, aby mohol športovať každý, kto má talent a nielen ten, kto má peniaze a býva v meste, kde majú štadión.
Chceme, aby mal každý vodovod a kanalizáciu, širokopásmový internet a aby neexistovalo v 21. storočí miesto, kde nie je mobilný signál. To sú všetko veci, ktoré majú okrem práce zásadný vplyv na vyľudňovanie vidieka.
Ľudia majú mať právo dostať rovnako kvalitnú predškolskú výchovu, základné a stredné vzdelanie. Samozrejme, už za univerzitami sa bude musieť cestovať. V rámci krajov musí existovať nejaká rozumná zdravotná starostlivosť. Takže je to významný projekt, pod ktorý môžete naozaj skryť alebo postaviť každú jednu oblasť života. Keď som sa rozhodol založiť stranu Hlas a mali sme svoj prvý snem, tak som povedal, že našim hlavným programom, našou prioritou je človek od narodenia až po dôstojnú starobu. A toto musí byť naša top priorita.
My sme prestali plánovať, prestali sme pozerať za horizont jedných volieb a potom sa nám môže stať, ako sa nám to už deje, že zrazu máme nedostatok lekárov, zdravotných sestier, lebo sme sa už pred desiatimi rokmi nezačali na to chystať. A preto by som rád priniesol aj takú kvalitatívnu zmenu, že nie sa len snažiť vyhrať voľby a ľudí učičíkať, že všetko je dobré, dajte mi znova hlas. Ale robiť aj rozhodnutia, z ktorých už politici nebudú benefitovať počas kariéry, ale bude národ z toho bude mať prospech možno o desať – pätnásť rokov.
Nie som si istý, či v súčasnej napätej situácii, keď máme politiku skôr bulvárnu a vulgárnu, bude vôbec možné o takomto niečom rozprávať. Ja sa budem snažiť neuhnúť z línie slušnej politiky, ktorá vie priniesť okamžité riešenia, ale zároveň aj s nejakým výhľadom do budúcnosti na desať – pätnásť rokov.
Postupne predstavujete nové mená, okrem pána Kaliňáka to bol v utorok Erik Vlček. Máte ešte prichystané nejaké ďalšie nové mená a môžete prípadne aj nejaké prezradiť?
Priznám, že ešte nejaké tie mená mám. Ono to vyzeralo, akoby Hlas tvorila len tá základná jedenástka, Pelleho jedenástka, ako sa zvyklo hovoriť, ale sme plne organizovanou stranou, máme viac ako 2 200 členov, všetky okresné a krajské organizácie už fungujú.
Hlas vadí mnohým ľuďom a má veľmi nevďačnú pozíciu, pretože sme opozičná strana a bojujeme na jednej strane s predstaviteľmi vládnej koalície, ale vadíme aj predstaviteľom opozície.
Zároveň v Hlase už od jeho vzniku fungujú aj odborné skupiny v pozadí. Je to mnoho odborných tvárí, mnoho aj známych tvárí, ktoré sa ale nepotrebovali nejakým spôsobom politicky zviditeľňovať. Tak ako sme predstavili pre oblasť samosprávy v rámci celospoločenskej dohody Michala Kaliňáka, teraz sme predstavili Erika Vlčeka, pričom to má až dva momenty – jeden je, že je to jeden z najúspešnejších športovcov.
Ak sa mu budúci rok ešte podarí absolvovať olympiádu v Paríži, bude to človek, ktorý bol sedemkrát na olympijských hrách a to už je aj svetový unikát. Jeden z jeho cieľov je, aby sme vyslali signál, že šport je jednou zo zásadných a dôležitých súčastí nášho života. Peniaze investované do športu ja vnímam ako do prevencie a zdravia.
Sto miliónov investovaných do športovania našich ľudí je ušetrená miliarda v slovenskom zdravotníctve. Na druhej strane, keď hovoríme o spájaní, Slovensko si musí uvedomiť, že buď sa začne spájať, zjednocovať a ísť za niečím a prestane byť iba proti niekomu, proti niečomu a v neustálom konflikte.
