Osteoporóza je choroba kostí , ktorá vedie k zvýšenému riziku zlomenín. Pri osteoporóze má pacient nižšiu hustotu kostí alebo narušenú stavbu kosti. Osteoporóza je typická pre ženy po menopauze, tzv. postmenopauzálna osteoporóza, no vyskytuje sa aj u mužov. Môže sa vyskytnúť u každého v prítomnosti určitých hormonálnych porúch (ochorenie prištítnych teliesok), chronických ochorení ako dôsledok liekov, (glukokortikoidy) a tiež pri narušenom metabolizme vápnika. Vzhľadom na riziko nestabilných zlomenín, môže osteoporóza výrazne ovplyvniť dĺžku a kvalitu života .
Príznaky:
Sama o sebe nemá žiadne zvláštne príznaky. Hlavným dôsledkom je však zvýšené riziko zlomenín. Osteoporotické zlomeniny sa vyskytujú v situáciách, kedy by u sa u zdravých ľudí bežne nestali, preto sú považované za nestabilné zlomeniny. Typické sú zlomeniny chrbtice, rebier, bedier, zápästí.
Liečba:
Existuje niekoľko liekov predpisovaných na liečbu osteoporózy, v závislosti od pohlavia. Lieky samy o sebe môžu byť klasifikované ako antiresorbčné – na zníženie resorbcie kostnej hmoty alebo kostné anaboliká – podporujú novotvorbu. Jedným z aspektov liečby je aj zmena životného štýlu a cvičenie. Práve cvičenie je veľmi dôležité pre spomalenie progresu osteoporózy. Už mierne cvičenie (viac ako tri dni v týždni, celkovo 90 minút týždenne) znižuje riziko osteoporózy a zlomenín.Okrem toho sa podáva vápnik a vitamín D.