BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Výrazným znížením odvodového zaťaženia pri zamestnaní osoby, ktorá je evidovaná na úrade práce viac ako rok, podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) vzniknú na nespravodlivom princípe dve kategórie zamestnancov.
„Tým, ktorí už v súčasnosti pracujú za nízku mzdu a uprednostnili takýto život pred pasívnym poberaním sociálnych dávok, sa nič nezmení,“ uviedol pre agentúru SITA.
Naopak, tí, ktorí v súčasnosti dlhodobo nepracujú, ak sa zamestnajú, dostanú podľa Kaníka vyššiu čistú mzdu o niekoľko desiatok eur. „Sú tak odmenení tí, ktorí sa snažili menej, oproti tým, ktorí boli pracovití,“ skonštatoval opozičný poslanec.
Zámer vlády považuje Kaník za pokus napraviť chyby a omyly, ktoré urobil Smer-SD prudkým zvýšením odvodov pre dohodárov od začiatku tohto roka. „Toto opatrenie má dočasný charakter a je to len náplasť, ktorá potom zasa prinesie len väčšiu disproporciu na trhu práce, keď to obdobie uplynie,“ povedal.
Odvodový úver sa bude ľahko zneužívať
Systém sa podľa Kaníka môže zneužívať, keď sa budú odvodové úľavy využívať „umelým spôsobom“: Za lepšie riešenie považuje svoj návrh zvýšiť čistú mzdu všetkým osobám, ktoré pracujú za nízku mzdu. Navrhuje zvýšiť podiel tej časti mzdy, ktorá sa nezapočítava do nároku na sociálnu dávku. „Bolo by to aj výrazne lacnejšie,“ tvrdí. Týmto jeho návrhom sa bude parlament zaoberať už na aktuálnej schôdzi parlamentu.
Poslancovi za SDKÚ-DS sa nepozdáva ani pripravovaný odvodový úver, ktorým chce vláda pomôcť malým a stredným firmám vo finančných problémoch. „Je to na rok a tá firma vôbec nevie, čo bude o rok,“ varoval Kaník. Prijatím tohto nástroja sa podľa neho firma zamotá do byrokratických pascí. „Je to vec, ktorá bude veľmi ťažko ukontrolovateľná a veľmi ľahko zneužitá,“ dodal.
Vláda Roberta Fica ide od začiatku novembra tohto roka výrazne znížiť zamestnávateľom odvody pri zamestnaní osoby, ktorá je evidovaná na úrade práce viac ako jeden rok. Takýto zámer v pondelok odobrila Rada solidarity a rozvoja. Kým v súčasnosti platí zamestnávateľ odvody za zamestnanca vo výške 35,2 % z jeho hrubej mzdy, po novom bude zamestnávateľ po prijatí dlhodobo nezamestnaného platiť počas jedného roka len sociálne odvody v sume 1,05 %.
Riešenie na úkor rozpočtu
Pôvodne dlhodobo nezamestnaný však bude môcť dostávať v hrubom najviac 536 eur, čo je 67 % z priemernej mzdy na Slovensku. „Je to konštanta, ktorá je používaná v celej Európskej únii a my sme ju len prebrali,“ povedal minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Týmto opatrením by sa mal parlament zaoberať už na svojej októbrovej schôdzi.
Takýto zamestnanec bude len garančne a úrazovo poistený zamestnávateľom. Dlhodobo nezamestnaný bude pri nájdení si práce od odvodov úplne oslobodený, kým v súčasnosti zamestnanec platí z hrubej mzdy odvody vo výške 13,4 %.
Tieto osoby tak nebudú dôchodkovo, ani nemocensky poistené a z hľadiska zdravotného poistenia zostanú poistencami štátu.
Podľa ministra Richtera sa však môžu prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľní poistenci. „Je to riešenie na úkor štátneho rozpočtu, lebo toto opatrenie si vyžiada isté finančné prostriedky,“ povedal. Ako dodal minister, pripravované opatrenie sa týka 212 tisíc nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok.
Pomôcť by mal odvodový úver
Druhým opatrením, ktoré má pomôcť malým a stredným firmám vo finančných problémoch, je odvodový úver. „Celkový objem odvodových úverov, ktorý by mohli firmy dostať od banky, sa bude rovnať maximálnej sume ročných odvodov zamestnávateľa, ktoré zamestnávateľ platí za svojich zamestnancov,“ povedal v pondelok minister financií Peter Kažimír.
Rezort financií plánuje v novembri vyhlásiť výberové konanie na banky, ktoré budú takéto úvery poskytovať. „Dnes rátame s objemom 20 miliónov eur,“ uviedol minister financií k celkovej sume poskytnutých úverov.
Odvodový úver dostane zamestnávateľ od komerčnej banky na tri roky. „Dokonca bude môcť mať aj podlžnosti voči Sociálnej poisťovni, ale nie staršie ako šesť mesiacov,“ povedal. Firma nebude musieť podľa Kažimíra jeden rok splácať istinu ani úrok. „Po jednom roku sa prehodnotia podmienky poskytnutého úveru a bude nastavený platobný kalendár na ďalších 24 mesiacov,“ povedal.
Ak podľa ministra financií firma po roku od poskytnutia úveru neprepustí zamestnancov a splatila si svoje záväzky do poisťovní, bude mať nárok na bonifikáciu úroku. „Štát preplatí výšku úroku, a to takým spôsobom, že cena úveru sa dostane na veľmi zaujímavé hodnoty, až niekde pod 3 percentá,“ tvrdí šéf rezortu financií. V súčasnosti by podľa Kažimíra firma v ťažkostiach dostala úver s približne 7-percentným úrokom.