BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Slovenská premiérka Iveta Radičová a maďarský predseda vlády Viktor Orbán dnes podpísali medzivládnu dohodu o vybudovaní slovensko-maďarského plynovodného prepojenia, ktoré je súčasťou energetického projektu sever – juh. Obe strany sa v dohode zaviazali k spolupráci pri výstavbe, prevádzke a údržbe plynovodného potrubia. „Je to krok, ktorý znamená väčšiu energetickú nezávislosť pre Slovensko. Je to dôležitá súčasť energetickej bezpečnosti Európskej únie. Po dohode by mali pokračovať rokovania s Poľskom na prepojení sever – juh,“ povedala na tlačovej besede Radičová.
Premiéri otvorili na stretnutí aj otázku prepojenia elektrických sústav
„Dohodli sme sa že v tejto otázke budeme postupovať rovnakým spôsobom ako pri dohode prepojenia plynových sústav. Pracovné skupiny pripravia návrh a následne by mohlo prísť k dohode medzi Maďarskom a Slovenskom. Prepojenie elektrických sústav je pre Slovensko strategický cieľ,“ konštatovala Radičová.
Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Výstavbu slovensko-maďarského plynovodu majú zabezpečiť slovenský prepravca ropy, spoločnosť eustream, a.s. a maďarská firma FGSZ. Memorandum o porozumení o vybudovaní nového plynovodného prepojenia firmy podpísali v roku 2009. Plánovaný plynovod by mal mať dĺžku asi 115 kilometrov, na slovenskej strane necelých 19 kilometrov. Plynovod bude spájať vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a obcou Vecsés na predmestí Budapešti.OBRAZOM: Orbán na návšteve Slovenska
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/AP/Ronald Zak
O slovensko-maďarský plynovod prejavilo záujem v rámci záväznej fázy Open Season viacero spoločností z piatich krajín. „Najväčší záujem trhu o prepravné kapacity bol zaznamenaný pre obdobie prvých piatich rokov, s najvyššou rezervovanou kapacitou na úrovni viac ako 4 milióny metrov kubických denne. Prepravné kapacity boli objednávané na desaťročné obdobie,“ uviedla koncom minulého roka hovorkyňa spoločnosti Eustream Danica Beharková.
Vďaka novému prepojeniu môže byť Slovensko v budúcnosti napojené na pripravované európske plynárenské projekty ako Nabucco a South Stream. Projekt prepojenia Slovenska s Maďarskom je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy (EERP), ktorý Európska komisia odštartovala v decembri 2008 a získal z európskych peňazí zhruba 30 mil. eur.
RADIČOVÁ: Dvojaké občianstvo SR-MR má riešiť medzivládna dohoda
Slovensko chce riešiť problém dvojakého maďarsko-slovenského občianstva štandardnou medzivládnou zmluvou. Jej návrh predloží slovenská strana na rokovanie medzivládnej komisie, ktorá sa stretne 17. februára. Uviedla to dnes premiérka Iveta Radičová po rokovaní so svojím maďarským partnerom Viktorom Orbánom. „Slovensko má záujem, aby občania, ktorí žijú na Slovensku, boli občanmi SR, aby žili, pracovali a budovali svoj vzťah k štátu, v ktorom žijú,“ zdôraznila Radičová. Dodala, že podľa Orbána sa maďarská strana vyvaruje kampane, ktorou by lákala slovenských občanov, aby požiadali o maďarské občianstvo v duchu poslednej úpravy kontroverzného zákona o občianstve.
Prípravou dohody sa bude zaoberať medzivládna komisia, s prvým návrhom by slovenská strana mala prísť 17. februára. Podľa Radičovej nemožno odhadovať, kedy by mohla byť zmluva uzavretá, keďže nevieme, s akými pripomienkami prídu maďarskí zástupcovia. „Slovenská vláda má záujem, aby ľudia, ktorí žijú na Slovensku, boli občanmi Slovenskej republiky,“ popísala postoj kabinetu, ktorému predsedá. Podpis dvojstrannej dohody považuje premiérka za jediné riešenie vzniknutej situácie.
Neraňajkujem nevinné slovenské deti, povedal Orbán
Šéf maďarského kabinetu uviedol, že snaha o podpis bilaterálnej zmluvy o dvojakom občianstve za minulej vlády stroskotala, ale nie je dôvod, prečo slovenský návrh nezvážiť, keďže ovzdušie pre spoluprácu je po výmene vlád oveľa lepšie. Podľa Orbána však doterajšia prax ukázala, že maďarský zákon o občianstve „nie je od diabla“ a žiadosti o udelenie maďarskej príslušnosti sa posudzujú individuálne a veľmi prísne.
