BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Prokuratúra bude musieť prepracovať správu o svojej činnosti. Poslanci Národnej rady SR dnes správu o jej činnosti neschválili a vrátili ju na prepracovanie. Dôvodom sú sporné pasáže v závere správy, ktoré sú podľa niektorých koaličných poslancov politickými vyhláseniami.
Poslanec Ondrej Dostál (OKS/Most-Híd) v pléne upozornil na časti správy, ktoré považuje skôr za beletristické, prípadne za politický komentár. V správe sa uvádza, že v roku 2010 sa spustil médiami podporovaný „pohon“ na prokuratúru a na generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý pripomínal kampaň proti Rudolfovi Slánskému z päťdesiatych rokov. „Všetko toto úsilie zrejme smerovalo iba k jednému, aby nebol JUDr. Trnka opätovne zvolený za generálneho prokurátora,“ píše sa v texte. Autori správy do textu zapracovali aj vyhlásenie, že výkonnej moci nevyhovuje prokuratúra ako orgán „sui generis“ a tvrdia, že „exekutíva potrebuje prokuratúru podriadenú, ktorá plní politické požiadavky vládnej moci.“ K Dostálovmu názoru, že správu s takýmto obsahom nemožno schváliť, sa pridal aj Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) či Martin Fronc (KDH).
Dostál zdôraznil, že si prácu radových prokurátorov váži a s prevažnou väčšinou správy nemá problém. „O čom mám pochybnosti je pôsobenie vedenia generálnej prokuratúry,“ podotkol s tým, že zmienené časti textu ilustrujú jej politickú zaujatosť.
Tichý obvinenia z politizácie odmieta
„V žiadnom prípade prokuratúra a vôbec nie Generálna prokuratúra nemá za ušami politiku. Správa nie je ladená politicky,“ zareagoval zastupujúci generálny prokurátor Tichý. Podotkol, že názorom prokuratúry na zmienený „pohon“ je venovaná jediná stránka, ktorá podľa neho nikoho neuráža. Poukázal na skutočnosť, že len krátko pred masívnou kritikou prokuratúry politikmi a médiami parlament schválil správu o činnosti Generálnej prokuratúry za rok 2009 hlasmi 138 poslancov. „To sa zrazu za mesiac stal zo Šavela Pavel? Je to vôbec možné,“ spýtal sa.
Martin Poliačik (SaS) poslancov vyzval, aby podporili návrh ústavnoprávneho výboru a správa sa vrátila Generálnej prokuratúre na prepracovanie tak, aby z nej vypadli subjektívne vyhlásenia. „Hrozí, že Národná rada SR by neschválila správu o činnosti Generálnej prokuratúry, čo sa zrejme ešte nestalo,“ vysvetlil. Autori správy sa podľa Poliačika spoľahli na to, že nikto z poslancov si sporné časti v závere správy nevšimne.
Jana Dubovcová (SDKÚ-DS) nie je na rozdiel od koaličných kolegov spokojná ani so zvyšným obsahom správy. Považuje ju za príliš formalistickú. „Správa svedčí o stave generálnej prokuratúry. Je v zlom stave,“ pridal sa predseda OKS Peter Zajac.
Naopak, Anna Víteková z opozičného Smeru-SD je s obsahom správy spokojná.