BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Vedci a pracovníci Slovenskej akadémie vied (SAV) protestujú proti plánu dať tejto vedeckej inštitúcii v budúcom roku menej peňazí. Stovky pracovníkov SAV sa v stredu zišli v areáli na Dúbravskej ceste v Bratislave, aby vyjadrili svoj nesúhlas s vládnym návrhom rozpočtu na rok 2015. Ten ráta s výdavkami pre túto inštitúciu vo výške 50,5 milióna eur, čo je pokles oproti tomuto roku o 10,3 milióna.
Výdavky SAV sa krátia o 16,9 percenta a mzdové výdavky o 10,2 percenta. Podľa odborárov SAV to povedie k prepúšťaniu. „Takmer 500 zamestnancov Slovenskej akadémie vied z 3195 je ohrozených,“ upozorňuje predsedníčka Výboru Odborového zväzu pracovníkov SAV Daniela Illéšová.
Vedci s rozpočtom nesúhlasia
Vláda SR v stredu na svojom zasadnutí schvaľovala návrh rozpočtu na budúci rok. Svoj nesúhlas s ním v stredu pracovníci SAV vyjadrili pokrikmi aj nápismi na transparentoch: „Veda chce žiť aj v SAV!,“ alebo „Nevyháňajte nás zo Slovenska, robíme vedu pre vás!“. Podľa odborárov SAV je plánované znižovanie výdavkov pre akadémiu likvidačné.
„Sme jedna solídna inštitúcia, ktorá podáva skvelé výkony, je to 35-percentný podiel vo vedeckých výstupoch v citáciách,“ odkazuje vláde Illéšová. Pracovníci SAV pripravili aj výzvu, ktorú adresujú parlamentu aj kabinetu. Žiadajú v nej, aby vláda dodržala programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zaviazala podporovať vedu, žiadajú tiež jasný koncepčný plán rozvoja a financovania SAV na úroveň štandardnej inštitúcie v európskom priestore.
„Prepustenie 500 ľudí v SAV rozhodne nie je rozumný a systémový krok,“ zdôraznil vo svojom príhovore pred stredajším zhromaždením Matej Stano, ktorý pracuje na Ústave molekulárnej biológie SAV. Podľa neho súčasný prístup k vede a výskumu na Slovensku môže spôsobiť, že stratíme jednu celú generáciu vedcov. „Mladí ľudia buď úplne odchádzajú z vedy, alebo ju idú robiť do zahraničia. Čo je však na tom najhoršie, oni sa nazad ani nevracajú,“ hovorí Stano.
Mladí s vedomosťami sú dôležití
Preto je podľa neho dôležité vytvoriť aj pre mladých také podmienky, aby boli motivovaní na Slovensku ostať a neodchádzali so svojimi vedomosťami z našej krajiny. „Teraz to možno ešte nepocítime, ale o 10 rokov sa nám to vráti,“ dodal. Odborári SAV chcú sledovať, ako sa vláda postaví k ich výzve. Ak ich podmienky neakceptuje, rozhodnutí sú protestovať opäť 30. októbra, tentoraz pred Úradom vlády SR.
Prostriedky sa dajú získať prospešnými projektami, odkázal Pellegrini
„SAV ako organizácia, kde je najväčšia koncentrácia excelentných vedcov, v rámci slovenských inštitúcií bude mať veľkú šancu sa zapájať do súťaže o zdroje, z ktorých financuje vedu a výskum a myslíme si, že chýbajúce zdroje si bude môcť získať na základe toho, že sa bude podieľať na potrebných a úspešných projektoch v oblasti vedeckej a výskumnej činnosti,“ uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Odborári SAV však upozorňujú, že nejde o prostriedky priamo pre ich vedeckú inštitúciu a na mzdy, aby nedošlo k prepúšťaniu. „Takmer 500 nezamestnaných vedeckých zamestnancov si ťažko bude podávať projekty do agentúry,“ uviedla Illéšová.
Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní vlády vedcom odkázal, že prostriedky budú môcť získať, ak budú podávať zaujímavé a prospešné projekty.
„Bolo by žiaduce aj zo strany SAV, aby to boli projekty možno menej na potvrdenie teórie vzniku Zeme a podobné veci, ktoré sa nám, žiaľ, aj dnes objavujú v celom zozname projektov, ktoré sa tam skúmajú. Myslím si, že je to v záujme celej spoločnosti, aby sme neskúmali všetci a všetko, ale aby sme skúmali naozaj tie veci, kde máme naozaj vysoký potenciál a kde sú naši odborníci naozaj špičkoví,“ povedal minister.
K tomu, či sa bude v SAV prepúšťať, sa šéf rezortu školstva nechcel vyjadriť. „To musí povedať predseda SAV, či je schopný pre tých 3200 pracovníkov nájsť také projekty, vďaka ktorým budú môcť všetci naďalej bez potreby zefektívnenia fungovania organizácie existovať,“ uzavrel.