BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Laureátmi jubilejného 10. ročníka podujatia Biela vrana sa stali Zuzana Hlávková a Pavol Szalai, ktorí upozornili na podozrivé zákazky na ministerstve zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca VIA IURIS Juraj Rizman.
Ocenenie Biela vrana za dlhodobý prínos udelila Aliancia Fair-play a Via Iuris psychológovi Štefanovi Strakovi, ktorý rieši napätie medzi etnikami cez farmárčenie. Organizátori podujatia tiež ocenili celoživotné dielo ochranára Erika Baláža, ktorý zmenil pohľad na to, ako dnes nazeráme na ochranu prírody.
Zuzana Hlávková a Pavol Szalai získali ocenenie za dôslednú a poctivú obhajobu verejných financií, opakovanú snahu o nápravu vo vnútri inštitúcie, ale aj následnú odvahu pomenovať problémy a pokúsiť sa o nápravu napriek mocenskej prevahe, ktorá stála proti nim počas tejto sledovanej udalosti.
Ocenenie tento rok vyzdvihlo mladých ľudí
Počas prác na príprave slovenského predsedníctva v Rade EÚ narazili na pochybné postupy v zadávaní zákazky na predstavenie loga, ktoré podľa nich porušovali princípy dobrej správy verejných zdrojov a nezávislého, nestranného postupu štátnej inštitúcie. Na postupy sa snažili upozorňovať svojich nadriadených. Keď neuspeli, spoločne podali výpoveď.
Podľa riaditeľky Aliancie Fair-play Zuzany Wienk„ ocenenie tento rok vyzdvihlo mladých ľudí, ktorí prišli pracovať pre štát plní ideálov a tie sa aj snažili dôsledne naplniť, a keď sa to nepodarilo, odišli z prestížneho zamestnania. „Ukázali ľuďom, že štátni úradníci môžu byť poctiví aj napriek presile nadriadených. Biela vrana si však v ostatných rokoch významnejšie všíma príbehy ľudí, ktorí idú dlhodobo proti prúdu, testujú nové, pozitívne prístupy a zásadne menia naše postoje,“ povedala Zuzana Wienk.
„Dnes, keď extrémistické politické sily čoraz agresívnejšie útočia na slobodnú a autentickú občiansku spoločnosť, je dôležité si pripomínať, ako konkrétne aktívni občania, ich iniciatívy a organizácie pomáhajú ľuďom, ohrozeným komunitám či životnému prostrediu. Biele vrany sú už desať rokov veľmi dobrým príkladom, že občianska angažovanosť má zmysel a prináša výsledky,“ dodal výkonný riaditeľ Via Iuris Milan Šagát.
Ocenili aj Erika Baláža a Štefana Straku
Ocenenie za dlhodobý prínos si odniesli dve osobnosti. Psychológ Štefan Straka už desať rokov učí Rómov ekologickému farmárčeniu. Snaží sa ukázať, ako si môžu ľudia, ktorí trpia chudobou a podvýživou, zabezpečiť kvalitné potraviny či palivo.
Podporuje pracovné návyky a pokúša sa predchádzať konfliktom. Ocenený bol za oddanosť tomuto netradičnému inovatívnemu prístupu, ktorým spoločnosti ukazuje možné pozitívne riešenia, prispieva k lepšiemu spolužitiu a zníženiu napätí medzi etnikami.
Ochranár Erik Baláž stál na čele záchrany Tichej a Kôprovej doliny pred vyrúbaním po kalamite v Tatrách v roku 2004 a významnou mierou sa zaslúžil o vznik a ochranu najväčšieho divokého prostredia na Slovensku. Porota ocenila jeho vytrvalosť a oddanosť svojmu poslaniu získať ľudí pre ochranu prírody a schopnosť vytvárať v nich vzťah k prírode.
Na príklade Tichej a Kôprovej doliny sa mu podarilo ukázať silu a regeneračnú schopnosť prírody i alternatívu k masívnemu devastačnému výrubu starých lesov, aký možno vidieť po Slovensku.
Laureátov vyberala Rada Bielej vrany
Medzi doterajšími 29 laureátmi, ktorí získali cenu od roku 2008, sú občania Pezinka, ktorí už viac ako desať rokov bojujú proti nechcenej skládke odpadu, zamestnankyňa Právnickej fakulty UK Zuzana Melicherčíková, ktorá poukázala na podozrivé prijímanie študentov, Ivan Cehelský, ktorý napriek opakovaným útokom chránil prírodu a niekto mu podpálil drevenicu, zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorá sa postavila proti nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici, či bloger Ján Benčík, ktorý systémovo monitoruje správanie slovenských extrémistov na internete.
Od roku 2012 udeľujú organizátori aj Bielu vranu za dlhodobý prínos. Toto ocenenie postupne získali košický disident Marcel Strýko (in memoriam), ochranárka stromov Katarína Šimončičová, vydavateľ samizdatov Oleg Pastier, reportér Andrej Bán, kňaz Anton Srholec a učiteľka Monika Podolinská.
Laureátov 10. ročníka vyberala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátormi podujatia. Členmi rady sú historik Ivan Kamenec, bývalý sudca Ústavného súdu SR a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová, zástupca Aliancie Fair-play a zástupca Via Iuris. Sošky bielych vrán pre laureátov vytvoril výtvarník Fero Guldan.