Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) odmieta návrh poslancov vládneho hnutia OĽaNO zaviesť možnosť odvolať z funkcie vedúceho štátneho zamestnanca aj bez uvedenia dôvodu. Ako KOZ ďalej uvádza v tlačovej správe, navrhovaná novela zákona o štátnej službe priamo zasahuje do princípu stability a právnej istoty.
Návrh tiež odbory považujú za pokus umožniť politické čistky na úradoch po tom, ako hnutiu začiatkom roka neprešiel návrh na umožnenie odvolania a vymenovania vedúcich odborov okresných úradov na návrh príslušného ministra alebo predsedu ústredného orgánu štátnej správy.
Ochrana pred svojvôľou politikov
Odbory poukazujú na to, že Programové vyhlásenie vlády SR obsahuje záväzok budovať najmä stabilnú, profesionálnu a vzdelanú pracovnú silu v štátnej službe prostredníctvom spravodlivých, transparentných a etických postupov riadenia. Novela však podľa KOZ vnáša do celého systému pravý opak princípu stability a právnej istoty, ktorý je jedným zo základných pilierov právneho štátu.
Sociálni partneri vyjadrili určitú nespokojnosť s návrhom novely zákona o štátnom rozpočte
„Navrhovaná úprava, podľa nášho názoru, spochybňuje právnu istotu vedúceho štátneho zamestnanca a to byť odvolaný iba zo zákonných dôvodov,“ uviedla viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.
V štátnozamestnaneckých vzťahoch sa podľa KOZ uplatňuje zvýšená miera stability spojená s definitívou. Definitíva pritom podľa nich pôsobí ako výrazný stabilizačný faktor v štátnej službe a schopných úradníkov a ich nadriadených chráni pred svojvôľou politikov.
Novela zákona nesmie prejsť
„Takáto právna úprava nielen priamo zasahuje do princípu stability a právnej istoty, ale spôsobí, že nebude zabezpečená kontinuálna odborná činnosť štátnych úradov a s každou zmenou politickej garnitúry sa budú meniť stovky vedúcich zamestnancov,“ uviedol prezident KOZ Marián Magdoško.
Daňová brzda nepatrí do zákona o rozpočtovej zodpovednosti, tvrdí šéf odborárov Magdoško
Zároveň poukázal na nález Ústavného súdu SR, podľa ktorého je odvolanie nadriadeného v štátnej službe bez uvedenia dôvodu v rozpore s Ústavou SR. Magdoško dodal, že KOZ, ktorá prostredníctvom svojich odborových zväzov zastupuje zamestnancov aj v štátnej službe, vyvinie maximálne úsilie, aby prijatie novely zákona o štátnej službe neprešlo.
Podľa predkladateľov je cieľom novely posilnenie právomocí generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom v štátnej správe.