Chceli sme vyslať jasný signál, že do Hlasu vstupuje rodák z Komárna a človek, ktorý celý život žije na juhu Slovenska a ktorý by mohol byť aj takým symbolickým mostom medzi občanmi maďarskej národnosti a občanmi slovenskej národnosti.
Občania na juhu Slovenska nemusia čakať, či bude zas nejaká maďarská strana a či sa dostane do parlamentu. Vyslal som jasný signál, že v Hlase sú pre nás dôležité regióny, ale všetky a bez ohľadu na to, kto v nich žije, čiže aj región južného Slovenska. K Erikovi Vlčekovi môžu vzhliadnuť naši priatelia maďarskej národnosti ako na človeka, cez ktorého môžu v budúcnosti presadzovať svoje záujmy bez toho, aby museli voliť nejakú maďarskú stranu.
Rokujete aj s Luciou Kurilovskou?
Samozrejme, ak chcete, aby som niečo aspoň naznačil a nebol úplne tajomný, tak potvrdzujem, že diskutujeme o budúcom pôsobení pani Kurilovskej, bývalej pani rektorky Akadémie Policajného zboru.
Úver dva milióny eur by sa mal tak do dvoch týždňov, ak všetko dobre pôjde, objaviť na našom transparentnom účte.
My s pani Kurilovskou na odbornej báze spolupracujeme už veľmi dlho. Je to úspešná žena, ktorá osem a pol roka viedla celú policajnú akadémiu a robila jej dobré meno. Je to osoba, ktorá komentovala zásadné momenty a vždy bola tým nezávislým pilierom a človekom, ktorý dal jasné stanovisko k trestno-právnym otázkam. Ja si myslím, že bola hanebne odvolaná ministrom vnútra, ktorý nemal byť dávno na svojej stoličke.
Bola odvolaná za niečo, za čo reálne nemôže niesť zodpovednosť. Pripomínam, že keď policajt zastrelil policajta priamo v službe a nechal ho ležať na zemi a odišiel preč, tak som nevidel žiadne personálne vyvodenie zodpovednosti ani policajného prezidenta a už tobôž nie ministra, pretože obidvaja tvrdili, že čo oni s tým majú. To isté platí aj u pani rektorky.
Mňa tu skôr veľmi sklamalo veľmi rýchle konanie pani prezidentky, ktorá síce tvrdí, že ona nemá inú možnosť, len akceptovať návrh, ale nikto jej neprikazuje, že to musí spraviť okamžite obratom. Tak ako čaká, kým sa jej nazbiera neviem koľko nominácií na vymenovanie profesorov alebo rektorov, tak aj tu mohla možno trocha počkať, viac času tomu venovať. Nemusela urobiť takéto gesto, že na návrh neschopného ministra, ktorého skôr mala jeho odvolať, tak odvolala pani Kurilovskú.
Ja si myslím, že Slovensko čaká po tridsiatich rokoch existencie aj výrazná reforma celého silového prostredia vrátane trestno-právnych konaní a tam si myslím, že pani Kurilovská by mohla byť dobrým odborným prínosom. Ja s ňou budem hovoriť o tom, akou formou by sme tú našu spoluprácu ešte zintenzívnili, po prípade či bude aj na kandidátke strany Hlas do budúcich parlamentných volieb.
Čiže zatiaľ je to v štádiu rokovaní?
V štádiu rokovaní, ale naznačím, že som presvedčený, že naše rokovania budú úspešné a nakoniec sa do nejakej veľmi konkrétnej podoby spolupráce Hlasu a pani Kurilovskej aj pretavia.
Na volebnú kampaň si Hlas plánuje zobrať úver z banky, pričom ručiť bude volebnými preferenciami. Zobrali ste si už tento úver alebo viete už, v akej výške bude?
