- aktualizované 18. októbra, 12:52
PEZINOK 18. októbra (WebNoviny.sk) – Obžalovaných bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána J. a Igora Š. v kauze mediálne známej ako nástenkový tender dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal za vinných.
Zvyšných troch obžalovaných, konkrétne Tomáša L., Radoslava B. a Zdenku K. senát spod obžaloby oslobodil, pretože „nebolo dokázané, že spáchali skutok podľa obžaloby“. Marián J. by si vo väzení mal odsedieť trest 12 rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia a Igor Š. deväť. Obaja majú zároveň zaplatiť pokutu 30 000 eur.
Súd im takisto uložil zákaz výkonu verejnej činnosti na päť rokov. Verdikt súdu nie je právoplatný. Proti oslobodzujúcim rozsudkom sa na mieste odvolala prokurátorka, odvolanie podaj aj Marián J. a obhajcovia Igora Š. Prípadom sa tak bude zaoberať Najvyšší súd SR. Na vynesení rozsudku sa osobne zúčastnil len Marián J. a Radoslav B.
Konali v rozpore s princípom transparentnosti
Podľa verdiktu súdu Marián J. ako minister a Igor Š. ako riaditeľ agentúry pre podporu verejného rozvoja pri príprave obstarávania na zabezpečenie reklamných služieb vedome obišli príslušné odbory a oddelenia na ministerstve s cieľom zvýhodniť v rámci obstarávania jedno konzorcium spoločností. Zároveň úmyselne obmedzili účasť ostatných uchádzačov v súťaži. „Konali v rozpore s princípom transparentnosti,“ uviedla predsedníčka senátu.
Súdne dokazovanie v kauze nástenkový tender podľa prokurátorky preukázalo vinu obžalovaných
Z dokazovania pred súdom podľa nej vyplynulo, že komisia, ktorú pre potreby verejného obstarávania zriadili, nemala potrebnú odbornú spôsobilosť. Konaním v rozpore s predpismi o verejnom obstarávaní následne štátu podľa súdu spôsobili škodu veľkého rozsahu.
Oznam o verejnom obstarávaní bol podľa súdu zverejnený v súlade s predpismi, prihliadol však na to, že doba zverejnenia bola len štyri pracovné dni. „Tým bol porušený princíp transparentnosti,“ uviedla predsedníčka senátu. Marián J. a Igor Š podľa nej v celej kauze konali úmyselne a spoliehali sa na beztrestnosť pod ochranou politickej moci.
Pri trojici oslobodených naopak podľa nej absentuje úmysel, aby z celej veci získali prospech. Zdôraznila ich podradené postavenie voči Mariánovi J. a Igorovi Š. ako aj to, že nemali dostatočnú odbornú spôsobilosť, aby v rámci obstarávania rozhodovali.
Prípad sa stal v roku 2007
Ako pre médiá uviedol Marián J., zodpovednosť v celej veci necíti a je hrdý na to, akú prácu na ministerstve odviedol. „Tu išlo o to, aby zavreli ministra,“ povedal s tým, že prípad je snahou štátu dokazovať boj proti korupcii. Ako dodal, vo svojom živote sa s korupciou nestretol.
Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Mariána J. a Igora Š. Ďalšími obžalovanými v prípade boli Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K.
Exminister Marián J. čelil obžalobe za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Igor Š., Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. boli obžalovaní za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.
Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.