Oscara pre najlepší film získal Argo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ben Affleck
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied pre najlepší film získal v 85. ročníku triler Argo.

Prostredníctvom živého prenosu z Bieleho domu víťaza vyhlásila americká prvá dáma Michelle Obama.

Snímka inšpirovaná skutočnou záchrannou akciou CIA, ktorej cieľom bolo dostať z Teheránu šesticu amerických diplomatov tak, že predstierali prípravy na nakrúcanie filmu, získala celkovo tri ceny.

Ďalšie trofeje pre ňu vybojovali William Goldenberg za strih a Chris Terrio za adaptovaný scenár.

Argo v réžii Bena Afflecka je tak prvým filmom, ktorý získal Oscara pre najlepší film a jeho režisér nebol ani len nominovaný, od úspechu snímky Šofér slečny Daisy (1989) v roku 1990. Podľa magazínu The Hollywood Reporter sa pritom do dnešnej noci stalo len trikrát, že cenu pre najlepší film vyhrala snímka, ktorej režisér nebol nominovaný na Oscara.

Obrazom: 85. ročník udeľovania Oscarov

85. ročník udeľovania Oscarov 85. ročník udeľovania Oscarov 85. ročník udeľovania Oscarov 85. ročník udeľovania Oscarov 85. ročník udeľovania Oscarov

Trailer filmu Argo

Lawrence
Foto: SITA/AP

Za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe vyhlásili Jennifer Lawrence.

Svoju prvú cenu Akadémie získala 22-ročná Američanka za herecký výkon v hlavnej úlohe dramédie Terapia láskou.

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe podľa očakávania triumfoval Daniel Day-Lewis za stvárnenie 16. amerického prezidenta vo filme Lincoln.

Päťdesiatpäťročný Day-Lewis sa stal prvým hercom, ktorého takto ocenili za úlohu vo filme režiséra Stevena Spielberga. Nikto tiež dosiaľ nezískal tri Oscary za hlavné roly, pričom Day-Lewis už dva mal za životopisnú drámu Moja ľavá noha (1989) a triler Čierna krv (2007).

Cenu za réžiu získal Ang Lee, ktorému sa podarilo sfilmovať príbeh, o ktorom si mnohí mysleli, že je nesfilmovateľný a vo filme Pí a jeho život priniesol na plátna adaptáciu knihy Plavba s tigrom (2001) spisovateľa Yanna Martela. Práve jeho snímka pritom zozbierala počas oscarovej noci najviac zlatých sošiek, keď triumfovala v štyroch kategóriách. Okrem réžie to boli kamera (Claudio Miranda), vizuálne efekty (Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer a Donald R. Elliott) a pôvodná filmová hudba (Mychael Danna).

Prvého Oscara 85. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied si prevzal Christoph Waltz. Trofej v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal vďaka stvárneniu doktora Kinga Schultza v snímke Divoký Django. Stal sa tak dvojnásobným držiteľom prestížneho ocenenia so stopercentnou úspešnosťou, keď sa mu podarilo získať druhú sošku z dvoch nominácií. Druhú cenu pre Djanga získal Quentin Tarantino v kategórii Pôvodný scenár.

Trailer filmu Divoký Django

Anne Hathaway
Foto: SITA/AP

Oscara v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe si podľa očakávania prevzala Anne Hathaway za stvárnenie Fantine v muzikáli Bedári.

Filmové spracovanie úspešného muzikálu získalo aj ďalšie dve sošky za masky (Lisa Westcott a Julie Dartnell) a mix zvuk (Andy Nelson, Mark Paterson a Simon Hayes).

Ceny za najlepší animovaný film si prevzali Mark Andrews a Brenda Chapman za Neskrotnú, v kategórii Najlepší cudzojazyčný film podľa očakávania zvíťazila dráma Láska v réžii Michaela Hanekeho a Oscary v kategórii Najlepší dokumentárny film si prevzali Malik Bendjelloul a Simon Chinn za Pátranie po Sugar Manovi.