Môžem potvrdiť, že už finalizujeme zmluvnú dokumentáciu a podpis úverovej zmluvy. Nebudem nič zahmlievať, na transparentný účet, ktorý je už zriadený a otvorený, by mali byť z toho úveru načerpané dva milióny eur. Plus, samozrejme, počítame s tým, že ešte nejaké dary získame.
Kampaň má obmedzený rozpočet tými obmedzeniami, ktoré pre politickú stranu platia a naša strana už nejaké peniaze od svojho vzniku aj minula, takže ten rozpočet sa môže hýbať niekde maximálne na úrovni 2,6 milióna eur. To je limit a ten my, samozrejme, aj dodržíme, ak sa nám vôbec podarí naplniť náš rozpočet na maximálnu sumu.
Úver dva milióny eur by sa mal tak do dvoch týždňov, ak všetko dobre pôjde, objaviť na našom transparentnom účte.
V kampani očakáva špinavosti aj deep fake
Zostaňme ešte chvíľu pri volebnej kampani. Mnohí predpokladajú, že volebná kampaň bude extra špinavá, budú sa vyťahovať veci, bude sa očierňovať, diskreditovať. Očakávate aj vy útoky na stranu Hlas a konkrétne na vašu osobu? Očakávate možno aj nejaké obvinenie zo strany orgánov činných v trestnom konaní? V minulosti ste sa v tomto duchu vyjadrili s tým, že je možné všetko…
Možné je naozaj všetko. Ale priznám sa, že neočakávam žiadne obvinenie od orgánov činných v trestnom konaní a ak by také niečo prišlo, tak bude niečo čisto vyfabulované. Nemyslím si ale, že sa takéto niečo stane, pretože som sa žiadnej trestnej činnosti nedopúšťal, aj keď ešte raz môžem dať dôvetok – v tejto krajne je možné všetko. Ale nežijem s takouto obavou ani so strachom.
Politici sa predháňajú v tom, kto viac zaujme, koľko má zdieľaní, koľko má lajkov, koľko má followerov. Neviem, či toto je to najsprávnejšie.
Som presvedčený, že dnes už príčetný štátny orgán sa už nenechá zmanipulovať politickými špičkami na nejakú protizákonnú činnosť. Ako sledujem počínanie niektorých politických strán, tak vidím, že za posledné roky a mesiace došlo k podstatnému pritvrdeniu politickej rétoriky. Ja to nazývam, že došlo na Slovensku k bulvarizácii a vulgarizácii politiky.
Politici sa predháňajú v tom, kto viac zaujme, koľko má zdieľaní, koľko má lajkov, koľko má followerov. Neviem, či toto je to najsprávnejšie. Jasné, že musíme všetci informovať o svojom fungovaní, o svojom živote, aj súkromnom, lebo ľudia chcú vidieť, ako žije politik. Ale nemal by to byť pretek. Nie sme influenceri. Tým sa potom aj vytráca tá skutočná debata o skutočných problémoch z kampane a je to skôr o tom, kto koho viac urazí, kto kde použije nejaký extrémny výraz alebo zostrihá nejaké video. To je prvý moment.
Druhý moment je, že vidím, že máme na Slovensku v politických stranách napravo aj naľavo veľmi veľa cynických politikov, ktorí majú záujem čisto ísť len po emócii a technologicky si vybrať pol percenta tam, pol percenta tam, bez ohľadu na to, akým štýlom to urobia a sú schopní pre to spraviť hocičo. Sú to technológovia moci, ktorým nejde o budúcnosť krajiny, ale o to, aby si zabezpečili svoje bezpečie, svoj politický mandát alebo živobytie a sú preto schopní urobiť hocičo.
Od nich očakávam, že budú schopní použiť rôzne metódy. Moje najnovšie myslenie je, že do akej miery nám zasiahnu moderné technológie, tzv. deep fake do našej volebnej kampane.
Takže očakávate, že aj také niečo sa objaví?
Ja by som chcel dopredu upozorniť slovenskú verejnosť, že tentokrát sa to v kampani môže udiať. Neviem odhadnúť, či sa niektorá strana na to chystá, ale skôr na to bude použitá tretia strana, pretože žiadna z politických strán si nebude špiniť ruky tak, aby boli dôkazy, že na niekoho nechala takéto niečo vyrobiť.
