Odmietnutá súkromná škola prosí premiéra o druhú šancu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoká škola_TU v Košiciach
Čaplovič
Foto: Archívne foto SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Bratislavská Akadémia filmovej tvorby a multimédií n. o. (VŠFTaM), ktorej vznik na návrh ministra Dušana Čaploviča v máji zamietla vláda, sa obracia listom na premiéra Roberta Fica a žiada druhú šancu.

Zriaďovateľka a riaditeľka školy Viera Zavarčíková považuje zamietnutie školy za nespravodlivé, keďže Akreditačná komisia jej vznik odporučila.

„Vážený pán premiér, veríme, že ešte raz prehodnotíte rozhodnutie Vlády SR vo veci udelenia štátneho súhlasu Vysokej školy filmovej tvorby a multimédií a pustíte nás na štartovaciu čiaru, čím by ste nám dali možnosť preukázať kvalitu tejto školy,“ píše Zavarčíková v liste Ficovi. Dodáva, že táto odborná vysoká škola by nezaťažila štátny rozpočet, keďže financovanie chcú pokryť z vlastných zdrojov.

Zavarčíková poukazuje na desaťročné pedagogické skúsenosti v animovanej tvorbe, grafickom dizajne a tvorbe multimediálnych učebníc.

Kvalitu školy podľa nej garantujú uznávaní pedagógovia a odborníci z praxe, medzi ktorými je aj animátor a režisér Jaroslav Baran, ktorý má na konte nomináciu na Oscara, dlhoročný majster zvuku a zvukový dizajnér Peter Mojžiš, animátor a režisér Karol Holubčík či scenárista, výtvarník a režisér Štefan Martauz.

“Bakalársky študijný program Animovaná tvorba a multimédia garantuje svojou tvorbou takmer 30 pedagógov,“ pripomína v liste Zavarčíková. Žiadala o zaradenie medzi odborné vysoké školy, čo znamená, že plánovala poskytovať len bakalárske vzdelanie.

Podľa Akreditačnej komisie je škola spôsobilá vzdelávať v študijnom programe animovaná tvorba a multimédiá v študijnom odbore 2.2.5 filmové umenie a multimédiá v dennej aj externej forme štúdia. Minister školstva Dušan Čaplovič pri nástupe do úradu deklaroval, že za jeho pôsobenia nedostane zelenú žiadna súkromná škola.

V máji, keď vláda zamietla vznik VŠFTaM, vyhlásil: „Je to jedno veľké avízo pre tých, ktorí chcú vznikať v najbližšom období, aby tie návrhy ani nepodávali, pretože máme dostatok vysokých škôl“. O mesiac nato odporučil vláde povoliť vznik súkromnej Vysokej školy Goethe Uni Bratislava. Svoje stanovisko obhajuje tým, že ide o prestížnu školu, ktorá má väzbu na univerzitu v Frankfurte nad Mohanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Čaplovič