V decembri vyprodukuje obyvateľ Slovenska odhadom 45 kilogramov smetí. Informovala o tom spoločnosť Wood & Company, ktorá priniesla osem rád pre udržateľné Vianoce.
Spoločnosť radí nielen to, ako môžu ľudia ušetriť, ale aj ako sa môžu stať šetrnejším voči životnému prostrediu. Ako spoločnosť vysvetlila, takmer z každého nakúpeného tovaru vzniká skôr či neskôr odpad.
Odpadom sú aj vianočné stromčeky
Najčastejším odpadom je obal, no odpad vzniká aj pri varení a pečení, nedojedení jedál či po vypršaní dátumu spotreby. V koši končia časom aj rôzne opotrebované a poškodené predmety či nechcené darčeky. Odpadom sú aj vianočné stromčeky, ktoré už splnili svoju úlohu.
Vianoce u exprezidenta Kisku: Tieto tradičné dobroty nemôžu rozhodne chýbať z ich štedrovečerného stola! (video)
Wood & Company odporúča nakupovať v predstihu a s nákupným zoznamom, vďaka ktorému sa dá nakúpiť viac vecí naraz a vyhnúť sa tak opätovnej návšteve do obchodov, s čím súčasne súvisia stovky najazdených kilometrov. Na nákupy je vhodné nosiť vlastné tašky, čím sa obmedzí spotreba jednorazových.
Pri nákupoch na poslednú chvíľu sa súčasne zvyšuje riziko nákupu zbytočností. Dôležité je tiež spoznať priania blízkych a pokúsiť sa im zaobstarať to, čo reálne chcú a potrebujú.Vhodné sú ručne vyrobené či recyklované darčeky a darčeky v podobe zážitku.
Čistiace prostriedky z domácich surovín
Pri predvianočnom upratovaní je vhodné siahnuť po kvalitných čistiacich prostriedkoch, ktoré sa dajú čapovať do vlastnej nádoby.
Čistiace prostriedky sa dajú vyrobiť aj z domácich surovín. „Prebytok plastových fliaš skúste niekomu ponúknuť alebo vrátiť v obchode. V krajnom prípade ich vyhoďte do odpadovej nádoby určenej na plasty. Pri upratovaní sa zároveň pokúste plytvať čo najmenej vodou,“ odporúča spoločnosť.
V prípade balenia darčekov je vhodné vyhnúť sa postupu „rozbalím a vyhodím“. Baliaci papier sa dá nahradiť látkou alebo papierovou taškou. „Darčeky zabalené v baliacom papieri rozbaľujte šetrnejšie, aby ste papier mohli použiť aj nabudúce,“ uviedla spoločnosť a vysvetlila, že niektoré druhy baliaceho papiera sa separujú, iné patria do zmiešaného komunálneho odpadu.
Ručne vyrobené či recyklované ozdoby
Navariť a napiecť treba len toľko, koľko sa dokáže zjesť. V prípade, že jedlo zostane, je správne sa oň podeliť so známymi alebo susedmi. Zvyšky jedla je vhodné kompostovať alebo vytriediť ako kuchynský biologický odpad.
„Ak máte doma umelý stromček, používajte ho aj naďalej a čo najdlhšie. Keďže je vyrobený z plastu a kovu, nie je ho možné recyklovať. Ak ale trváte z akýchkoľvek dôvodov na umelom stromčeku, skúste si ho zaobstarať z druhej ruky,“ radí spoločnosť s tým, že výhodou živého stromčeka je, že sa dá kompostovať a v ponuke sú aj stromčeky v kvetináčoch, ktoré je po sviatkoch možné vrátiť naspäť do prírody.
Alternatívou sú aj stromčeky z dreva alebo kovu. Rovnako pri Vianočných ozdobách je potrebné dbať na kvalitu a trvácnosť. Vhodnou voľbou sú ručne vyrobené či recyklované ozdoby. V súvislosti s energiami spoločnosť uvádza, že byty a domy nemusia byť prekúrené a ani svetielka na stromčeku nemusia svietiť nepretržite.
„Pri pečení a varení nenechávajte bežať rúru a sporák naprázdno. Špinavé riady sa odporúčajú umývať čo najskôr kvôli úspore vody. Práve vianočné obdobie a s ním spojené obdarovávanie môže byť zároveň dobrou príležitosťou na kúpu vhodného spotrebiča,“ uzavrela spoločnosť.