BRATISLAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) – Ornitológovia tento rok objavili na Slovensku tri nové druhy vtákov.
Ako informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, zoznam 358 vtáčích druhov zaznamenaných na Slovensku rozšírili o dva sibírske druhy spevavcov – strnádku malú a kolibiarika dlhochvostého, ako aj o bradáňa žltohlavého, vzácneho supa Adonisa, ktorý preletel z Álp do Tatier.
„Výskyt bradáňa bol potvrdený prostredníctvom telemetrickej vysielačky, ktorou Adonisa monitorujú francúzski ornitológovia a aj priamymi pozorovaniami. Ide o jedinca, ktorý bol vypustený v Alpách v rámci reintrodukčného programu druhu,“ povedal Gúgh. Dodal, že populácia bradáňov v Európe dosahuje približne 300 až 700 párov, pričom značná časť populácie sa nachádza v Turecku, Rusku a Azerbajdžane, v Európe ich najviac žije v Španielsku a vo Francúzsku.
Ďalšie dva nové druhy operencov potvrdili prostredníctvom odchytu a krúžkovania. „Strnádka malá hniezdi v Škandinávii, v Rusku až po Ďaleký východ. Bola odchytená, okrúžkovaná a následne vypustená na juhu stredného Slovenska,“ vysvetlil ornitológ Dušan Kerestúr. Ďalším nováčikom na Slovensku je kolibiarik dlhochvostý, ktorý je rozšírený v Ázii, najmä v Rusku a v Číne. „Aj kolibiarik bol zistený podobným spôsobom počas Európskych dní vtáctva prvý októbrový víkend pri Senianskych rybníkoch na východnom Slovensku.“ uviedol Matej Repel, vedúci Krúžkovacej centrály SOS/BirdLife Slovensko.