LONDÝN 27. januára (WEBNOVINY) – Hlavnou témou otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Londýne, ktorý sa uskutoční 27. júla, budú „Ostrovy zázrakov“, motív prevzatý z divadelnej romance Williama Shakespeara Búrka.
Prvé detaily sledovanej udalosti, ktorú uvidia miliardy divákov, prezradili organizátori v piatok, šesť mesiacov pred slávnostným ceremoniálom. Umelecký režisér programu Danny Boyle, ktorého film Milionár z chatrče (2008) získal osem Oscarov, chce detaily programu udržať v tajnosti až do 27. júla.
„Náš program vychádza z nádhernej repliky o úžasných krásach britských ostrovov v Shakespearovej hre,“ uviedol Boyle.
V úvode zaznie najväčší zvon Európy
Kreatívny riaditeľ slávnostného otvorenia Hier XXX. olympiády, filmový režisér Shephen Daldry, pri piatkovej prezentácii prvých detailov prezradil, že šou chce ukázať „cestu, ktorou oslavujeme, kto sme, kým sme boli a kým chceme byť. Program nám umožňuje osláviť naše bohatstvo, rôznorodosť, energiu, vynaliezavosť, vtip a kreativitu, ktorá skutočne definuje britské ostrovy.“ Na slávnostnom ceremoniáli vystúpi 10-tisíc umelcov.
V úvode otvorenia zaznie špeciálne zhotovený najväčší zvon v Európe, ktorý umiestnia do jedného z rohov Olympijského štadióna. Na zvone budú kľúčové slová zo Shakespearovej Búrky.
Veľký zvon už začali odlievať v zlievarňach Whitechapel Bell, ktoré sú najstaršou továrňou vo Veľkej Británii a sídlia neďaleko od štadióna vo Východnom Londýne.
„Chceme, aby ľudia počúvali hlas tohto zvona stovky rokov,“ uviedol Boyle, ktorý nechce porovnávať londýnsky program s pekinským spred štyroch rokov. Dôvodom je aj nižší finančný rozpočet britských organizátorov. „Je to veľmi náročné, pretože sa musíte vyrovnať s produkciou vašich predchodcov. Aj keď to nechcete, musíte s tým bojovať. Otvorenie bude pôsobivé, ale určité škrty v ňom musia byť,“ povedal Boyle.
Diváci musia mať silný záźitok
Rozpočet na oba londýnske ceremoniály bude 81 miliónov libier (97 miliónov eur). Boyle, ktorý si urobil meno kultovým filmom Trainspotting (1996), sľúbil komornejší program ako v Pekingu 2008, kde na štadióne Vtáčie hniezdo vystúpili tisícky tanečníkov a bubeníkov. Pre Boyla bolo jednou z inšpirácií aj otvorenie OH 2000 v Sydney. V programe však určite nebude chýbať britský zmysel pre humor.
„Chceli by sme, aby sa ľudia pri otváracom ceremoniáli cítili intímne a mohli ho prežiť veľmi osobne. Nechceli sme, aby sme sa programom bili iba o priazeň televíznych divákov, ktorých bude vyše miliardy. Nie je to zanedbateľné, ale chceli by sme osloviť aj tých 80-tisíc divákov priamo na štadióne, ktorí budú mať to šťastie vidieť program naživo. Aj oni musia mať silný zážitok. Peking bol krásny, mal svoju jedinečnosť, Atény 2004 mali svoje kúzlo, ale najviac nás inšpirovalo Sydney, ktoré pripravilo pre ľudí citlivý program,“ priznal Boyle.