Nedávne obvinenia voči mecenášovi žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenijovi Prigožinovi z toho, že nadviazal kontakt s ukrajinskou spravodajskou službou, by z dlhodobého hľadiska mohli nahrať úsiliu Kremľa o jeho verejné zdiskreditovanie. V najnovšej aktualizácii to uvádzajú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).
Uniknuté dokumenty
Americký denník Washington Post s odvolaním sa na uniknuté dokumenty uviedol, že Prigožin ponúkol Kyjevu, že prezradí polohu ruských síl výmenou za stiahnutie ukrajinských ozbrojených síl z Bachmutu, kde táto žoldnierska organizácia utrpela veľké straty.
Denník taktiež napísal, že dvaja ukrajinskí predstavitelia potvrdili, že Prigožin niekoľkokrát hovoril s predstaviteľmi obranného spravodajstva, pričom údajne dal ponuku týkajúcu sa Bachmutu „viac ako raz“ a Kyjev to odmietol, pretože ukrajinskí predstavitelia Prigožinovi neveria a domnievajú sa, že nekonal čestne.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ukrajina bude potrebovať až 50 stíhačiek F-16, tvrdí poradca ministra obrany a na pomoc vyzýva dvoch spojencov
Strategická poloha
ISW sa domnieva, že tieto odhalenia nepovedú k okamžitému odstráneniu Prigožina, keďže Wagnerova skupina drží strategickú polohu na frontovej línii v bachmutskom smere.
„Kremeľ pravdepodobne podozrieva alebo vie o Prigožinovej komunikácii s ukrajinskou rozviedkou a pravdepodobne nebol zaslepený správou The Washington Post ani uniknutými dokumentmi amerických tajných služieb,“ uvádza sa v správe.