Ukrajinské sily sú na plánovanú ofenzívu pripravené, nie je však žiaduce stupňovanie tlaku na to, aby sa ofenzíva začala čo najskôr a aby sa podporovali očakávania, že Ukrajina jedným rozhodným ťahom ukončí vojnu.
Uviedol to Robert Vass, prezident organizácie Globsec, ktorá zorganizovala v Kyjeve sériu stretnutí popredných odborníkov na obranu a bezpečnosť s predstaviteľmi ukrajinských silových zložiek.
Systematická a dlhodobá podpora
Organizácia tak urobila súbežne s návštevou prezidentky Zuzany Čaputovej a českého prezidentka Petra Pavla na Ukrajine.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ako dodal Vass, je potrebné pokračovať v systematickej a dlhodobej podpore, ktorá ukrajinským silám umožní útočiť vo viacerých vlnách a v čase, keď to sami vyhodnotia za strategicky aj takticky za najvýhodnejšie. Informoval o tom Adam Sipos z Globsecu v tlačovej správe.
Čaputová sa v Kyjeve stretla so Zelenským a vyjadrila mu podporu, s českým prezidentom Pavlom navštívila aj Boroďanku (video+foto)
Odmínovanie dotknutých oblastí
Globsec informoval expertnú skupinu aj o najnovšej správe o odmínovaní v Ukrajine. „Ide o zatiaľ najkomplexnejší prehľad aktérov, procesov a štatistík týkajúcich sa humanitárneho odmínovania, spojený s odporúčaniami, čo je potrebné v tejto oblasti vykonať,“ vysvetlila organizácia.
Autorka správy Iuliia Osmolovská uviedila, že ak by Ukrajina využila na odmínovanie všetkých vojnou dotknutých oblastí iba prostriedky, ktoré má dnes k dispozícii, trvalo by to 757 rokov. „Preto je extrémne dôležité, aby sa do tohto procesu zapojila široká medzinárodná komunita a čo najviac ho skrátila,“ dodala Osmolovská.
Martin Poliačik, zástupca riaditeľky ukrajinskej pobočky GLOBSECu, informoval o zisteniach zo správy aj slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá pomoc Ukrajine pri odmínovaní pokladá za jednu z priorít ďalšej spolupráce. Súčasťou programu tak bola aj návšteva centra pre odmínovanie v Černihive a oboznámenie sa s podmienkami v tábore pre vojnových zajatcov v Ľvovskej oblasti.