Ale treba si uvedomiť, že dnes sú technológie také, že sa nám prihovára zosnulý Július Satinský, videli sme fotky, na ktorých sa nedalo bežným okom odhaliť, že reálne nebol zatknutý a policajtmi kmásaný Donald Trump, nehovoriac o fotke pápeža v krásnej bielej bunde.
Sme pod paľbou aj Smeru, ktorým vadí, že Hlas má také vysoké preferencie a tiež aj ďalších politických strán.
Myslím, že sa môžeme veľmi ľahko dostať do situácie, kedy budeme vedieť ako politici veľmi ťažko vysvetliť, že ale toto nie je pravda, hoci to vyzerá, akoby ste boli priamo pri tom. Pretože tie moderné technológie a umelá inteligencia vám dokáže dnes vyrobiť hocičo. Možno by aj médiá mali sledovať, či sa prvýkrát vo volebnej kampani na Slovensku použije aj fenomén umelej inteligencie.
Ak sa pýtate na Hlas, áno, Hlas vadí mnohým ľuďom a má veľmi nevďačnú pozíciu, pretože sme opozičná strana a bojujeme na jednej strane s predstaviteľmi vládnej koalície, ale vadíme aj predstaviteľom opozície.
Sme pod paľbou aj Smeru, ktorým vadí, že Hlas má také vysoké preferencie a tiež aj ďalších politických strán. Ako sme spustili našu národnú petíciu za zmenu, ktorú za dva týždne podpísalo skoro 90-tisíc ľudí len cez internet, teraz sme začali zbierať podpisy aj v uliciach a dokonca prieskum ukázal, že drvivá väčšina ľudí súhlasí s bodmi našej petície, tak samozrejme, že to vzbudzuje obavu u politických strán.
Očakávam, že budeme do posledného dňa pod paľbou a niekto sa bude snažiť diskreditovať stranu, mojich kolegov alebo mňa osobne. Pozrite, ja sa nebojím, ja som už v politike niečo prežil. Chcem to povedať veľmi jasne. Napriek tomu, že si uvedomujem, že v spoločnosti je emócia hnevu a tá je vďačná tvrdšej, vulgárnejšej rétorike, my ako Hlas sa nebudeme posúvať do tohto priestoru.
Od vzniku strany tvrdím, že budeme predstavovať politiku, za ktorú sa nemusia ľudia hanbiť ani doma, ani v zahraničí. Chcem budovať sociálno-demokratickú stranu, ktorá pri dobrom výsledku nie je automaticky odkázaná na izoláciu, tak ako je to v prípade Smeru, ktorý darmo vyhrá voľby, keď sa mu všetci otočia chrbtom.
My sa neznížime k takémuto konaniu a napriek tomu, že budeme pod ťažkou paľbou, si udržíme líniu, ktorú držíme od vzniku, pretože ja pevne verím, že z dlhodobého hľadiska je táto slušná forma politiky, hoc je momentálne nudná, tou správnou politikou pre budúcnosť krajiny.
Na „obrusovanie hrán“ s Ficom nevidí dôvod
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko deklaroval, že chce, aby ste si „obrúsili hrany“ s Robertom Ficom. Predpokladám, že asi nemáte záujem o nejaké politické zbližovanie s Robertom Ficom.
Nevidím na to práve teraz ani žiaden dôvod. Neviem, prečo by sme mali momentálne obrusovať nejaké hrany. My sme konštruktívna opozícia. Nachádzame sa v opozícii aj so Smerom a nejakými inými stranami.
Mňa skôr mrzí, že Smer… viete, oni sú takí zvláštni. A Robert Fico potvrdil aj teraz tú dvojtvárnosť na stretnutí s veľvyslancami v priamom prenose, že iné rozpráva na sociálnych sieťach svojim podporovateľom a fanúšikom, keď je tvrdý, je proti Ukrajine a je proruský, pomaly by už išiel aj do Bruselu robiť revolúciu a hovorí o tom, ako si Ukrajina už nič nezaslúži, nech tam je už nejaký mier a nech nám už dajú svätý pokoj, že my s Ukrajinou nemáme nič – to sú jeho slová.
