BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Na potrebu urýchlene zaviesť zálohovanie plastových fliaš vyzvú ochranári ministerstvo životného prostredia, ale aj vládu a národnú radu v nedeľu 22. apríla pri príležitosti Dňa Zeme.
Urobia tak na happeningu, ktorý sa uskutoční o 13:00 neďaleko vchodu do budovy Ministerstva životného prostredia SR na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave. Akciu organizujú zakladajúci členovia Slovenského ochranárskeho snemu – Ján Mičovský, Fero Guldan, Mikuláš Huba a Ľubica Trubíniová v spolupráci s Ingrid Vanerkovou.
Ako ďalej agentúru SITA za organizátorov informovala Ľubica Trubíniová, ministerstvo životného prostredia a verejnosť chcú upozorniť na to, že „stále väčšie množstvo plastových obalov končí tam, kde nemá – v prírode, na brehoch potokov a jazier, v parkoch, v riekach a následne vo svetovom oceáne, kde plávajúci ostrov z plastového odpadu dosahuje podľa najnovších údajov rozlohu 32-krát väčšiu, ako je veľkosť Slovenska“.
Na Slovensku sa odpad málo triedi
Slovenská republika patrí podľa predstaviteľov Slovenského ochranárskeho snemu v spracovaní komunálneho odpadu k najhorším krajinám v rámci celej Európskej únie.
Na Slovensku sa odpad málo triedi a recykluje a zároveň narastajú skládky. „Takýto stav je v priamom rozpore s elementárnou logikou aj s požiadavkami európskej smernice pre odpady, ktorá je pre Slovensko ako členský štát EÚ záväzná,“ upozorňujú.
Doplňujú, že príkladom porušovania európskych pravidiel pre nakladanie s odpadom je prístup Slovenska k nápojovým obalom. „Pritom, ako ukazujú početné príklady zo zahraničia, zálohovanie je najefektívnejší spôsob, ako vrátiť plastové obaly späť do obehu, pomôcť prírode, ekonomike i bežným ľuďom“.
Benefity zo zálohovania plastových fliaš
Nedeľný happening venovaný potrebe zaviesť zálohovanie plastových fliaš nadviaže na viaceré pokusy aktivistov zaviesť zálohovanie plastových nápojových obalov ešte zo začiatku tohto storočia.
Naposledy predložili návrh právnej úpravy s takýmto cieľom Mikuláš Huba a Ján Mičovský v predchádzajúcom volebnom období, ešte ako poslanci Národnej rady SR.
Na základe ich požiadavky vypracoval analýzu riešenia tohto problému v európskych krajinách aj Parlamentný inštitút, ktorý je pracoviskom Kancelárie Národnej rady SR, pripomínajú v tlačovej správe k podujatiu členovia Slovenského ochranárskeho snemu.
Z analýzy podľa nich vyplynulo, „že v štátoch, ktoré zálohovanie praktizujú, prináša tento systém nielen environmentálne, ale aj ekonomické a sociálne benefity. A nie sú to len tzv. staré demokracie, ale napríklad aj Estónsko, Litva či Chorvátsko“.