DHÁKA 30. decembra (WebNoviny.sk) – Pri násilnostiach, ktoré sprevádzali nedeľňajšie parlamentné voľby v Bangladéši, prišlo o život podľa posledných informácií najmenej šestnásť ľudí. Informuje o tom s odvolaním sa na zdroje z rôznych častí krajiny bangladéšsky denník Daily Star.
Všetci obete volebných násilností prišli o život pri zrážkach medzi priaznivcami znepriatelených politických táborov, ktoré sa odohrali na trinástich rôznych miestach v krajine.
Väčšinu volebných miestností zatvorili podľa pôvodného plánu už o štvrtej poobede miestneho času (11:00 SEČ). V niektorých volebných miestnostiach však ešte voľby pokračujú, pretože pred nimi ešte stále stoja dlhé rady voličov.
V Dháke platil zákaz jazdy vozidiel
Voľby sa uskutočnili v 299 z celkového počtu 300 volebných obvodov, v tom poslednom boli zrušené v dôsledku úmrtia jedného z dvoch miestnych kandidátov.
Počas volieb platia v krajine mimoriadne bezpečnostné opatrenia, vrátane zákazu jazdy motorových vozidiel v metropole Dháka. Výnimku majú v tomto smere iba volební pozorovatelia a novinári.
Europarlament sa pripravuje na voľby, Slováci by privítali lepšie životné prostredie či vyššie mzdy
Krajina sa už vopred obávala opakovania nepokojov a násilností, aké sa odohrali pri predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2014. Počas nich zahynulo pri pouličných násilnostiach 22 ľudí. Rovnaká, 22-percentná, bola aj volebná účasť, keďže väčšina voličov zostala v obavách z násilností radšej doma. Údaje o účasti v tohtoročných voľbách zatiaľ nie sú k dispozícii.
Miestne pomery považujú za menšie zlo
V Bangladéši je pri moci už od roku 2009 premiérka Hasína Wadžídová z hnutia Liga Awami, ktorú medzinárodné spoločenstvo považuje na miestne pomery za menšie zlo, a cení si predovšetkým jej postoj počas genocídy moslimských Rohingov v susednom Mjanmarsku, ktorých už viac ako 700-tisíc prijal Bangladéš na svoje územie.
Na druhej strane však Wadžídová vládne v krajine železnou rukou, jej hlavná politická protivníčka, bývalá premiérka Chálida Zijáová, bola odsúdená na 17 rokov odňatia slobody za údajné zneužívanie fondov dvoch charitatívnych organizácií. Vo väzení je aj mnoho ďalších opozičných predstaviteľov a aktivistov, viacero ďalších sa za posledné roky záhadne „stratilo“.
Nikto si nerobí ilúzie ani o férovosti nedeľňajších volieb, dvaja opoziční kandidáti napríklad už v sobotu hlásili, že ich zabarikádovali v ich domovoch policajné hliadky spolu s priaznivcami vládnej strany a vyhlasujú, že ich pustia z domu až po voľbách.