A potom si sadne zoči-voči veľvyslancom veľkých európskych krajín a tam už hovorí, že je aj za vstup Ukrajiny do Európskej únie a bohvie, čo ešte všetko im rozpráva.
Čiže je to len také divadlo pre voličov?
Ja som presvedčený o tom, že ukazuje presne tú dvojtvárnosť. Tu rozpráva niečo iné voličom, chce im ukázať, aký je silný, aký je mačo, ako on to spraví a tam chápe, že musí len skopiť zrak, lebo vie, že Slovensko je malá krajina závislá od toho, či bude alebo nebude mať podporu veľkých ekonomík, kde vyváža komplet celú svoju produkciu. Tak už je zrazu poslušný a prikyvuje aj na to, čo inde s kolegom Blahom na Youtube vyhukujú ako z ampliónu.
Čo sa týka zahraničnej politiky a orientácie Slovenska, v tomto som osobne nikdy necúvol od môjho presvedčenia.
Tá dvojtvárnosť vlastne len potvrdila to, čo robia už dlho aj vo vzťahu k nám. Je to takto: na jednej strane vám jednou rukou ponúkam spoluprácu a vyzývam vás k spolupráci a jednotnému postupu a potom hneď okamžite v rámci tej istej tlačovky alebo toho istého dňa zaútočím, očiernim, klamem – ako klame nonstop, že sme dohodnutí so SaS a Progresívnym Slovenskom na koalícii, čo nie je pravda.
Alebo teraz, keď ide o ceny potravín. Hlas predstavil konkrétne návrhy, dali sme zákony o obmedzení obchodnej prirážky pre obchodné reťazce, lebo sme presvedčení, že si v tejto krízovej situácii nemôžu toľko prihadzovať. Dali sme návrh na zníženie DPH na nulu na predaj potravín z dvora a rozhodli sme, že chceme znížiť DPH na potraviny so zníženou sadzbou z desať na päť percent.
Namiesto toho, aby Smer, ktorý ponúka spoluprácu, povedal, že dobre, ideme zvolať mimoriadnu schôdzu, ktorá sa má venovať len cenám potravín, tak dáme do programu smerácke aj hlasácke návrhy, podpíšte sa nám pod to. Nie.
Oni radšej zvolali mimoriadnu schôdzu len so svojimi návrhmi, požiadali o podpis pána Kuffu, pána Tarabu a vykašľali sa na druhú sociálno-demokraciu. Hoci majú plné ústa tárania, ako chcú úžasne spolupracovať, ale využijú každý jeden moment, aby si do nás kopli, aby na nás zaútočili. To je tá dvojtvárnosť a ja dúfam, že ľudia to postupne vidia a že si to do 30. septembra aj uvedomia, že na jednej strane ten človek niečo hovorí a na druhej strane inak bude konať.
Prehliadka populizmu v parlamente
Na májovú schôdzu parlamentu je predložených množstvo návrhov, z ktorých by sa mnoho dalo označiť ako populistické. Sú tam napríklad návrhy o sliepkach , petardách či návrh týkajúci sa porna od pána Čepčeka. Predseda parlamentu Boris Kollár už naznačil, že by sa mohli predradiť body, ktoré skutočne riešia problémy ľudí. Budete za to hlasovať?
Určite. Ja keby som bol predseda parlamentu, tak by určite konal tak, ako zatiaľ navrhuje Boris Kollár. Predseda parlamentu rozhoduje, v akom poradí návrhy budú, na to má on právo a jediný, kto to môže zmeniť, je hlasovaním parlament.
Slovensko a jeho životný priestor je v Európskej únii a Slovensko musí byť aj súčasťou obranného paktu NATO, lebo sa samo brániť nevie a ani sa nikdy samo brániť nebude vedieť.
