Otázka interrupcií nie je v súčasnej situácii aktuálnou témou. V dnešnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy sa na tom zhodli poslanec Národnej rady SR (NR SR), bývalý podpredseda vlády a minister zdravotníctva za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Richard Raši a predseda NR SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Podľa šéfa parlamentu ide totiž o kultúrno-etickú otázku, ktorá rozdeľuje Slovensko. Za avizovaný návrh Anny Záborskej (OĽaNO) však zahlasuje.
Hodnotová téma na zakrytie koronakrízy
Raši nepovažuje za vhodné zaoberať sa interrupciami v situácii, keď Slovensko trápi koronakríza. Poukázal na to, že štát má aktuálne platnú právnu úpravu, ktorá sa môže meniť. Zdôraznil však, že v diskusii o tejto téme mu výrazne absentuje názor žien.
Úprava interrupcií od Záborskej má podporu v koalícii, neradikalizuje situáciu a je kompromisná
„Som za to, aby sme podporili ženy, aby si to rozmysleli, ale mali by sme ich do dialógu zapojiť,“ povedal. Podľa neho ide najmä o hodnotovú tému, ktorá by „zakryla“ riešenie krízy.
Z pohľadu Kollára ide o „nešťastné vyťahovanie kultúrno-etických otázok“, ktoré rozdeľujú Slovensko. Podľa neho sú platné zákony v tejto súvislosti dostačujúce a sú s nimi spokojné obe strany. Za návrh Anny Záborskej, ktorý okrem iného hovorí o tom, že by ženy mali dostať dlhší čas na premyslenie si umelého potratu zo 48 na 96 hodín, však hlasovať bude.
Menovanie Krištúfkovej nie je rodinkárstvo
Predseda parlamentu sa v diskusii vymedzil voči tomu, že by menovanie Petry Krištúfkovej (Sme rodina) do funkcie splnomocnenkyne vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc bolo rodinkárstvom. Zdôraznil, že by to takto mohlo byť vnímané len vtedy, ak by neprešla voľbami a nikto by ju nepoznal. Dodal, že Krištúfková má v problematike štvorročné skúsenosti a za vykonávanie tohto postu nebude platená.
Krištúfková bude splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny, funkciu bude vykonávať bez nároku na plat
Raši v tejto súvislosti poznamenal, že novovzniknutá skupina poslancov okolo Petra Pellegeriniho (Smer-SD) tému interrupcií či vymenovania Petry Krištúfkovej nezneužije teraz ani v budúcnosti. Dodal, že síce sú proti vytváraniu nových úradov, budú prácu Krištúfkovej pozorne sledovať.
Raši odchodom zo Smeru nezradil
Podľa Richarda Rašiho, ktorý je jedným z 11 odídencov zo strany Smer-SD, nejde v tejto súvislosti o zradu tak, ako to v piatok 19. júna pomenoval predseda strany Robert Fico.
Pellegrini uštedril Smeru úder, Fico je za zenitom a pohyby v strane budú pokračovať
„My nezrádzame, my zachraňujeme sociálnu demokraciu. Ideme vlastnou cestou, ktorá bude iná,“ povedal. Dodal, že na funkciách, ktoré aktuálne „odídenci“ zastávajú, netrvajú a radi ich ponúknu iným poslancom. Rozhodnúť by o tom však mala podľa neho NR SR.
V prípade, ak by sa šéf Smeru Fico uchádzal o post podpredsedu NR SR namiesto Petra Pellegriniho, Kollár by ho „rozhodne nepodporil“.
Na 13. dôchodok nie sú peniaze
Kollár taktiež v relácii uviedol, že 13. dôchodok podporoval a stále podporuje, no štát na neho v súčasnosti nemá peniaze.
Podotkol, že ak ho bývalá vláda naozaj chcela zaviesť, mohla to urobiť skôr a naplánovať na to prostriedky. Napriek tomu, že si toto opatrenie nemôže aktuálne Slovensko dovoliť, šéf hnutia Sme rodina priblížil, že súčasná vláda si pripravila náhradné riešenia. Sú nimi lieky zadarmo pre dôchodcov či zvýšenie vianočného príspevku.
Smer-SD trvá na minimálnej mzde 653 eur a vyplatenom trinástom dôchodku, vyhlásil Fico
Podľa Rašiho je vyplatenie 13. dôchodkov tak, ako bolo schválené v parlamente, správne a budú presviedčať aj koalíciu, aby boli dôchodky aj reálne vyplatené.