Organizátori tohtoročných olympijských hier v Paríži na slávnostnom ceremoniáli v gréckych Aténach prevzali pochodeň s ohňom, ktorú čaká ešte 68-dňová štafeta až do dejiska vrcholného športového podujatia.
Olympijský oheň sa rozhorel už v polovici apríla v starovekej Olympii a zatiaľ putoval naprieč Gréckom. K prevzatiu pochodne prišlo na Panatenajskom štadióne, kde sa v roku 1896 konali prvé novodobé olympijské hry.
Odovzdávanie pochodne
Oheň od gréckeho vodného pólistu Ioannisa Fountoulisa prevzal šéf parížskych hier a zároveň bývalý olympijský šampión vo vodnom slalome Tony Estanguet. Samotné odovzdávanie pochodne sprevádzali mierne komplikácie spojené so zapálením lampáša, v ktorom bude oheň prevezený do Francúzska.
Slovenský jachting bude mať po 16 rokoch zástupcu na olympiáde, miestenku do Paríža získal mladý Košičan
„Chce ostať v Grécku,“ situačne zažartoval Francúz.
Štafetu preberie aj slovenská atlétka
Oheň bude na francúzske územie prevezený historickou loďou Belem z 19. storočia. Tá by podľa plánov organizátorov mala zakotviť 8. mája prístave v meste Marseille, ktoré založili okolo roku 600 pred Kristom práve grécki osadníci z Fókie.
Slovensko bude mať olympijský dom v Paríži, SOŠV pripravuje aj veľkolepú akciu v Bratislave (foto)
V záverečných týždňoch pred hrami absolvuje pochodeň trasu už iba na území Francúzska. Súčasťou jedného z úvodných úsekov štafety na francúzskom území bude aj mladá slovenská atlétka a triatlonistka Loriana Popovičová. Osemnásťročnú Košičanku vybrali predstavitelia Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku.
10-tisíc nosičov pochodne
Štafeta s olympijskou pochodňou strávi putovaním po Francúzsku dva mesiace. Navštívi miestne komunity a pred začiatkom olympijských hier sa postará o vzrušujúce momenty.
Ak by sa otvárací ceremoniál olympiády v Paríži nemohol uskutočniť na Seine, náhradou môže byť Stade de France
Olympijský oheň navštívi miesta ako Lascaux, kde našli slávne jaskynné maľby, ďalej stredovekú pevnosť Carcassonne, palác vo Versailles či zámky v údolí Loiry. Olympijský oheň osvetlí aj veľké architektonické diela, ako sú kostoly a opátstva, vrátane ikonického Mont Saint-Michel v Normandii.
Do štafety sa zapojí 10-tisíc nosičov pochodne. Oheň navštívi viac ako 400 miest v 65 lokalitách vrátane zámorských regiónov Guadeloupe, Francúzska Guyana, Martinik, Francúzska Polynézia a Réunion. OH 2024 v Paríži sa budú konať od 26.júla do 11.augusta.