BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) – Iniciatívu za väčšiu ochranu horských lesov na Slovensku My sme les, ktorú za necelý mesiac podpísalo vyše 63-tisíc ľudí, odovzdali jej iniciátori na Úrade vlády SR. V požiadavkách formulovaných v takzvanom Desatore pre les chcú vládu a premiéra Roberta Fica upozorniť, že situácia v slovenských lesoch je ozaj vážna.
„Na Slovensku rýchlym tempom miznú posledné zvyšky najcennejších pralesov, ako aj lokality vzácneho a ohrozeného hlucháňa hôrneho. Národné parky nespĺňajú medzinárodné kritériá, ku ktorým sa Slovenská republika zaviazala, neplnia funkciu ochrany prírody, ktorá je zmyslom ich existencie, a rozsiahla devastácia ničí aj ich potenciál pre rozvoj regiónov,“ píšu ochranári v liste slovenskej vláde.
Spoločné ciele iniciatívy a envirorezortu
Konštatujú, že požiadavky iniciatívy už podporili okrem verejnosti aj mnohé známe osobnosti, vedci a niektorí predstavitelia vlády. Minister životného prostredia László Sólymos napríklad deklaroval viaceré spoločné ciele iniciatívy My sme les a envirorezortu.
Iniciatíva My sme les získala za týždeň tisícky podpisov
Splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých regiónov Anton Marcinčin sa vyjadril, že regionálny rozvoj chránených území dokáže naštartovať práve prírodný turizmus, pokiaľ nebude v konflikte s neúmernou ťažbou.
Na druhej strane, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka prostredníctvom vlastného Národného memoranda o lese požaduje pokračovať v doterajšom spôsobe hospodárenia, „čím dáva jasne najavo, že nereflektuje požiadavky spoločnosti na akútne zmeny“.
Ide o komplexnú problematiku
Ochranári upozorňujú, že vzniknutú situáciu už nemôže riešiť iba samotné ministerstvo životného prostredia, pretože ide o komplexnú problematiku zasahujúcu nielen ochranu prírody, ale aj lesné hospodárstvo a regionálny rozvoj.
Odborníci sú preto presvedčení, že riešenie je v kompetencii vlády. „Uvedomujeme si, že praktická realizácia potrebných zmien, vrátane zmien legislatívy, sa môže uskutočniť len s podporou vlády SR. Verejnosť preto potrebuje poznať váš názor, názor predsedu vlády Slovenskej republiky, ako aj vidieť konkrétne kroky, ktoré budete realizovať, aby ste vyriešili konflikt ochranárov s lesníkmi,“ uvádza sa v liste Ficovi a vláde s výzvou na diskusiu o problematike akútnej potreby ochrany najvzácnejších lesov, zvýšenia štandardov národných parkov podľa medzinárodných kritérií a riešenia rozvoja regiónov na základe prírodného turizmu.