BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Súčasťou plánu B na riešenie situácie v nemocniciach postihnutých výpoveďami lekárov po 1. decembri má byť aj zriadenie hotline liniek pre pacientov, kde bude 24-hodinová služba, „kde sa pacienti dozvedia, že ich lekár pracuje, či ich lekár pracuje, alebo sa plánovaná operácia napríklad o niekoľko dní odložila,“ vysvetlil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v relácii STV O päť minút dvanásť.
V plánoch sa hovorí aj o tom, kam by previezli pacientov, ak by daná nemocnica nebola schopná operovať niektoré špecifické operácie.
Hovorí sa v nich aj o tom, ako bude fungovať operačné stredisko a ako budú smerované záchranky a letecká záchranná služba v prípade, že daná nemocnica má obmedzený chod niektorého oddelenia.
Plán B sa podľa Uhliarika zmieňuje aj o budúcom zlučovaní niektorých oddelení vo väčších mestách. Niektoré nemocnice si podľa tohto plánu môžu požičať lekárov, ako aj využiť lekárov z ozbrojených síl.
Najviac postihnuté sú nemocnice na Považí
Výpoveďami lekárov sú v súčasnosti viac postihnuté nemocnice na Považí, napríklad v Žiline a Trenčíne. „Aj tam vieme túto starostlivosť – akútnu – zabezpečiť buď presunom pacientov, odsunom týchto pacientov do iných blízkych nemocníc, napríklad gynekológia do Ilavy, alebo do iných blízkych nemocníc – interné oddelenia napríklad do Nového Mesta, ktoré kapacitu majú, prípadne vypožičanie si lekárov. Samozrejme počítame aj s operačným strediskom, s armádou SR, ktorá má lekárov vo svojich zariadeniach. Počítame aj s lekármi, ktorí sú v súkromných zariadeniach,“ konštatoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v relácii TA3 V politike.Podľa jeho slov urobia do pondelka všetko pre to, aby sa núdzový stav nemusel nikde vyhlásiť.
„Nie je ambícia vyhlásiť núdzový stav na nejaké územie a už vôbec nie na celé územie Slovenska. Naším cieľom je, aby aj po 1. decembri boli všetky nemocnice nachystané tak, aby sa pre pacienta nič nezmenilo,“ vyhlásil minister.
Takže len ak budú vidieť, že niektorá nemocnica to nebude po spomínanom termíne schopná zabezpečiť, iba tam môžu vyhlásiť núdzový stav.
To by znamenalo, že riaditeľ takej nemocnice by sa mohol v obmedzenom čase riadiť pravidlami mimo Zákonníka práce, teda nariadiť pracovnú pohotovosť a povolať aj lekára, ktorý podal výpoveď.
Takmer 2000 výpovedí
Uhliarik ilustroval možný vývoj v nemocniciach po 1. decembri príkladmi. Nemocnica v Nových Zámkoch podľa neho bude fungovať a pokračovať v bežnom režime vrátane plánovaných operácií, lebo sa jej problém výpovedí lekárov dotkol okrajovo. Napríklad Detská fakultná nemocnica v Bratislave možno v krátkom časovom období bude musieť posunúť plánované operácie a výkony, ale akútnu starostlivosť zabezpečia. Výpovede sa týkajú 27 nemocníc a tie už plány majú.Na Slovensku máme 7 500 lekárov pri lôžku. K piatku bolo podaných 1 969 výpovedí, keďže 431 ľudí svoje výpovede stiahlo.
Uhliarik by považoval za nekorektné, aby teraz hovoril o tom, či má informácie o tom, že aj ďalší lekári výpovede stiahnu.
„Mám, samozrejme, aj ústne informácie a prísľuby od niektorých vzhľadom na to, čo sa udialo v piatok – a v pondelok môžu podať žiadosť o stiahnutie výpovede – dnes je nedeľa. Tak verím, že sa čoraz viac a viac lekárov pre toto rozhodne,“ očakáva Uhliarik. Situácia je podľa neho naozaj iná, ako bola ešte minulý týždeň.
Vládny návrh memoranda, ktoré v piatok v noci podpísala premiérka Iveta Radičová, aj keď s ním nesúhlasili lekárske odbory, budú distribuovať do nemocníc, každý lekár si ho môže pozrieť. Uhliarik stále vyzýva lekárov, aby stiahli výpovede.