Od stredy budú všetky značkované chodníky otvorené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
SITA / Radoslav Maťašš

POPRAD 13. júna (WEBNOVINY) – V utorok 15. júna sa končí sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku. Uzávera sa týka 37 značkovaných chodníkov vo Vysokých a Západných Tatrách a v západnej časti Spišskej Magury. Turisti tak budú mať od stredy 16. júna k dispozícii takmer 790 km značkovaných turistických chodníkov, vrátane prechodov cez vysokohorské sedlá a tatranské štíty. Pre turistov budú aj v tohtoročnej letnej turistickej sezóne zatvorené Belianske Tatry.

Priechodnosť turistických chodníkov a turistickú informačnú sieť v Tatranskom národnom parku zabezpečujú Štátne lesy TANAP-u. Lesníci upozorňujú, že v území národného parku sa turisti pohybujú na vlastné riziko. Podľa vedúceho Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u Dominika Michalíka by mali mať turisti na pamäti, že aj po tohtoročnej zime budú niektoré úseky chodníkov vedúce do vysokohorských sediel, najmä z východnej strany, minimálne do začiatku leta ešte pod snehom. Na týchto snehových poliach hrozia pády na snehu. Preto by mali turisti s týmto nebezpečenstvom počítať. Dominik Michalík turistom odporúča tým turistom, ktorí nemajú dostatočnú výstroj a skúsenosti, aby radšej prechody cez sedlá odložili na neskoršie obdobie. Ďalšou hrozbou jarného obdobia je „čistenie sa stien“. Stekajúca voda z topiaceho sa snehu strháva so sebou kamienky až balvany, prípadne skalné lavíny až mury, ktoré môžu ohroziť turistov pod nimi.

Od roku 2008 je uzatvorený zeleno značkovaný turistický chodník vedúci z Juráňovej doliny od Umrlého sedla cez sedlo Príslop. Zatvorený je aj vrchol Bobrovca do Bobroveckého sedla a červeno značkovaný chodník v Tomanovej doline do Tomanového sedla. Turistické chodníky vo zvyšných častiach TANAP-u budú otvorené počas celej sezóny. V tomto roku sa neuvažuje ani so sprístupnením v minulosti značkovaných turistických trás. Nebudú sa otvárať ani nové cyklotrasy. „Ďalšiu fragmentáciu v súčasnosti už dosť rozparcelovaných prírodných častí národného parku nepovažujeme za prírodoochranársky prístup. Navyše pre bežného návštevníka sú Tatry vo všeobecnosti na pohodové bicyklovanie určite príliš strmé a kamenisté. Na cykloturistiku sú vhodnejšie terény v Spišskej Magure,“ uviedol Dominik Michalík.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať