Otrasy v Egejskom mori sa zmiernili, ale v ľuďoch zanechali úzkosť a stres

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Greece Earthquakes Santorini
Ostrovy v Egejskom mori zaznamenali od konca januára viac ako 18 400 otrasov. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Dionysia Kobaiou už tri týždne rieši „úzkosť a stres“ svojich študentov na gréckom ostrove Amorgos, ktorý zažil tisíce zemetrasení. Učí na diaľku, odkedy grécke úrady zatvorili všetky školy na Amorgose, jeho slávnejšom susedovi Santorini a ďalších blízkych ostrovoch, minimálne do 21. februára.

Niektoré deti sa jej pýtajú, či sa majú schovať pod posteľ, keď pocítia chvenie. „Je to ako počas pandémie COVID-19,“ povedala Kobiaou agentúre AFP. „Ale v rokoch 2020 – 2021 sme mohli zostať doma a chrániť sa (pred vírusom), zatiaľ čo teraz v každom okamihu nevieme, čo sa môže stať,“ dodala.

Viac ako 18 400 otrasov

Podľa seizmologického laboratória Aténskej univerzity bolo od 26. januára do 13. februára pri ostrovoch v súostroví Kyklady zaznamenaných viac ako 18 400 otrasov. Pre Amorgos a ďalšie tri ostrovy platí do 11. marca núdzový stav.

Seizmický roj nespôsobil žiadne obete ani významné škody a otrasy sa v posledných dňoch zmiernili na intenzite a frekvencii. Mnohé otrasy boli príliš slabé na to, aby ich bolo možné cítiť, ale nervy ľudí boli podrobené skúške 10. februára pri jednom otrase s magnitúdom 5,3, ktorý bolo cítiť až v Aténach.

Spomienky na 20-metrové cunami

„Ponáhľali sme sa von, pretože sme sa báli. Ale viete, v Grécku sme na zemetrasenia zvyknutí,“ povedal miestny obyvateľ Sotiris, ktorý sa rozhodol napriek otrasom zostať na ostrove. Iní však nechceli nechať osud náhode a evakuovali sa. Zo susedného Santorini odišli viac ako dve tretiny populácie.

V prístave Katapola si starší ľudia sediaci pri hustej rannej káve zaspomínali na zemetrasenie z roku 1956 s magnitúdom 7,5 až 7,7, po ktorom nasledovalo 20-metrové cunami. Amorgos bol vtedy zničený. „V tom čase neboli žiadne informácie ani nič podobné,“ spomínal 83-ročný Vaggelis Mendrinos. „Boli sme vystrašení. Také niečo už nechceme zažiť!“

Boja sa, že neprídu turisti

Amorgos každoročne navštívi asi 100-tisíc turistov. Aj na tomto ostrove sa boja, či nedávne zemetrasenia neovplyvnia návštevnosť, z ktorej miestni žijú. „Nestrašte ľudí, inak toto leto neprídu,“ povedal jeden z obyvateľov Amorgosu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať