Pápež František sa ospravedlnil za rolu, ktorú zohrala katolícka cirkev v „devastujúcej“ kanadskej politike rezidenčných škôl pre nútenú asimiláciu pôvodných obyvateľov.
Pápež poprosil o odpustenie
„Pokorne prosím o odpustenie za zlo spáchané toľkými kresťanmi na domorodých obyvateľoch,“ povedal pápež za účasti tisícok pôvodných obyvateľov Kanady v Maskwacis v provincii Alberta, kde bola jedna z takýchto škôl.
Pápež František sa v Kanade ospravedlní za zneužívanie detí misionármi, pôvodné obyvateľstvo však žiada spravodlivosť
Dlho očakávané ospravedlnenie otvorilo Františkovu týždňovú „púť pokánia“ v Kanade, ktorá má pomôcť cirkvi na jej ceste zmierenia sa s pôvodným obyvateľstvom a pomôcť obetiam pri prekonávaní ich traumy.
Navštívi aj ďalšie miesta
Ďalšími zastávkami jeho šesťdňovej návštevy sú ďalšie miesta v Alberte, mesto Quebec a Iqaluit v najsevernejšom teritóriu Nunavut.
Pápež naznačil, že vojna na Ukrajine bola možno vyprovokovaná, alebo sa neurobilo dosť pre jej zabránenie
Cesta nasleduje po jarnom stretnutí s delegáciami pôvodných obyvateľov Kanady vo Vatikáne a historickom ospravedlnení z 1. apríla za „poľutovaniahodné“ zneužívanie spáchané niektorými katolíckymi misionármi v rezidenčných školách.
Sexuálne aj fyzické zneužívanie
Kanadská vláda priznala, že v štátom financovaných kresťanských školách, ktoré fungovali od 19. storočia do 70. rokov 20. storočia, sa šírilo fyzické a sexuálne zneužívanie.
Pápež František musel zrušiť júlovú cestu do Afriky, urobil tak na žiadosť svojich lekárov
V Kanade od rodín odobrali zhruba 150-tisíc domorodých detí a umiestnili ich do rezidenčných škôl, kde často nesmeli rozprávať svojím jazykom alebo praktizovať svoju kultúru a mali sa asimilovať do kanadskej kresťanskej spoločnosti.
Katolícke náboženské rády prevádzkovali 66 zo 139 takýchto škôl v Kanade, kde tisíce detí zomreli v dôsledku chorôb, požiarov a iných príčin.