POPRAD 12. januára (WebNoviny.sk) – Odborári spoločnosti Embraco v Spišskej Novej Vsi sa ani po štvrtkovom vyjednávaní s vedením zatiaľ nedohodli na zvýšení platov zamestnancov.
„Nedošlo k dohode, ani k záveru, ako ďalej. Vo výbore sa tak stále diskutuje o tom, či vyhlasujeme alebo nevyhlasujeme štrajk, či je ponuka prijateľná alebo nie,“ povedal v piatok pre agentúru SITA predseda základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Juraj Hojnoš.
Zamestnanci sú v štrajkovej pohotovosti
Kolektívne vyjednávania v spišskonovoveskom závode na výrobu chladiarenských kompresorov a kondenzačných jednotiek tak naďalej pokračujú. Podľa Hojnoša však rozhodnutie musí padnúť do pondelka, a teda či príjmu ponuku spoločnosti alebo vyhlásia štrajk.
Zamestnanci Embraco Slovakia sú v štrajkovej pohotovosti, nedohodli sa na výške platov
Zamestnanci spoločnosti sú v štrajkovej pohotovosti od pondelka 8. januára, vyhlásili ju po tom, ako sa so zamestnávateľom nedohodli na mzdových podmienkach pre rok 2018. Žiadali zvýšenie miezd o 10 percent, rovnako aj 13. a 14. plat. V závode pracuje približne 2 300 zamestnancov. Spoločnosť Embraco by sa mala k situácii vyjadriť v piatok v popoludňajších hodinách, informoval o tom agentúru SITA Anton Oberhauser z PR oddelenia spoločnosti.
Postupné zavedenie 13. platu
Najväčší zamestnávateľ v regióne Spiša však ešte v utorok 9. januára vo svojom vyhlásení uviedol, že návrh manažmentu predpokladá posilnenie variabilnej zložky mzdy, ktorá bude vyplácaná len na základe lokálnych výsledkov závodu.
„Návrh ráta aj s postupným zavedením 13. platu vo forme ročného bonusu. Embraco podľa aktuálneho návrhu okrem iného počíta so zvýšením základných miezd. Pre takmer polovicu zamestnancov by takéto navýšenie v priebehu najbližších dvoch rokoch predstavovalo viac ako 18-percentný nárast ich ročného príjmu oproti roku 2017,“ informovala vtedy spoločnosť.
Slováci majú ďalšiu príležitosť zapojiť sa do inovatívneho kolektívneho investovania
Problém so zvyšovaním platov riešil zväz a spoločnosť rovnako na prelome rokov 2016 a 2017, zložité rokovania vtedy trvali takmer štyri mesiace. Pre nízke platy na Spiši sa začiatkom decembra 2016 uskutočnil aj protestný pochod v Spišskej Novej Vsi, po ňom padla dohoda, ktorá zamestnancom priniesla medziročné zvýšenie tarifných platov v priemere o šesť percent.