Čiže hneď na úvod predložiť program, ktorý bude akcentovať návrhy, ktoré reálne riešia problémy ľudí, či už prejdú alebo neprejdú, ale nech sa o nich diskutuje, a až potom dať tie ostatné, ktoré naozaj slúžia len na sebaprezentáciu niektorých poslancov. Ja osobne takéto riešenie podporím.
Dokonca podporím aj to riešenie, že ak sa za dva týždne ukáže, že to nevedie k ničomu, aby hlasovaním parlament rozhodol, že ďalších 70 – 80 bodov, ktoré zostali neprerokované, sa presunú na ďalšiu schôdzu. Tam už potom nemajú ani význam, pretože to bude prvé čítanie a už druhé nebude.
Samozrejme, nemôžete žiadnemu poslancovi uprieť právo na legislatívnu iniciatívu, každý poslanec má právo predkladať návrhy. Ale plénum nie je povinné tam tri dni počúvať tieto veci a môže sa rozhodnúť o obmedzení rozpravy, alebo sa presunú na inú schôdzu, keď nie sú pre krajinu dôležité.
Politológovia Hlasu v poslednej dobe vyčítali, že nevysiela jednoznačné signály, čo sa týka postojov strany. Napríklad politológ Koziak povedal, že „Peter Pellegrini by sa mal jednoznačne vymedziť voči Robertovi Ficovi, upresniť si morálne hodnoty a zaujať presnejšie stanovisko v otázkach zahraničnej politiky.“ Čo si o tom myslíte? Sú vaše postoje jasne čitateľné?
Viete, niektorí ľudia sa snažia vytvárať taký obraz, že nie úplne vždy sme jednoznační. Ale tam by som odporúčal, nech si niekto pozrie všetky tie výroky a citáty, ale doslovne a nech číta s porozumením.
Čo sa týka zahraničnej politiky a orientácie Slovenska, v tomto som osobne nikdy necúvol od môjho presvedčenia, že Slovensko a jeho existencia je závislá od nášho členstva v Európskej únii a že je správne, že Slovensko je súčasťou obranného paktu Severoatlantickej aliancie. Pretože taká malá krajina ako my, by si nikdy nebola schopná zabezpečovať ochranu sama.
Nemáme toľko peňazí ani kapacít, ani počty v armáde. Jediné, čo hovorím je, že tak, ako to bolo v minulosti, aj teraz by bolo treba navrátiť trochu viac odvahy a suverenity v oblasti zahraničnej politiky. Nemôžeme byť len pasívny prijímateľ rozhodnutí bruselských orgánov, ale na rokovaní premiérov, na rokovaní ministrov treba vždy hájiť aj záujmy Slovenska.
Keď sa napríklad hovorilo o okamžitom odpojení od ruského plynu, tak logicky, že Španielovi sa to ľahko povie alebo Portugalčanovi, ktorý nemá možno z Ruska ani jeden kubík. Ale náš premiér sa mal postaviť a povedať dosť, síce to krásne znie a chceli ste obrovské gesto urobiť, ale Slovensko to tak poškodí, že nám tu krachne ekonomika a toto najbližšie dve – tri roky nie je možné.
Ale nespochybňujeme tým naše členstvo v EÚ. Ja preto nedovolím, aby niekto spochybňoval našu politickú orientáciu. Slovensko a jeho životný priestor je v Európskej únii a Slovensko musí byť aj súčasťou obranného paktu NATO, lebo sa samo brániť nevie a ani sa nikdy samo brániť nebude vedieť. Odmietam akékoľvek názory, že máme odísť z týchto zoskupení, snažiť sa byť nejaká neutrálna krajina a v budúcnosti sa ešte posadiť pod tieň kremeľského stromu. Nemyslím si, že toto je budúcnosť Slovenska.
Možno by sa bolo treba pýtať Roberta Fica, s kým to chce vládnuť. Veď on nikoho nevylúčil, možno že on sa už chystá na koalíciu s Republikou a možno aj s ĽSNS, keby tam prešli.