Orbán pripomenul, že dnešná oficiálna návšteva maďarského premiéra na Slovensku bola prvou po dvanástich rokoch. „Naposledy sa oficiálna návšteva uskutočnila v roku 1999. Zhodou okolností som bol aj vtedy premiérom ja,“ poznamenal. Maďarský predseda vlády zdôraznil, že má úprimnú snahu o dobré vzťahy so Slovenskom. „Správy, podľa ktorých raňajkujem nevinné slovenské deti, nie sú pravdivé.“
ORBÁN: EÚ žiada od Maďarska zmeny v mediálnom zákone
Európska únia sa na Maďarsko obrátila listom, v ktorom žiada kroky v troch záležitostiach týkajúcich sa mediálneho zákona. Po rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou to dnes povedal maďarský predseda vlády Viktor Orbán. Dodal, že tieto požiadavky nie sú veľmi závažné a Maďarsko únii čoskoro pošle odpoveď. „Odvážne môžeme vyhlásiť, že maďarský mediálny zákon zodpovedá európskym normám a štandardom,“ vyhlásil Orbán.
Podľa Radičovej považuje slovenská vláda mediálne zákony za jeden zo zásadných pilierov demokracie. Pripomenula tiež súboj, ktorý počas vlády Roberta Fica zviedla vtedajšia opozícia o slovenský tlačový zákon. „Dôsledne posudzujeme súlad mediálnych zákonov s európskymi hodnotami a medzinárodnými štandardami,“ prízvukovala.
Maďarská vláda Viktora Orbána čelí pre kontroverzný mediálny zákon, ktorý zvyšuje kontrolu štátu nad médiami, kritike maďarskej opozície aj medzinárodných inštitúcií vrátane EÚ.
SLOTA: Rieši záhadu, prečo Radičová otvára Orbánovi náruč
Také časté výlety vrcholných maďarských politických predstaviteľov na Slovensko sú podľa predsedu SNS Jána Slotu v čase, keď je napätie medzi našimi dvoma krajinami veľmi dramatické a veľmi vzdialené základnej myšlienke obsiahnutej v Zmluve medzi Maďarskou Republikou a Slovenskou republikou o dobrých susedských vzťahoch a priateľskej spolupráci, len provokáciou. Uviedol Slota dnes pre agentúru SITA, po Orbánovej nedávnej i dnešnej návšteve i minulotýždňovej návšteve maďarského prezidenta v Bratislave. „Kroky súčasnej maďarskej vlády i maďarského parlamentu a prezidenta smerujú k spochybňovaniu Trianonskej mierovej zmluvy i Benešových dekrétov. Preto sa pýtam: Prečo robí pani Radičová Viktorovi Orbánovi taký priestor na jeho prezentáciu, pred ktorým zatvára dvere celá Európa? Veď to jasne dokumentovala aj jeho nedávna návšteva v Európskom parlamente, kde na neho europoslanci veľmi tvrdo útočili! Dokonca ho prirovnávali k vodcom autoritatívnych režimov,“ vyhlásil predseda SNS.
Pre Slotu je záhadou, že práve Slovensko Orbánovi cez premiérku Radičovú otvára náruč, hoci vo všetkých výstupoch z maďarskej exekutívy, zo zákonodarného zboru, ale aj vo vyjadreniach maďarského prezidenta je Slovensko podsúvané ako prvý stupeň riešenia Trianonu – a to v zmysle návratu k veľkému Maďarsku. „Veď nie náhodou sa objavil aj nedávno rozprestretý maďarský koberec v hale Európskej rady, ktorý šokoval celú Európu,“ zdôraznil.
SNS si uvedomuje, že energetická bezpečnosť Slovenska, ktorou je navonok zaobalená dnešná návšteva Orbána u nás, je veľmi dôležitá, no nemyslí si, že kvôli jednej rúre musíme robiť stretnutia na takejto úrovni a podpisovať dokumenty s Maďarskom, lebo plyn môžeme preberať aj z Poľska. Čiže v prípade núdze nebudeme závislí na Ukrajine, ale na Maďarsku. „Myslím si, že naše vzťahy s Ukrajinou sú podstatne priateľskejšie ako s Maďarskom. Ak nám raz niekto zatvoril kohútik na Ukrajine, Maďari to urobia kedykoľvek a s ešte väčšou chuťou,“ myslí si Slota.
Slováci by sa mali podľa Slotu zamyslieť nad tým, čo koná táto vláda, lebo tu vládnu ľudia, ktorí slovenskú štátnosť nikdy nechceli, naopak – bojovali za zachovanie federácie. „Nikdy neprezentovali lásku k svojmu národu, lebo sa na všetko pozerajú očami moderných globalistov, ktorí majú slúžiť len a len nadnárodným monopolom. Z tohto hľadiska možno môžeme chápať, že pani Radičová a pánom Orbánom, ktorí sa kamarátia ešte zo Sorosovej nadácie, sú si vzájomne sympatickí, ale predstaviteľom SNS určite nie je sympatický ani jeden z nich, tobôž oficiálna maďarská politika namierená proti Slovenskej republike,“ dodal Slota.