NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) – Päťdesiat krajín sveta v stredu podpísalo na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) dohodu o zákaze jadrových zbraní.
Medzi štáty, ktoré dokument ratifikovali, patria napríklad Brazília, Alžírsko, Venezuela, Indonézia, Írsko, Guyana, Thajsko, Kostarika či Vatikán.
Ak budeme musieť, Severnú Kóreu nadobro zničíme. Trump sa v prejave na pôde OSN venoval aj Iránu
Krajiny, ktoré dohodu podpísali, po jej ratifikácii nebudú môcť vyvíjať, testovať, vyrábať ani inými spôsobmi zaobstarávať, zhromažďovať a vlastniť jadrové zbrane. K dohode sa môžu pridať aj štáty, ktoré ju zatiaľ nepodpísali.
Svet bez jadrových zbraní
„Táto dohoda je dôležitým krokom vpred k univerzálnemu cieľu – svetu bez jadrových zbraní,“ uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý tiež zdôraznil, že hrozba jadrového útoku je v súčasnosti najväčšia od konca studenej vojny. Podľa odhadov je na svete v súčasnosti 15-tisíc jadrových zbraní.
Lajčák s Trumpom rokoval o reforme OSN aj Severnej Kórei, zhodli sa však v jednej téme
Dohodu o zákaze jadrových zbraní v júli prijalo 120 štátov sveta. Ani jedna z jadrových mocností – USA, Rusko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Severná Kórea a Izrael – novoprijatú dohodu nepodporili.
Žiadna krajina NATO
Na stretnutí, keď krajiny dohodu prijali, sa tiež nezúčastnila žiadna členská krajina NATO s výnimkou Holandska, ktoré tam muselo vyslať svoju delegáciu, ale hlasovalo proti.
Podporovatelia dohody tvrdia, že je čas na tvrdší postoj k eliminácii jadrových zbraní narozdiel od prístupu, ktorý garantovala takmer 50-ročná Zmluva o nešírení jadrových zbraní. Tá má zamedziť šíreniu takýchto zbraní mimo päť pôvodných jadrových mocností, teda USA, Ruska, Veľkej Británie, Francúzska a Číny. Zmluva vyžaduje, aby sa štáty, ktoré nie sú jadrovými krajinami, neusilovali o atómové zbrane a päť mocností zaväzuje k jadrovému odzbrojeniu.