Pakistan naplánoval útok, pri ktorom zomreli indickí vojaci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pakistan
Foto: SITA/AP
Lagosom otriasol silný výbuch
Foto: SITA/AP Photo/Jon Gambrell

NAÍ DILLÍ 14. januára (WEBNOVINY) – Šéf indickej armády Bikram Singh obvinil v pondelok Pakistan z naplánovania útoku na spornej hranici v Kašmíre, pri ktorom zahynuli dvaja indickí vojaci. Zároveň pohrozil, že India si vyhradzuje právo na odplatu.

Zastrelenie dvoch vojakov a zohavenie tela jedného z nich odseknutím hlavy vyvolalo hnev verejnosti a opäť zvýšilo napätie medzi oboma krajinami. Singh hovoril s novinármi tesne pred stretnutím s vojenskými veliteľmi v Kašmíre, s ktorými bude rokovať o situácii v oblasti. “Útok z 8. januára bol pripravený a naplánovaný. Očakávam, že všetci moji velitelia budú ofenzívne reagovať na provokácie a streľbu,” vyhlásil.

V posledných dňoch došlo k niekoľkým incidentom na hraničnej línii v Kašmíre, na ktorý si nárokujú India aj Pakistan. Obe krajiny prišli pri týchto incidentoch o dvoch vojakov. Podľa vyhlásenia indickej armády hliadka minulý týždeň objavila pakistanských vojakov asi pol kilometra od hranice. Pri následnej streľbe zahynuli dvaja indickí vojaci. V nedeľu predtým indické jednotky zastrelili pakistanského vojaka.

Pakistan informoval, že indickí vojaci údajne prekročili hranicu a zaútočili na tamojšiu vojenskú základňu. Ďalší takýto incident končiaci sa smrťou pakistanského vojaka sa stal aj vo štvrtok. Najväčší hnev vyvolalo zohavenie tela zabitého indického vojaka. Jeho rodina začala držať hladovku a žiada, aby Pakistan vrátil do Indie celé jeho telo. Indická vláda už podľa Singha poslala pakistanským úradom svoj protest spolu so žiadosťou rodiny.

India prerušila mierové rozhovory s Pakistanom po útokoch v Mumbaji z roku 2008, z ktorých obviňuje pakistanských militantov. Odvtedy sa však vzťahy medzi oboma krajinami mierne zlepšili. India od Pakistanu očakáva zintenzívnenie boja proti extrémistom, zatiaľ čo Pakistan žiada od Indie ústupky v spore o Kašmír. Sporné územie je dlhé roky najväčšou prekážkou zlepšenia vzťahov medzi oboma jadrovými veľmocami. V roku 2003 sa zaviazali k vyhláseniu prímeria v Kašmíre, napriek tomu tam občas prichádza k vzájomným prestrelkám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať