BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Zástupcovia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) sa zapoja do verejnej diskusie o návrhu reformy daňovo – odvodového systému, na ktorej sa minulý týždeň zhodli koaliční lídri. Predstavitelia OKS však naďalej trvajú na tom, že nepodporia takú reformu, ktorá by znamenala zvyšovanie daňového a odvodového zaťaženia. „Platí, čo sme povedali, že nepodporíme zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov, ďalších SZČO a dohodárov. Podporujeme zníženie administratívnej záťaže, ale nesúhlasíme s tým, aby sa časti ekonomicky aktívnych zvyšovalo daňovo-odvodové zaťaženie. Peniaze na to treba hľadať v úsporách štátu a verejnej spotreby,“ uviedol v pondelok podpredseda OKS Ondrej Dostál v rámci diskusie na internete. Dodal pritom, že OKS nebude súhlasiť s takým nastavením reformy, ktorá by zaťaženie zvyšovala „relevantnej skupine zásadným spôsobom“.
Posledný „kompromis“, na ktorom sa dohodla koalícia, podľa Ondreja Dostála naďalej zvyšuje zaťaženie živnostníkov. Riešenie súčasnej situácie OKS vidí v úprave parametrov reformy tak, aby neznamenala zvýšené daňovo-odvodové zaťaženie pre živnostníkov. „Nie spôsobom, že jedným zvýšime, druhým znížime a potom to spočítame. To nie je dobrá cesta,“ konštatuje Dostál.
Zástupcovia OKS svoje názory prezentovali na prvej facebookovej tlačovej besede. Ondrej Dostál, ktorý rozpráva o 400 000 živnostníkoch, sa v nej štylizoval do úlohy Alibabu. Tlačovka sa začala úderom gongu a zjavením sa dvoch postáv z rozprávok Tisíc a jednej noci – Alibabu Ondreja Dostála a podobne odetého predsedu OKS Petra Zajaca. Pre takúto formu tlačovej besedy sa OKS podľa Dostála rozhodla aj preto, že situácia je vážna. „A chcem zabrániť tomu, aby vládna koalícia spravila najväčšiu chybu tohto volebného obdobia,“ dodal Dostál.
Koaličné strany sa dohodli na podobe reformy daňovo-odvodového systému po niekoľkotýždňových diskusiách v úvode minulého týždňa. Dohodnutá reforma podľa slov premiérky Ivety Radičovej zásadne zjednoduší platenie daní a odvodov. Celkové daňové a odvodové zaťaženie sa podľa premiérky po reforme mierne zníži. Väčšine živnostníkov by sa na základe zmien mali znížiť minimálne odvody, ktoré platí 80 % živnostníkov, a to zo súčasných 160 eur na menej ako 140 eur. Koalícia sa zhodla aj na zrušení paušálnych výdavkov vo výške 40 %. Podnikatelia si však budú môcť uplatniť mesačne výdavky vo výške 200 eur.
Koalícia potvrdila aj výšku sadzby pre sociálne poistenie pre podnikateľov vo výške 13 % a zdravotné poistenie vo výške 9 %. Zmena vo výške sadzby však nastala pri dohodároch, ktorí budú platiť odvod na sociálne poistenie vo výške 10 % s tým, že ich príjmy do výšky životného minima nebudú podliehať odvodom. Súčasťou dohody je aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov celkovo o 4 %. Odvody zamestnancom by sa pritom mali postupne znižovať každý rok o 1 %. Dohodnutá sadzba pre sociálne poistenie pre zamestnancov zostáva na pôvodných 19 %. Koalícia potvrdila aj dohodu na jednorazovom odpisovaní majetku pre podnikateľov už v prvom roku.
Zmena oproti pôvodným zámerom rezortu financií nastala aj pri celkových dopadoch reformy. Tá podľa premiérky už nebude fiškálne neutrálna. Výpadky v príjmoch verejných financií by však mali nahradiť aj dynamické efekty rastu zamestnanosti. Tá by mala rásť nielen vďaka zmene odvodov, ale aj pre zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré by malo pozitívne ovplyvniť zníženie administratívnej záťaže.
Koalícia sa už v rámci predchádzajúcich rokovaní zhodla na zmene odvodového systému, ktorá má priniesť jeho výrazné zjednodušenie a zníženie administratívnej záťaže. Zmeny majú spočívať v zavedení tzv. superhrubej mzdy, teda zvýšení súčasnej hrubej mzdy zamestnanca o odvody platené zamestnávateľom, či v zjednotení vymeriavacích základov. Súčasťou odvodovej reformy má byť aj zavedenie jednotného ročného zúčtovania daní a odvodov a jednotného výberu daní, ciel a odvodov.