BRATISLAVA 28. mája (WBN/PR) – Časť pešej zóny vo Vrakuni sa včera popoludní vďaka Detskému fondu SR zmenila na nezvyčajnú obývačku. Dospelí tam pri káve a koláčikoch rozprávali príbehy, deti sa hrali a kreslili a všetci spoločne sme hľadali recept na to, čo všetko môžeme spolu urobiť, aby to v Pentagone išlo aj inak a aby sa ľuďom vo Vrakuni žilo lepšie.
„Túto netradičnú Obývačku na ulici sme pripravili aj preto, lebo nás zaujímajú ľudia okolo nás. Chceme vedieť, ako sa majú a ako sa im vo Vrakuni žije. Zároveň sa aj takto chceme predstaviť komunite, priblížiť im nielen našu prácu tu, ale aj ostatné aktivity jubilujúceho Detského fondu. Je nám jasné, že nás miestni musia najskôr spoznať, aby nám začali dôverovať a prijali nás. Až keď pre nich nebudeme veľkou tajomnou neznámou, až potom môžeme spolu naozaj niečo zmeniť,“ hovorí koordinátorka sociálnych projektov Detského fondu SR Barbora Brichtová o zaujímavej akcii, pre ktorú našla inšpiráciu v rakúskom Grazi, kde niečo podobné úspešne funguje a spája ľudí už niekoľko rokov.
Pochopili sme, že ak chceme v tomto náročnom prostredí niečo naozaj zmeniť, musíme to robiť všetci spolu, aj s obyvateľmi tejto mestskej časti. Práve preto sme ešte v roku 2014 rozbehli úspešný projekt Pentagon Inak, ktorého súčasťou už boli napríklad viaceré komunitné vzdelávania pod názvom Čo môžeme spolu urobiť?. Do nich za aktívne zapojili miestni učitelia, policajná preventistka, samospráva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré vo Vrakuni pomáhajú užívateľom drog alebo ľuďom, ktorí pracujú v sexbiznise. O projekte sa dá veľa dozvedieť aj z občasných Pentagonských novín a predovšetkým vďaka putovnej výstave fotografií Pentagon Včera a Dnes, ktorá zachytáva veľa z toho, čo sa nám doteraz podarilo zmeniť aj vďaka našim nízkoprahovým centrám.
Vždy sme totiž hľadali témy, ktoré potrebujú riešenia a nové prístupy. Aj preto Detský fond Slovenskej republiky začal už pred mnohými rokmi pomáhať deťom, mladým ľuďom a ich rodinám v tzv. Pentagone vo Vrakuni. Už 11 rokov tu funguje naše nízkoprahové centrum MIXklub pre deti a mladých ľudí, ku ktorému sa neskôr pridal MIXáčik – nízkoprahové rodinné centrum.
„Pre mňa bolo úžasné sledovať, ako sa počas tých niekoľkých hodín úplne zmenila atmosféra v tejto našej improvizovanej obývačke. Na začiatku možno bolo cítiť istý odstup a nedôveru, ale postupne sa pri nás zastavovalo stále viac ľudí, rozprávali nám silné, často aj veľmi osobné príbehy zo života vo Vrakuni. A práve to je to, čo by sme tu chceli dosiahnuť – prelomenie bariéry, vzájomnú dôveru a pomoc dobrej veci. Približne 130 ľudí si spolu s nami zaspomínalo na svoje obľúbené miesta, ale aj na časy, keď na mieste tohto sídliska ešte bola dedina s vychýrenými víkendovými zábavami. Dostali sme mnoho zaujímavých tipov na to, čo tu dnes ľuďom chýba a čo by chceli zmeniť, ale v jednom sa väčšina zhodla – žijú tu radi a dôležité je, aby sa v prvom rade zmenili vzťahy medzi ľuďmi,“ hovorí o prvej Obývačke na ulici riaditeľka Detského fondu SR Alena Kuišová.
Z množstva informácií a postrehov z rozhovorov s obyvateľmi Vrakune pripraví Detský fond SR súhrnný materiál, ktorý v najbližšom čase bude mať pre inšpiráciu k dispozícii aj miestna samospráva.