BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Občianska konzervatívna strana (OKS) spoločne so živnostníkmi a umelcami neuspela so svojou hromadnou pripomienkou k reforme daní a odvodov. Autori hromadnej pripomienky žiadajú, aby sa zjednodušovanie a sprehľadňovanie daňovo-odvodového systému nespájalo so zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia. „Predkladateľ zákona prejavil pochopenie pre názory signatárov v niektorých čiastkových otázkach, ale výsledky diskusie potvrdili rozpory v základných bodoch hromadnej pripomienky,“ informovali o výsledku rozporového konania s ministerstvom práce a sociálnych vecí signatári hromadnej pripomienky.
Hromadnú pripomienku k návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti spoločne predniesli OKS, Slovenská živnostenská komora, Slovenský živnostenský zväz, Slovenská asociácia malých podnikov a Slovenská koalícia pre kultúrnu diverzitu. Na stretnutí s ministerstvom práce potvrdili, že podporujú základnú myšlienku reformy daňovo-odvodového systému, spočívajúcu v jeho zjednodušení a sprehľadnení. „Signatári aj naďalej trvajú na svojom principiálnom postoji, že zjednodušovanie a sprehľadňovanie daňovo-odvodového systému nemožno spájať so zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia,“ konštatujú. Tento postoj chcú spoločne presadzovať aj naďalej vo fáze prerokovávania zákona vo vláde a jeho prijímaní v Národnej rade SR.
Takmer 800 pripomienok, z toho vyše 200 zásadných, dostalo ministerstvo práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k legislatívnej podobe daňovo-odvodovej reformy. Do pripomienkového konania sa pritom zapojili aj predstavitelia OKS. Vo svojej hromadnej pripomienke spoločne so živnostníkmi a umelcami žiadajú, aby sa miera daňovo-odvodového zaťaženia jednotlivých skupín občanov zachovala na úrovni roku 2010. „Našimi pripomienkami žiadame o oddelenie zjednodušenia daňovo odvodového systému od navrhovaného zvýšenia daňovo-odvodového zaťaženia niektorých skupín občanov,“ konštatujú signatári pripomienky. Podľa ich požiadaviek by sa napríklad paušálne výdavky mali vrátiť do pôvodného stavu platného ku koncu polroka, čo by znamenalo opätovné zavedenie 60-percentných paušálnych výdavkov pre remeselníkov a príjmy z dohôd by sa naďalej nezaťažovali odvodmi.
Návrh zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti vychádza z koncepcie reformy daní a odvodov, ktorú vláda schválila v polovici mája. Základom pre výpočet daní a odvodov sa má od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod, ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 % s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov, ktorých odvod má byť polovičný. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % by sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne. Súčasťou koaličnej dohody je aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov celkovo o 4 percentuálne body.
Vymeriavací základ SZČO pri platení odvodov sa má zvýšiť, keďže by sa pri určovaní vymeriavacích základov mali prestať uplatňovať koeficienty 2 pri sociálnom poistení a 2,14 pri zdravotnom poistení. Základ pre daň z príjmu sa nemá znižovať o zaplatené odvody. SZČO nemajú mať v uznateľných daňových nákladoch platby na sociálne a zdravotné poistenie. Minimálny vymeriavací základ SZČO má tvoriť 3,3-násobok životného minima, čím by sa minimálne mesačné poistné na sociálne a zdravotné poistenie malo znížiť zo 160,47 eura na 137,67 eura. Maximálny vymeriavací základ pre zdravotný a sociálny odvod sa má nahradiť novou veličinou „maximálne poistné“. Pre rok 2012 má byť maximálne poistné na sociálne poistenie 8 965,42 eura ročne a na zdravotné poistenie 4 246,77 eura ročne.