Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v piatok odprezentovala Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť zhodnotenie jej aktivít počas prvej vlny pandémie. Poukázala na neprimerané zásahy do ľudských práv, no predovšetkým na nedostatočnú možnosť brániť sa voči protipandemickým opatreniam.
Patakyová o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že rade vlády navrhla, aby prijala uznesenie, ktorým odporučí vláde iniciovať legislatívnu zmenu tak, aby bol vytvorený efektívny systém právnej ochrany ľudí, ktorých sa neprimerane dotkli protipandemické opatrenia. Rada návrh schválila, všetci členovia až na jedného boli za a nikto sa nezdržal.
Viac o téme: Koronavírus
„Pri opatrení, ktorého prijatie reflektuje na veľmi rýchlo sa meniacu pandemickú situáciu a ktorého platnosť trvá v zásade niekoľko týždňov až mesiacov, kým ho nenahradí iné opatrenie, lehota na poskytnutie adekvátnej právnej ochrany nesmie presiahnuť niekoľko dní, nanajvýš týždňov. Podľa údajov ministerstva spravodlivosti však súdne konania trvajú v priemere desať mesiacov, čo je v prípade domáhania sa svojich práv v dôsledku protipandemických opatrení neprípustné. Preto som vyzvala radu vlády, aby vláde odporučila zavedenie spomínaného systému právnej ochrany,“ doplnila verejná ochrankyňa práv.
Zároveň pripomenula, že v prvej vlne boli podľa nej viaceré opatrenia problematické, napríklad pri zavádzaní štátnej karantény, pri zamedzovaní prístupu cudzincov na územie SR či karanténa pre celé rómske osady a ďalšie. „O nápravu som žiadala dotknuté orgány. Žiaľ, z výsledkov komunikácie s nimi som dospela k presvedčeniu, že ochrana základných práv a slobôd nebola prioritou,“ uzavrela.