Oscara za najlepšiu pôvodnú filmovú pieseň si prevzali Adele Adkins a Paul Epworth za titulnú pieseň z bondovky Skyfall. Práve vystúpenie anglickej speváčky bolo jedným z vrcholov večera.

Päťdesiate výročie bondoviek si tvorcovia oscarového ceremoniálu pripomenuli špeciálnym zostrihom, v ktorom nechýbali nezabudnuteľné melódie z príbehov o agentovi 007. Vyvrcholením však bolo vystúpenie Shirley Bassey, ktorá zaspievala skladbu Goldfinger z rovnomennej bondovky z roku 1964.

Adele – Skyfall

Adele
Foto: SITA/AP
Catherine Zeta Jones
Foto: SITA/AP

V špeciálnom hudobnom čísle na poctu hollywoodskym muzikálom sa predstavili Catherine Zeta-Jones z muzikálu Chicago (2002), Jennifer Hudson z Dreamgirls (2006) a hviezdy Bedárov (2012) Hugh Jackman, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Samantha Barks, Aaron Tveit, Russell Crowe, Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter.

Chris Pine a Zoe Saldana pripomenuli nedávne odovzdávanie cien za vedecký a technický prínos a Salma Hayek zase Governors Awards, počas ktorých 1. decembra 2012 odovzdali štyri čestné Oscary.

Tradične sa spomínalo aj na zosnulé osobnosti filmového priemyslu. Tvorcovia však nezostali len pri zostrihu s fotografiami a spomienku piesňou uzavrela speváčka Barbra Streisand.

Video: Pád Jennifer Lawrence počas udeľovania Oscarov

Prehľad víťazov a víťaziek v 85. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied:

Najlepší film: Argo – Grant Heslov, Ben Affleck a George Clooney

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Daniel Day-Lewis – Lincoln

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Jennifer Lawrence – Terapia láskou

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Christoph Waltz – Divoký Django

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Anne Hathaway – Bedári

Animovaný film: Neskrotná – Mark Andrews, Brenda Chapman

Kamera: Claudio Miranda – Pí a jeho život

Kostýmy: Jacqueline Durran – Anna Karenina

Réžia: Ang Lee – Pí a jeho život

Najlepší dokumentárny film: Pátranie po Sugar Manovi – Malik Bendjelloul, Simon Chinn

Najlepší krátky dokumentárny film: Inocente – Sean Fine, Andrea Nix Fine

Strih: William Goldenberg – Argo

Najlepší cudzojazyčný film: Láska (réžia: Michael Haneke) – Rakúsko

Masky: Bedári – Lisa Westcott a Julie Dartnell

Najlepšia pôvodná filmová hudba: Mychael Danna – Pí a jeho život

Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Skyfall – Adele Adkins a Paul Epworth, z filmu Skyfall

Výprava: Rick Carter a Jim Erickson – Lincoln

Najlepší krátky animovaný film: Paperman – réžia John Kahrs

Najlepší krátky hraný film: Curfew – réžia Shawn Christensen

Strih zvuku (dvaja víťazi): Skyfall – Per Hallberg a Karen Baker Landers

30 minút po polnoci – Paul N.J. Ottosson

Mix zvuk: Bedári – Andy Nelson, Mark Paterson a Simon Hayes

Vizuálne efekty: Pí a jeho život – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer a Donald R. Elliott

Adaptovaný scenár: Chris Terrio – Argo

Pôvodný scenár: Quentin Tarantino – Divoký Django

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amanda SeyfriedAng LeeAnne HathawayBarbra StreisandBen AffleckCatherine Zeta-JonesChristoph WaltzDaniel Day-LewisGeorge ClooneyHelena Bonham CarterHugh JackmanJennifer HudsonJennifer LawrenceQuentin TarantinoRussell CroweSacha Baron CohenSalma HayekZoe Saldana