Jediné, čo chcem garantovať je, že aj v týchto inštitúciách sa dá správať suverénne, aby bruselské rozhodnutia nepoškodzovali výrazne našu ekonomiku, alebo kvalitu života na Slovensku. V Hlase nie je žiadny predstaviteľ, ktorý by chcel Slovensko ťahať viac do Ruska alebo k nejakým iným veľmociam.
Na druhej strane je pravda, že áno, príde znovu čas, ale to bude až po vojne, kedy sa Slovensko zase bude musieť snažiť vytvoriť si aký – taký vzťah s Ruskou federáciou a inými krajinami, pretože síce sa svet vojnou, pandémiou a krízami zmenil nenávratne, dochádza k zmene geopolitického rozloženia sveta a vytvárajú sa rôzne spojenectvá, ale Rusko bude navždy nejaký významný hráč v globálnom meradle a Slovensko si bude musieť zase hľadať cesty aj na východ. Nebude to, samozrejme, hneď, ale netreba si pred tým zatvárať oči.
Čo sa týka zahranično-politického smerovania, tam má diametrálne odlišnú predstavu hnutie Republika. Zo strany bývalej koalície bolo často podsúvané, že chystáte koalíciu s Republikou a so Smerom. Cez víkend ste v diskusnej relácii povedali, že si neviete predstaviť byť s nimi vo vláde. Je to teda definitívne „nie“ pre Republiku?
Ja si neviem predstaviť koalíciu s Republikou a neuvažujeme ani v Hlase o takomto scenári. Aj keby sme dosiahli naozaj excelentný výsledok a budeme si môcť vyberať, tak nie, ja si nemyslím, že keď hovorím o tom, že potrebujeme vládu, ktorá prinesie stabilitu, ale bude mať rešpekt nielen doma, ale aj v zahraničí a nebude medzinárodne izolovaná, tak si nemyslím, že za týchto okolností a v tomto čase môže byť Republika súčasťou vládnej koalície.
Na to, aby ste s niekým nešli, nemusíte prijať teatrálne uznesenie a ohlásiť to na nejakom sneme. Ani Demokratov sme nevylúčili, ale asi je všetkým jasné, že aktivity pán Hegera a jeho viac neschopnosť ako schopnosť riadiť túto krajinu ho jednoducho predurčuje na to, že Hlas si určite nevie predstaviť akúkoľvek koalíciu s pánom Hegerom a Demokratmi a nemusíme k tomu robiť ani teatrálne uznesenia. Rovnako to platí aj pri Republike.
Naopak, možno by sa bolo treba pýtať Roberta Fica, s kým to chce vládnuť. Veď on nikoho nevylúčil, možno že on sa už chystá na koalíciu s Republikou a možno aj s ĽSNS, keby tam prešli. Všetci sa len pýtajú, čo spraví Hlas, ale zabúdajú sa pýtať tých ostatných, ktorí sú pre získanie moci schopní spraviť hocičo a zostaviť, podľa mňa, hocijakú koalíciu, len aby tam boli.
Reforma nemocníc áno, ale inak, ako to robí vláda
Jednou z pálčivých tém, ktorá určite bude rezonovať aj v kampani, je zdravotníctvo. Aký plán a aké riešenia má Hlas pre oblasť zdravotníctva?
Za tejto vlády sa neriešili dve veci. Síce prišli s reformou, ktorá Slovensko čaká bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči, alebo nie, ale začali z úplne inej strany. Ja keď som do toho ešte s ministerkou Kalavskou išiel, tak som povedal, áno, môžeme začať upravovať sieť nemocníc, ale musíme mať najprv špičkovo vybavené tie koncové veľké centrá. Tam sa neurobilo nič.
Vláda dodnes neinvestovala do najväčších nemocníc nič. Síce blúzni o investícii z Plánu obnovy, ale vidíte, že zatiaľ za tri roky neurobilo nič.
