Od štvrtku ožije Berlín filmami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Berlinale
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Tohtoročný program Medzinárodného filmového festivalu Berlinale, ktorý sa bude konať od 11. do 21. februára, bude okrem filmov oslavovať aj 60. výročie tohto prestížneho podujatia. Prvý ročník Berlinale sa konal od 6. do 17. júna 1951 a trvalo mu len päť rokov, kým získal status A od Medzinárodnej federácie asociácií filmových producentov a producentiek, čím ho zaradili medzi podujatia ako tie v Cannes a Benátkach. Okrúhle výročie pripomína plagát k aktuálnemu ročníku – tvorí ho približne 15-tisíc názvov všetkých filmov, ktoré na prehliadke premietli, projekcia reštaurovanej kópie snímky Metropolis (1927) na plátne na Brandenburskej bráne či výstava portrétov hviezd ako Cate Blanchett, Mick Jagger, Nina Hoss, George Clooney alebo Kate Winslet. Vo štvrtok navyše slávnostne odhalia novozaložený Chodník slávy, prvá hviezda bude patriť Marlene Dietrich.

Tak ako po minulé roky, aj tentoraz sa očakávajú premiéry filmov majstrov kinematografie za účasti mnohých hviezd. Na premiéru The Ghost Writer, novinky oscarového režiséra Romana Polańského, v súčasnosti v domácom väzení, by mali prísť herci Ewan McGregor a Pierce Brosnan. Leonardo DiCaprio príde so Scorseseho novou snímkou Prekliaty ostrov a bollywoodska hviezda Shahrukh Khan s filmom My Name is Khan. Svetovú premiéru francúzskej snímky Mammuth by mal osobne sprevádzať Gérard Depardieu. James Franco by mal prísť so snímkou Howl, v ktorej hrá básnika Allena Ginsberga, a Ben Stiller s komediálnou drámou Greenberg. Oficiálne potvrdenými hosťami sú francúzska herečka Jeanne Moreau, britský filmový tvorca Stephen Frears a poľský scenárista, režisér, herec a producent Jerzy Skolimowski. Prestížne podujatie otvorí čínska snímka Tuan Yuan a na záverečnom ceremoniáli premietnu japonský film Otouto.

Aj keď hlavná pozornosť bude upriamená na svetovú kinematografiu, miesto na Berlinale bude mať aj slovenská kinematografia, a to najmä na sprievodných podujatiach, ktoré sa konajú v rámci tohto prestížneho festivalu. Okrem tradičného prezentačného stánku Central European Cinema (CEC) sa bude konať trhová projekcia celovečerného debutu Miry Fornay s názvom Líštičky (2009). Mira Fornay sa na Berlinale predstaví dva razy – v rámci Koprodukčného trhu Berlinale uvedie svoj projekt s názvom Brat alebo Môj pes, Killer. Na medzinárodnom tréningovom programe a súťaži pre scenáristov a scenáristky ScriptEast má Slovensko po minuloročnej absencii tento rok opäť svoju zástupkyňu. Zuzana Belková naň zavíta s projektom Polystyrén, ktorý v roku 2008 zvíťazil v súťaži Cena Tibora Vichtu. Tretí ročník Cinema Total – Collegium Hungaricum, ktorý je tento rok zameraný na spoluprácu medzi Maďarskom, Rumunskom a Slovenskom, uvedie projekt Juraja Nvotu Konfident. V programe bude zastúpená aj česká kinematografia – novinka Jana Hřebejka Kawasakiho růže, v ktorom hrajú aj slovenskí herci Ladislav Chudík a Martin Huba, bude úvodným filmom Panorama Special.

Berlinale, ktorého prvý ročník sa konal v roku 1951, je v súčasnosti už „festivalovou dámou“. No britský filmový historik Peter Cowie tvrdí, že festival nebol vždy len podujatím oslavujúcim kinematografiu, ale aj propagandistickým nástrojom Západu. Počas prvých ročníkov, 500 festivalových plagátov vyvešal organizačný tím tak, aby ich bolo vidno aj vo východnom Berlíne. Navyše, európska snímka získala cenu až v roku 1958 – dovtedy vyhrávali iba britské a americké filmy. Politickým sporom sa v histórii podujatia nevyhlo ani udeľovanie cien. V roku 1970 nemecký režisér Michael Verhoeven uviedol v súťaži snímku O.K. o vietnamskom dievčati, ktoré znásilnili a zastrelili štyria americkí vojaci. Vtedajší riaditeľ festivalu Alfred Bauer povedal členom a členkám poroty niekoľko dní pred projekciou, že uvidia „fantastický nový nemecký film“. Po zhliadnutí filmu však predseda poroty George Stevens, hollywoodska legenda stojaca za snímkami Woman of the Year (1942) alebo A Place in the Sun (1951), sa vyhrážal, že odíde, kým O.K. nestiahnu zo súťaže. Stevens totiž slúžil v americkej armáde a nafilmoval okrem iného aj oslobodenie koncentračného tábora v Dachau a považoval za hanebné, aby Nemci obviňovali Američanov z vojnových zločinov. Celá porota neskôr rezignovala bez toho, aby udelila akúkoľvek cenu.

Informácie zverejnila webová stránka Berlinale.de a agentúra AFP.

Zoznam filmov v hlavnom výbere Medzinárodného filmového festivalu Berlinale (11. – 21. februára):

Filmy v súťaži:

Tuan Yuan – Wang Quan’an

Bal – Semih Kaplanoglu

Caterpillar – Koji Wakamatsu

En Familie – Pernille Fischer Christensen

En ganske snill mann – Hans Petter Moland

Eu cand vreau sa fluier, fluier – Florin Serban

The Ghost Writer – Roman Polański

Greenberg – Noah Baumbach

Howl – Rob Epstein

Jud Suess – Film ohne Gewissen – Oskar Roehler

Kak ja provel etim letom – Alexej Popogrebsky

The Killer Inside Me – Michael Winterbottom

Mammuth – Benoit Delepine a Gustave de Kervern

Na Putu – Jasmila Žbanić

Der Raeuber – Benjamin Heisenberg

Rompecabezas – Natalia Smirnoff

San qiang pai an jing qi – Zhang Yimou

Shahada – Burhan Qurbani

Shekarchi – Rafi Pitts

Submarino – Thomas Vinterberg

Filmy mimo súťaže:

Exit Through The Gift Shop – Banksy

The Kids Are All Right – Lisa Cholodenko

My Name is Khan – Karan Johar

Otouto – Yoji Yamada

Please Give – Nicole Holofcener

Prekliaty ostrov – Martin Scorsese

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ben StillerCate BlanchettEwan McGregorGeorge ClooneyGérard DepardieuJames FrancoKate WinsletLadislav ChudíkLeonardo DiCaprioMartin HubaMartin ScorseseMick JaggerMira FornayPierce BrosnanRoman Polański