BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Lekárov trápi nárast počtu žien, ktoré nechcú priviesť dieťa na svet prirodzenou cestou, ale vyžadujú pôrod cisárskym rezom. Takýto zákrok môže mať však neželaný dopad na zdravie dieťaťa. Počet pôrodov formou cisárskeho rezu každým rokom narastá. V niektorých nemocniciach je to až 40-percent prípadov, informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii Miroslav Borovský, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej Nemocnice v Bratislave
„My sa cisárskemu rezu nebránime, ak je jeho vykonanie dobré pre matku a dieťa. Poznáme však aj prípady, keď to nie je potrebné ani adekvátne. Rozhodnutie lekára pre tento zákrok by malo byť len nevyhnutnosťou vyplývajúcou z ohrozenia života či zdravia matky alebo dieťaťa. Budúce mamičky by mali nechať na lekárovi, ktorá metóda je pre ne i pre dieťa tá najlepšia,“ povedal Borovský.
Pôrod formou cisárskeho rezu má viacero nepriaznivých následkov, ktoré môžu ohroziť zdravie dieťaťa. Bábätko má problém adaptovať sa na nové prostredie, má ťažkosti s dýchaním, po narodení je častejšie a dlhšie hospitalizované, hrozí taktiež riziko hypoglykémie. U takýchto detí je vyššie riziko novorodeneckej žltačky a takzvaného syndrómu SIDS, čiže náhleho úmrtia dojčiat počas spánku. Časté sú problémy zažívacie traktu, astma a alergie, môže dôjsť aj k poraneniu dieťaťa. „Príroda sa postarala o prípravu bábätka na zvládnutie popôrodnej adaptácie a aby prvé nadýchnutie nebolo až takým šokom. Ideálne je, ak môže novorodenec prvé minúty života stráviť v náručí matky – v tesnom kontakte s jej teplou kožou, pretože tak dochádza nielen k rýchlejšej tvorbe materského mlieka, ale aj k významnej podpore citovej väzby medzi matkou a dieťaťom,“ vysvetľuje Darina Chovancová, prezidentka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti.
V súčasnosti mnohé ženy uprednostňujú cisársky rez pred klasickým pôrodom. Dôvodom býva často zvyšujúci sa vek matiek a s tým súvisiaci strach z klasického pôrodu, nedostatok informácií či naopak pretlak nesprávnych a skreslených poznatkov. „Pred pôrodom ma kamarátky varovali, aby som nečítala články na internete, pretože je tam veľa zavadzajúcich informácií, ktoré neposkytujú odborníci,“ uviedla modelka Denisa Dvončová-Klimová.