Americký fotoreportér Peter Menzel rozprúdil globálnu debatu už uplynulý rok, keď zverejnil knihu plnú prekvapivých záberov s názvom Hungry Planet: What the World Eats in a Week (Hladná planéta: Čo svet zje za týždeň). V nej spolu s manželkou Faith D’Aluisio navštívil 30 rodín v 24 krajinách sveta, aby zdokumentoval, čo a v akých množstvách bežná rodina v danej krajine skonzumuje za jeden týždeň. Výsledné zábery, v ktorých sa výjavy z rozvinutých krajín so stolmi prehýbajúcimi sa pod nezdravým jedlom striedali s kontrastom z chudobných oblastí, kde potrava rastie najmä na stromoch či v zemi, nútili k hlbšiemu zamysleniu.
O niekoľko mesiacov neskôr sa Menzel s manželkou opäť vydal na cesty po svete. Tentokrát sa pozrel bližšie na to, podľa akého jedálnička sa denne stravujú ľudia z rôznych krajín. Manželia s fotoaparátom a poznámkovým blokom v batohu navštívili 80 ľudí v 30 krajinách sveta a viac ako dvanástich amerických štátoch, aby nakúpili, uvarili, zjedli a popri tom zdokumentovali, čo za deň skonzumuje človek z odlišných kultúr. Od egyptského predavača tiav, cez japonského bojovníka sumo, sudánskeho utečenca v Čade, bangladéšsku krajčírku v továrni, namíbijského leštiča diamantov, zraneného irackého vojnového veterána až po arktického lovca – manželia navštívili ľudí s aktívnym i pasívnym životným štýlom, aby nazreli do ich tanierov.
Výsledkom je nová kniha What I Eat: Around the World in 80 Diets (Čo jem: Okolo sveta cez 80 diét). „Chcel som sa od ľudí naučiť dobré, zlé aj nevhodné. Používať racionálne myslenie a spojenie protichodných názorov, zistiť, čo zmysluplné robia iní ľudia a prípadne upraviť niečo na mojich vlastných zvykoch – hlavne tých zlých,“ uviedol Menzel.
Kým Menzel fotografoval potraviny, jeho manželka urobila zaujímavé rozhovory s oslovenými jednotlivcami, v ktorých zisťovala bližšie informácie o zvykoch, nákupných zoznamoch, fyzickej aktivite, váhe a ďalších faktoroch, ktoré so stravou a zdravím úzko súvisia. Manželia následne úzko spolupracovali s nutričnými poradcami, aby jedálne lístky jednotlivcov porovnali s vedeckými poznatkami. Dokončenie zaujímavého projektu im trvalo štyri roky.
„Mysleli sme si, že je to niečo, čo môžeme urobiť samostatne, v širšom kontexte väčších problémov, ktoré vidíme vo svete,“ uviedol Menzel narážajúc aj na národy, ktoré sa pre konzumované jedlá zaraďujú do kategórie XXL. „Nemôžete ľuďom povedať, čo si majú myslieť alebo ako sa s tým majú vyrovnať, to už musíte nechať na nich,“ dodal Menzel.
www.wired.com, www.psfk.com