Odklon od EÚ a NATO môže mať vážne hospodárske dôsledky, slovenskí ekonómovia sa obávajú krokov vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, slovenská vlajka, ekonomika, Slovensko, peniaze
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Päťdesiat slovenských ekonómov adresovalo vláde SR výzvu, v ktorej vyjadrili hlboké obavy o ekonomickú budúcnosť Slovenska. Kritizujú kroky vlády, ktoré podľa nich ohrozujú trhovú ekonomiku, právny štát a medzinárodné postavenie krajiny.

Podpísaní ekonómovia upozorňujú, že spochybňovanie členstva Slovenska v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO) môže mať vážne hospodárske dôsledky. Slovensko je malá, otvorená ekonomika, ktorej 74 % zahraničného obchodu smeruje do krajín EÚ a až 88,5 % zahraničných investícií pochádza z EÚ.

Rešpektovanie záväzku

Odchod z Únie by tak výrazne oslabil hospodársky rast, pracovné miesta aj finančnú stabilitu krajiny. Signatári výzvy považujú za zvlášť nebezpečné zbližovanie slovenskej vlády s autoritatívnymi režimami, najmä s Ruskom, ktoré vedie vojnu proti Ukrajine. Tento trend podľa nich ohrozuje demokratické inštitúcie a právny štát na Slovensku.

Vo svojej výzve apelujú na predsedu vlády, členov vlády, osobitne ministra financií, ale i guvernéra Národnej banky Slovenska a predsedov a poslancov strán vládnej koalície, aby nespochybňovali členstvo Slovenska v EÚ a NATO a v súlade s vlastným programovým vyhlásením rešpektovali záväzok Slovenska zostať členom EÚ a NATO. Ďalej aby ozdravili verejné financie, najmä na výdavkovej strane a zabezpečili dodržiavanie maastrichtských kritérií a Paktu stability a rastu.

Stabilita a prosperita

Mali by rešpektovať aj ekonomické, finančné a iné záväzky Slovenska. Ďalej ekonómovia vyzývajú, aby politici chránili a podporovali hospodársku súťaž a dodržiavali ústavné princípy v oblasti ekonomických práv a presadzovali štrukturálne reformy, ktoré zastavia negatívne trendy v slovenskej ekonomike. Mali by pripraviť aj privatizáciu štátnych podnikov, s cieľom použiť výnosy na zníženie štátneho dlhu a realizáciu nevyhnutných reforiem.

Medzi požiadavkami je aj ukončenie šírenia konšpiračných teórií a atmosféry vnútorného ohrozenia a podpora princípov voľného trhu a univerzálne pravidlá slobodnej spoločnosti, posilnenie trhovej ekonomiky a právneho štátu. Výzva končí apelom na vládu, aby podnikla konkrétne kroky na zabezpečenie hospodárskej stability a prosperity Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyNBS Národná banka Slovenska