BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Americká televízna osobnosť a filantropka Oprah Winfrey dostala od Rady predsedov americkej Akadémie filmových umení a vied Humanitárnu cenu Jeana Hersholta.
Tú udeľujú od roku 1957 osobnostiam, ktoré svojimi humanitárnymi činmi prispievajú k rozvoju filmového priemyslu.
Päťdesiatsedemročná hviezda si ju prebrala na slávnostnom ceremoniáli v sobotu 12. novembra v Hollywood & Highland Center.
Na tom istom podujatí Rada predsedov ocenila aj herca Jamesa Earla Jonesa a maskéra Dicka Smitha, ktorí si prevzali čestných Oscarov za celoživotný prínos. Ukážky z odovzdávania cien premietnu 26. februára 2012 na slávnostnom ceremoniáli udeľovania Oscarov, ktorý bude v hollywoodskom Kodak Theatre moderovať komik Billy Crystal.
Oprah Winfrey pôsobí ako moderátorka, herečka, producentka a podnikateľka. Preslávila sa svojou The Oprah Winfrey Show, kde spovedala celebrity zo sveta hudby, filmu či politiky. V súčasnosti je jednou z najvplyvnejších osobností zábavného priemyslu a filantropie. Vo svojej dobrovoľníckej činnosti sa zameriava na vzdelávacie programy a zvyšovanie povedomia o problémoch detí a žien v núdzi. Na svojom konte má nomináciu na Oscara za výkon v snímke Purpurová farba (1985).
Osemdesiatročný James Earl Jones debutoval vo filme Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu v roku 1964. Nasledovalo ďalších asi 50 celovečerných snímok. V roku 1971 ho nominovali na Oscara za výkon v dráme The Great White Hope. Zahral si tiež vo filmoch ako Cesta do Ameriky (1988), Pole snov (1989), Vysoká hra patriotov (1992), Plač, milovaná krajina (1995) či Strážny anjel (1999).
Osemdesiatdeväťročný Dick Smith, prezývaný aj Krstný otec make-upu, začal svoju kariéru v roku 1945. Bol maskérom filmov Krstný otec (1972), Vyháňač diabla (1973) či Taxikár (1976). Získal Oscara v kategórii Masky za film Amadeus (1984) a v rovnakej kategórii ho nominovali za prácu na snímke Ocko (1989).