Čiže nemôžete začať robiť reformu zospodu, rušiť postupne nemocnice, oddelenia, ak nemáte pripravené špičkové koncové zariadenia, kde by si občan povedal, že ešte radšej ide o špičkovej nemocnice v Košiciach, v Bystrici, v Martine alebo v Bratislave, lebo tie sú super. To je prvý moment. Zároveň, Slovensko má dnes najväčší problém, že nám kolabuje ambulantná starostlivosť z dôvodu nedostatku všeobecných lekárov, pediatrov, špecialistov.
Dobre fungujúca ambulantná sieť vám má vychytať značnú časť ľudí, ktorí sa vo včasnom štádiu začnú liečiť už ambulantným spôsobom a nemusia do nemocnice častokrát ani ísť.
Súčasťou reformy musí byť zásadná reforma a posilnenie ambulantného sektora, aby platilo to, čo sme zažívali ešte my za mlada, že všeobecný lekár vás aj liečil a do nemocnice ste išli už len vtedy, keď to bolo nevyhnuté. Dnes sa všetci posielajú do nemocníc, nemocnice to nezvládajú, kolabujú a ľudia sú potom nervózni z toho, že na vyšetrenia čakajú a všetko to dlho trvá.
Takže zásadné investície, ale skokovo, to znamená enormné investície do dobudovania špičkových nemocníc. Niekto bude rozprávať, čo ste tu robili predtým, keď ste boli vo vláde. Prepáčte, ja som nechal tejto vláde na stole hotový projekt rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice Banská Bystrica za 120 miliónov eur, stačilo len dokončiť obstarávanie, ktoré prešetrovala aj NAKA, aj všetci, podpísať zmluvu a už sme dnes mohli vidieť možno záver stavebných prác. Nechali sme pre Bratislavu rozhodnutie o rekonštrukcii ružinovskej nemocnice za 80 miliónov eur. Sám som intenzívne spustil práce na Rázsochách.
Viete, všetci sa smejú, že som len búral, ale keď chcete niečo postaviť, tak musíte najskôr zbúrať. Mrzí ma skôr to, že keď sa tam po troch rokoch idete pozrieť, je to tak, ako sme im to nechali. Treba prestať blúzniť o tom, že sa z Plánu obnovy postaví Nemocnica Rázsochy, zobrať 280 miliónov eur na skelet a dať ich na rekonštrukciu všetkých ostatných štátnych a verejných nemocníc po celom Slovensku. Tam uvidia ľudia ten efekt podstatne rýchlejšie. Pri Rázsochách si treba priznať, že ju musíme dostavať zo štátneho rozpočtu, lebo z Plánu obnovy sa to nikdy nepodarí a budeme vracať peniaze naspäť.
Zároveň treba posilniť aj celý záchranný systém, leteckú záchrannú službu a množstvo našich sanitiek s lekárom, aby ste mali istotu, že ak sa vám niečo stane a vo vašej blízkosti aj nie je nemocnica, tak k vám veľmi rýchlo príde dobre vybavená sanitka alebo vrtuľník, ktorý vás rýchlo prevezie do nemocnice. Ľudia potrebujú pochopiť, že nie je dôležité, či tú nemocnicu majú vedľa v susedstve.
Ak ľudí presvedčíte, že toto všetko bude zabezpečené a až potom začnete strihať sieť, tak tí ľudia vás možno ešte aj v tom podporia. Ale nie to robiť ako dnes – od stola v Bratislave, kde sa vám proti tomu postavia lekári, nemocnice, mestá aj samotní pacienti, takto sa reformy robiť nemôžu. Táto vláda zbiera nenávisť, odpor a tú obrovskú mieru nedôvery aj preto, že sa prestala baviť s občanmi vlastnej krajiny.
Jednoducho im direktívne nariaďovala, správala sa arogantne, častokrát im len oznamovala, čo majú spraviť, nevysvetľovala im. Ľudia si k vláde, samozrejme, vytvorili taký vzťah, aký sme tu nemali za 30 rokov existencie Slovenska.