TOKIO 8. novembra (WEBNOVINY) – Japonský výrobca fotoaparátov a zdravotníckej techniky Olympus v utorok priznal, že spoločnosť sa v minulosti snažila pochybnými akvizíciami zatajiť straty z investícií do cenných papierov. Škandalózne praktiky, ktoré ohrozujú budúcnosť firmy, údajne siahajú do 80. rokov minulého storočia.
Kampaň proti firme spustil v októbri jej bývalý generálny riaditeľ Michael Woodford, ktorý tvrdil, že spoločnosť ho odvolala, aby zabránila vyšetrovaniu sporných platieb za takmer 1,5 mld. USD.
Zistenia nezávislých vyšetrovateľov
Prezident spoločnosti Olympus Šuiči Takajama v utorok vyhlásil, že o podozrivých transakciách sa dozvedel na základe zistení nezávislého panelu vyšetrovateľov. Najvážnejšia sporná transakcia súvisí s kúpou britského výrobcu zdravotníckej techniky Gyrus, za ktorého Olympus v roku 2008 zaplatil 2,2 mld. USD. Z tejto sumy išlo 687 mil. USD poradcom pri akvizícii. Straty z investícií do cenných papierov sa firma snažila maskovať aj kúpou troch malých domácich spoločností za 773 mil. USD. Investície do týchto firiem Olympus odpísal niekoľko mesiacov po zavŕšení transakcií.
Prepad akcií na 16-ročné dno
Po oznámení o predbežných výsledkoch interného vyšetrovania sa akcie Olympusu prepadli o 29 % na 16-ročné dno. Od prepuknutia škandálu po odvolaní bývalého riaditeľa Woodforda hodnota akcií klesla o 70 % alebo 6 mld. USD.
Šéf panelu nezávislých vyšetrovateľov, penzionovaný sudca japonského Najvyššieho súdu Tatsuo Kainaka uviedol, že jeho tím voči bývalým členom vedenia možno navrhne vznesenie obvinenia z trestného činu. Panel podľa neho očakáva, že správa z vyšetrovania bude hotová začiatkom budúceho mesiaca.